Jak zadbać o ogrodowe krzewy

Aneta Ludwig
Odmiana pełnej magnolii (krzewiastej) zakwita w maju.
Odmiana pełnej magnolii (krzewiastej) zakwita w maju.
Aby dobrze rosły, kwitły, owocowały i pachniały, warto skorzystać z porad fachowca, który podpowie, co, gdzie i jak zasadzić.

To, że warto posadzić w ogrodzie krzewy, jest oczywiste. Ich uprawa nie jest trudna, a korzyści mnóstwo. W zależności od gatunku rośliny mogą: chronić od hałasu, pyłu, słońca i wiatru, a przy umiejętnym zaplanowaniu ich miejsca w ogrodzie - stwarzać sprzyjający samopoczuciu mikroklimat. Do tego ładnie pachną, kwitną i ślicznie owocują. Krzewami można także rozdzielać części ogrodu, np. warzywniak i część rekreacyjną.

W ogrodzie w zależności od upodobań mogą się pojawić krzewy owocowe, zapachowe lub ozdobne.

- Na dużych powierzchniach dobrze będą wyglądać duże iglaki, np. jodła kanadyjska czy świerk górski, na mniejszych - takie gatunki jak: rajska jabłoń, wiśnia, kwitnące pigwowce, wierzby i buki stylizowane na bonsai o zakręconych konarach, oryginalnych kolorach liści - wylicza Sebastian Widera z Centrum Ogrodniczego "Pracuś".

- Niektóre nie tylko ładnie wyglądają, ale i przepięknie pachną, np. jodła kanadyjska pachnie... cytrusami.

Zanim kupimy i posadzimy krzewy, warto poznać kilka zasad - dzięki nim nie popełnimy błędów w uprawie.

SADZENIE
Pamiętajmy o odległościach. Duże iglaki sadźmy w odległości nawet 2 m (jeśli mają stworzyć żywopłot, wystarczy 40-100 cm). Informacje o tempie wzrostu roślin można znaleźć w internecie. Wybierzmy miejsce w ogrodzie odpowiednie dla danego gatunku (nasłonecznienie, rodzaj gleby itp.). Warto też sprawdzić, jaką glebę mamy w ogrodzie. Specjalista radzi, by w tym celu wykopać dołek o wymiarach 50 na 50 cm i sprawdzić, na jakim poziomie pojawi się warstwa próchniczna. Pamiętajmy o odpowiednich proporcjach między rozgałęzieniem a korzeniami. To szczególnie ważne przy krzewach owocowych. Przytnijmy te, których jest za dużo.
NAWOŻENIE
Ziemię warto wymieszać z odpowiednim nawozem (przeznaczonym dla danego gatunku, ale świetne efekty da też najzwyklejszy obornik). Rośliny kupione w dobrej szkółce zwykle nie wymagają na początku dużej ilości nawozu.
- Za to niektóre krzewy, np. iglaki, trzeba obsypać korą sosnową, która naturalnie zakwasza glebę - podpowiada Sebastian Widera.

PODLEWANIE
Jest ważne, szczególnie na początku. Do dołka najpierw wsypujemy połowę ziemi i obficie ją podlewamy, wkładamy krzew, poruszając nim w górę, dół i na boki, żeby się dobrze osadził. Dokładamy kolejne warstwy ziemi i znowu podlewamy.
- Pamiętajmy, by dokładnie rozłożyć korzenie rośliny. Po jej wyjęciu z osłonki są pozwijane w kółko. Jeśli je tak zostawimy, nie będą się odpowiednio rozwijać, co odbije się na wyglądzie i kondycji krzewu - podkreśla specjalista.
Później z wodą nie należy jednak porzesadzać - jej nadmiar, szczególnie na ciężkich ziemiach, spowoduje choroby roślin. Podlewanie jest konieczne na lekkich glebach piaszczystych i w czasie suszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska