Jak załatwić sanatorium

sxc.hu
Z ćwiczeń gimnastycznych na basenie mogą korzystać nawet tacy pacjenci, którzy nie umieją pływać.
Z ćwiczeń gimnastycznych na basenie mogą korzystać nawet tacy pacjenci, którzy nie umieją pływać. sxc.hu
Jeśli masz problemy zdrowotne i uważasz, że dobrze zrobiłoby ci leczenie w uzdrowisku, pójdź po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu. Z prywatnej wizyty go nie uzyskasz.

Pod koniec ub. roku wyszły nowe przepisy związane z lecznictwem sanatoryjnym, zgodnie z którymi skierowanie można uzyskać raz na 18 miesięcy, a nie jak wcześniej, raz do roku.

- Z leczenia sanatoryjnego może skorzystać każda osoba objęta obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, a w tym, oczywiście, emeryci - informuje Beata Cyganiuk, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ.

Pacjenci mogą się ubiegać o skierowanie u swojego lekarza I kontaktu w przychodni. Jeśli lekarz uzna, że takie leczenie może poprawić stan zdrowia pacjenta, zleca wówczas obowiązkowe badania (OB, morfologię, mocz, rtg. klatki piersiowej i ekg.).

Lekarz stwierdza też, czy nie ma przeciwwskazań do takiego leczenia. Nie otrzymają skierowania do sanatorium m.in. te osoby, u których lekarz stwierdzi jakieś ogniska zapalne, niewydolność nerek lub wątroby, zaburzenia osobowości lub zniedołężnienie. Nie może jechać do sanatorium pacjent, który jest po operacji nowotworowej lub w trakcie leczenia tej choroby. Do zakończenia terapii ani zmiana klimatu, ani bodźcowe leczenie nie są wskazane.

Co gdzie leczą

Co gdzie leczą

Schorzenia kardiologiczne: Polanica, Kudowa, Ustroń, Nałęczów

Choroby górnych dróg oddechowych:
Szczawno, Rabka, Rymanów, Ustka

Schorzenia reumatyczne:
Świeradów, Lądek Zdrój, Cieplice, Krynica, Ciechocinek, Kudowa

Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, wystawia skierowanie, które wraz z wpisanymi wynikami badań przesyła do odpowiedniego oddziału NFZ. Może to zrobić także pacjent.

Skierowanie zostaje następnie wpisane na listę oczekujących, a potem ocenione przez specjalistę w dziedzinie balneologii. Wniosek powinien być rozpatrzony nie później niż 30 dni od daty wpłynięcia do oddziału funduszu.

NFZ ma prawo odmówić skierowania, przesyłając odpowiednie uzasadnienie zarówno pacjentowi, jaki i jego lekarzowi. Taka decyzja nie podlega odwołaniu.

Jeśli wniosek jest rozpatrzony pozytywnie, wówczas pacjent najpóźniej na 14 dni od rozpoczęcia turnusu otrzymuje potwierdzenie terminu, miejsca i rodzaju leczenia.

- W opolskim oddziale NFZ staramy się, by taką informację pacjent otrzymał na 2 miesiące przed terminem wyjazdu. Jeśli rezygnuje z ważnego powodu (choroba własna lub najbliższych) i potwierdzi zaświadczeniem ze szpitala, możemy termin przełożyć - tłumaczy Beata Cyganiuk. Jeśli rezygnuje z innego powodu, wniosek zostaje ponownie umieszczony na końcu kolejki i znowu czeka na załatwienie w normalnym trybie.

W Opolu czas oczekiwania na załatwienie sanatorium wynosi 12 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska