Jak z Opola zrobić centrum nowoczesnych technologii?

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Dobrym duchem polsko-niemieckiej współpracy jest pochodzący z Opolszczyzny prof. Lothar Kroll z uniwersytetu w Chemnitz. Zaprosił naszych naukowców do współpracy w ramach działającego w  Niemczech klastra Merge, zajmującego się konstrukcjami lekkimi.
Dobrym duchem polsko-niemieckiej współpracy jest pochodzący z Opolszczyzny prof. Lothar Kroll z uniwersytetu w Chemnitz. Zaprosił naszych naukowców do współpracy w ramach działającego w Niemczech klastra Merge, zajmującego się konstrukcjami lekkimi. Fot. Sławomir Mielnik
Będą o tym rozmawiać naukowcy z Polski i Niemiec oraz biznesmeni z obu krajów.

Cały ten plan ma zadziałać w oparciu o efektywną współpracę między światem nauki i biznesu. Dokładnie taką, jaka ma miejsce w Niemczech.

Będzie o tym mowa 7 kwietnia podczas dwudniowej konferencji „Bridge” (z ang. - most), którą organizuje Politechnika Opolska razem z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu, urzędem marszałkowskim i urzędem miasta oraz Chemnitz University of Technology.

- Jej główny cel to zacieśnianie międzynarodowej i międzyregionalnej współpracy badawczo-rozwojowej firm wykorzystujących nowoczesne technologie w Polsce i Republice Federalnej Niemiec - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa. Konferencja jest adresowana dla całej gospodarki i otoczenia biznesu w województwie opolskim. Mogą w niej wziąć udział wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od tego, czy reprezentują duże firmy z tradycjami, czy też startupy. - Chcemy pokazać trendy i kierunki, w których zmierza przemysł w połączeniu z nauką - podkreślał prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

Odchudzić samochody

Jednym z takich trendów są np. konstrukcje lekkie. Zagadnieniem tym od lat zajmuje się uczelnia w Chemnitz. Chodzi tu np. o obniżenie masy samochodów poprzez produkowanie ich elementów z nowoczesnych polimerów czy włókna węglowego. Niemcy już to robią dla takich koncernów jak BMW czy Volkswagen, a do kolejnego grantu zaprosili naukowców z Opola.

Prof. Tadeusz Łagoda z PO podkreśla symboliczny charakter konferencji.

- Z jednej strony chodzi o most między Opolszczyzną i Dolnym Śląskiem a Niemcami, a z drugiej między przemysłem i naukowcami - mówił.

Uczestnicy konferencji poznają wzorce takiej współpracy. - Mamy bardzo dobre zaplecze i świetnych naukowców, a Opole chce być miastem innowacji, probiznesowym. Dlatego liczymy, że ta konferencja przyniesie konkretne projekty badawcze dla opolskich uczelni. Jeśli będziemy się tak rozwijać, to za parę lat przeskoczymy Kędzierzyn-Koźle i będziemy wiodącym ośrodkiem przemysłowym - mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Rejestracja i informacje na temat konferencji pod numerem tel. 77 443 89 13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska