Jak wyglądałoby nasze miasto na grafikach stworzonych przez AI? Oto kilka naszych propozycji. Nie odróżniłbyś ich od zwykłych obrazów

Łukasz Biernacki
Najsłynniejsze miejsca Opola oczami sztucznej inteligencji. Zobaczcie ratusz, amfiteatr i katedrę w różnych malarskich stylach.
Najsłynniejsze miejsca Opola oczami sztucznej inteligencji. Zobaczcie ratusz, amfiteatr i katedrę w różnych malarskich stylach.
Te obrazy mogłyby wyjść spod ręki dobrego malarza. Zostały jednak stworzone przez sztuczną inteligencję. I to zaledwie w kilkanaście sekund. Zobaczcie, jak w komputerowej „wyobraźni” prezentują się najbardziej rozpoznawalne miejsca Opola.

Komputer tworzy lepszą rzeczywistość od człowieka?

Jeszcze jakiś czas temu wielu z nas ,widząc te grafiki, twierdziłoby, że ich przygotowanie wymagało od autora wielu godzin pracy. Dziś, mając do dyspozycji komputer z dostępem do Internetu, stworzenie takich wizualizacji jest banalnie proste i z reguły nie wymaga od nas więcej niż kilkunastu sekund.

Choć dla niektórych to oburzające, okazuje się, że współczesne komputery zastępują ludzi nie tylko w matematyce czy statystyce, ale też w niektórych dziedzinach sztuki.

Jak sztuczna inteligencja maluje obrazy?

Z roku na rok nasze komputery i smartfony mają coraz większą moc obliczeniową. Dziś każdy z nas ma przy sobie urządzenie wielokrotnie lepsze niż te, które służyły do wynoszenia na orbitę pierwszych satelitów. Na potrzeby nowoczesnych komputerów stworzone zostały też algorytmy, które pozwalają im na bieżąco się nas uczyć i rozumieć.

Urządzenie, które dostało „zlecenie” na stworzenie określonej grafiki, korzysta więc nie tylko z powszechnie dostępnych zasobów internetowych, ale też modyfikuje je i dopasowuje do naszych potrzeb.

W ramach przykładu posłużmy się słynnym zielonym mostkiem czyli Mostem Groszowym. W tym przypadku komputer otrzymał zdjęcie poglądowe oraz polecenie, aby przerobić je na ołówkowy szkic. Po zarejestrowaniu zadania urządzenie porównało dostępne w sieci obrazy wykonane w takim stylu i naśladując je, dopasowało do zapamiętanego zdjęcia mostku. Ostateczny efekt jest piorunujący. Co najciekawsze cały ten proces nie trwał więcej niż 30 sekund.

Most Groszowy - zdjęcie poglądowe
Most Groszowy - zdjęcie poglądowe archiwum/app.freewayml.com
Most Groszowy - szkic
Most Groszowy - szkic archiwum/app.freewayml.com

Najsłynniejsze miejsca Opola oczami komputera

W przygotowanej przez nas galerii poprosiliśmy komputer o wykonanie różnych stylistycznie grafik na podstawie zdjęć popularnych budowli i miejsc z Opola. Udało nam się osiągnąć obrazy naśladujące wiele różnych stylów m.in. impresjonizm czy klasycyzm.

Jak sądzicie, czy już się zbliżamy do momentu, w którym sztuczna inteligencja będzie mogła masowo zastępować np. artystów plastyków?

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska