Jak zacząć produkcję cydru [poradnik]

Zbigniew Marecki
Produkcja cydru w naszym kraju z roku na rok staje się popularniejsza. Jej podstawą jest sadownictwo.
Produkcja cydru w naszym kraju z roku na rok staje się popularniejsza. Jej podstawą jest sadownictwo. Fot. 123rf.com
Aby rozpocząć produkcję cydru, należy uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców wyrabiających lub rozlewających wyroby winiarskie.

Wpis taki może uzyskać tylko sadownik, który nie zalega z należnościami wobec KRUS-u albo Skarbu Państwa. Działalność należy też zgłosić do właściwego urzędu skarbowego. Później trzeba zarejestrować zakład przetwórczy u Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Dla producentów jabłek korzystających z limitu 10 tys. litrów rocznie ustawa wprowadza ułatwienia. Przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku posiadania planu zakładu z zaznaczonymi pomieszczeniami produkcyjnymi, liniami technologicznymi, drogami przemieszczania surowców i produktów gotowych, stanowiskami pracy oraz pomieszczeniami magazynowymi, socjalnymi i sanitarnymi.

 

Nie musi też mieć własnego laboratorium do analiz wyrabianego i rozlewanego alkoholu. Musi jedynie mieć opracowany w formie pisemnej i wdrożony system kontroli wewnętrznej, określający częstotliwość i sposób pobierania próbek do badań jakości, metody przeprowadzania badań, sposób postępowania z wyrobami niejakościowymi, zabezpieczanie i usuwanie odpadów. W zakładzie musi też być wyznaczona osoba odpowiedzialna za kontrolę jakości. 

 

Ustawa zwalnia go również z obowiązku uzyskiwania zaświadczeń o spełnianiu przez obiekty budowlane i urządzenia techniczne używane do produkcji cydru wymogów zawartych w przepisach przeciwpożarowych, sanitarnych i o ochronie środowiska. 

Warto jednak wypytać o wszystko w lokalnym sanepidzie, u powiatowego komendanta straży pożarnej oraz w powiatowym wydziale ochrony środowiska, żeby być pewnym. 

Cydr jest wyrobem winiarskim i jak każdy alkohol jest obłożony akcyzą. Sprawy związane z podatkiem akcyzowym są w kompetencji urzędu celnego. Wysokość akcyzy zależy od procentów - za hektolitr cydru o mocy do 4,5 proc. trzeba zapłacić 97 zł, za hektolitr cydru o większej mocy - 158 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zacząć produkcję cydru [poradnik] - Głos Pomorza

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska