Jak wyglądają odwiedziny w pomorskich więzieniach? Pobyt dziecka na terenie zakładu karnego jest wydarzeniem stresującym

Szymon Zięba
W salach widzeń znajdują się specjalne kąciki zabaw przyjazne dziecku. Pobyt dziecka na terenie zakładu karnego jest wydarzeniem stresującym i dlatego funkcjonariusze Służby Więziennej podejmują wiele działań, żeby ten stres zminimalizować. Jak wyglądają takie „wizyty rodzinne” w pomorskich zakładach karnych?

Major Małgorzata Sarnowska, rzeczniczka prasowa Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej opowiada, że w jednostkach podległych OISW Gdańsk, czas oczekiwania rodzica z dzieckiem na widzenie wynosi około 10-15 minut i nie przekracza 30-40 minut.

- Oczekiwanie na widzenie uzależnione jest od wielu czynników, np. ilości osób oczekujących na widzenie, ale także od tego, gdzie osoba odwiedzana przebywa w danym momencie, np. czy jest w pracy, w szkole lub na spacerze, który chce dokończyć. We wszystkich jednostkach penitencjarnych znajdują się poczekalnie, w których przebywają osoby oczekujące na widzenie. Pomieszczenia te szczególnie przeznaczone są dla osób oczekujących wraz z dziećmi na widzenie. Są to pomieszczenia ogrzewane, wyposażone w toalety. Tam, gdzie warunki pozwalają już w poczekalniach znajdują się odpowiednie kąciki zabaw dla dzieci – mówi major Sarnowska.

Tam, gdzie warunki pozwalają już w poczekalniach znajdują się odpowiednie kąciki zabaw dla dzieci

Tłumaczy, że już w lipcu 2014 roku Dyrektor Generalny Służby Więziennej wydał zalecenie, iż m.in. osobom dorosłym będących opiekunami prawnymi dzieci do lat 3 widzeń udziela się w pierwszej kolejności. - Informacja ta umieszczona jest na wszystkich stronach internetowych jednostek okręgu gdańskiego. Wszyscy funkcjonariusze Służby Więziennej starają się realizować widzenia w jak najbardziej humanitarny sposób – zaznacza mjr Sarnowska.

Więziennicy informują, że w salach widzeń znajdują się specjalne kąciki zabaw przyjazne dziecku. Wyposażone są w odpowiednie stoliki, krzesełka oraz zabawki tak, aby stworzyć dziecku przyjazną atmosferę. - Pobyt dziecka na terenie zakładu karnego jest wydarzeniem stresującym i dlatego funkcjonariusze Służby Więziennej podejmują wiele działań, żeby ten stres zminimalizować poprzez stworzenie odpowiednich warunków, aby dzieci mogły czuć się swobodnie i łatwiej nawiązywały kontakt z rodzicem przebywającym w więzieniu poprzez wspólną zabawę – zaznacza major Sarnowska.

Co ważne, w jednostkach penitencjarnych okręgu gdańskiego, szczególnie w okresie bożonarodzeniowym, kiedy widzeń jest najwięcej, funkcjonariusze Służby Więziennej organizują specjalne widzenia rodzinne, mikołajkowe w taki sposób, aby dzieci spotykały się i bawiły z rodzicami w świątecznej atmosferze.

- Ponadto w okresie świątecznym, aby zwiększyć możliwości udziału rodzin w widzeniach i ograniczyć czas oczekiwania, dyrektor może wprowadzić ograniczenie czasu trwania widzenia do regulaminowej 1h (bez łączenia widzeń), dzięki czemu większa ilość rodzin może uczestniczyć w widzeniach z najbliższymi bez konieczności dłuższego niż zwykle oczekiwania – zaznacza mjr Sarnowska.

To jednak nie wszystko. Kolejnymi działaniami w obszarze integracji rodzin są programy resocjalizacyjne „dotyczące kształtowania i poprawy relacji ojca z dzieckiem”.

- Jeden z takich programów realizowany w Zakładzie Karnym w Malborku. Program „OJCIEC I DZIECKO”, którego celem jest analiza atmosfery wychowawczej w rodzinie osadzonego, analiza i ocena metod wychowawczych stosowanych przez jego rodziców oraz wskazanie wpływu tych metod na proces socjalizacji i umiejętność kształtowania prawidłowych relacji w rodzinie zstępnej – słyszymy od więzienników. Zajęcia – jak podkreślają - „sprzyjają nabywaniu praktycznych umiejętności i technik, które pozwalają budować zdrowe, oparte na partnerstwie relacje z dziećmi, pogłębianiu samoświadomości i refleksji na temat skuteczności określonych metod wychowawczych.”

Ważnym elementem tego programu jest praca nad stereotypami, budowanie/odbudowanie więzi między ojcem a dziećmi, stworzenie czytelnego systemu wartości oraz kształtowanie właściwych postaw rodzicielskich. Udział osadzonych w tym programie również kończy się wspólnym widzeniem z dziećmi

- Ważnym elementem tego programu jest praca nad stereotypami, budowanie/odbudowanie więzi między ojcem a dziećmi, stworzenie czytelnego systemu wartości oraz kształtowanie właściwych postaw rodzicielskich. Udział osadzonych w tym programie również kończy się wspólnym widzeniem z dziećmi – podkreśla mjr Sarnowska.

Co istotne, w polskich więzieniach, w ramach projektu nr 1 „Realizacja szkoleń podnoszących kompetencje społeczno-zawodowe więźniów oraz stworzenie warunków ułatwiających podtrzymywanie więzi rodzinnych w celu zwiększenia efektywności ich powrotu do społeczeństwa po zakończeniu odbywania kary” realizowanego ze środków Programu PL17 Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 utworzono 178 przyjaznych miejsc, tzn. dostosowano pokoje i sale widzeń do kontaktu skazanych z ich dziećmi.

- W szczególności w 2013 r. utworzono 156 miejsc i w 2014 r. – 22 miejsca. Wszystkie miejsca zostały wyposażone także w niezbędne meble, sprzęty, zabawki oraz książki dostosowane do potrzeb dzieci. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 589 974,22 zł – podsumowuje mjr Sarnowska.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie