Jak wybrać odpowiednie szkolenie?

(dora)
Warto zwrócić uwagę na prowadzących zajęcia, sprawdzić ich doświadczenie zawodowe czy pozycję w branży. (fot. sxc)
Warto zwrócić uwagę na prowadzących zajęcia, sprawdzić ich doświadczenie zawodowe czy pozycję w branży. (fot. sxc)
Choć w szkolenia warto zainwestować swój czas, warto zdecydować się na te najlepsze.

Kursy zawodowe są dziś nieodłącznym elementem rynku pracy. By zdobyć wymarzoną pracę - warto się dokształcać. Szkolenia nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla osób bezrobotnych.

Zobacz: E-lerning. Skorzystaj ze szkoleń online Akademii PARP

Podnoszenie kwalifikacji to szansa na awans, czy lepszą pracę dla osób już pracujących. A nierzadko to konieczność, by zachować dotychczasową posadę.

Kursy zawodowe organizują urzędy pracy, stowarzyszenia, czy firmy komercyjne.

Można wybrać między takimi, za które będziemy musieli zapłacić pieniądze lub takie darmowe, finansowane z Unii Europejskiej. Jednak jak w tym gąszczu wybrać to najlepsze? Takie, dzięki któremu zyskamy najwięcej i podniesiemy naszą pozycję zawodową?

Jak radzą specjaliści, warto wybrać taki kurs dokształcający, który przynajmniej częściowo powiązany jest z naszym dotychczasowym doświadczeniem zawodowym, czy zdobytym wykształceniem. Zaś na samym początku trzeba zadać sobie też pytanie - w jakim kierunku zawodowym, chcemy dalej podążać.

Dodatkowo decydując się na udział w szkoleniu, warto wybrać wziąć pod uwagę takie, które będzie również rozwijać nasze talenty i zainteresowania. - Jeżeli wybierzemy kurs zgodny z zainteresowaniami, na pewno wyniesiemy z niego więcej i nie będziemy się nudzić - tłumaczy Sylwia Sędrowicz z firmy szkoleniowej Job Trainings (Grupa Job).

Zobacz: Chcesz nauczyć się prowadzić firmę? Zagraj w grę!

Istotnym czynnikiem przy wyborze szkolenia powinna być także gruntowana analiza posiadanej wiedzy i nabytych umiejętności. Jak to zrobić? Na przykład poprzez uzmysłowienie sobie swoich mocnych i słabych stron. Poza tym warto zainwestować w rozwój tych obszarów, które sprawiają nam trudności. Ich przezwyciężenie na pewno zwiększy naszą efektywność. A w praktyce oznacza to - lepszą szansę na wymarzoną pracę.

Jednak jak dodają specjaliści, bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze szkolenia jest także analiza jego zakresu tematycznego i rodzaju prowadzonych zajęć. - Największy pożytek przynoszą te kursy, które przewidują dużą liczbę ćwiczeń i zajęć praktycznych - argumentują.

Ale też nie o samo szkolenie chodzi

Warto zwrócić uwagę na prowadzących zajęcia, sprawdzić ich doświadczenie zawodowe czy pozycję w branży. Oprócz wykładowcy, duże znaczenie ma również prestiż samej szkoły czy ośrodka szkoleniowego, do którego mamy zamiar uczęszczać. Ważną wskazówką mogą być na przykład otrzymane wyróżnienia, certyfikaty bądź referencje.

A jak podsumowuje ekspert Job Trainings (Grupa Job), nawet jeśli po gruntownym przygotowaniu wybierzemy złe szkolenie lub będziemy z niego niezadowoleni, to nie koniec świata. - Wybór kolejnego kursu będzie zdecydowanie łatwiejszy – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska