Jak zdobyć pieniądze na własny biznes?

fot. archiwum
Obecnie większość nowopowstających przedsiębiorstw korzysta z rożnego rodzaju pomocy finansowej, której celem jest inicjowanie działalności gospodarczej - mówi Wioletta Kuźniewska z CTC Polska.
Obecnie większość nowopowstających przedsiębiorstw korzysta z rożnego rodzaju pomocy finansowej, której celem jest inicjowanie działalności gospodarczej - mówi Wioletta Kuźniewska z CTC Polska. fot. archiwum
Udostępnij:
Dziś w naszym cyklu wyjaśniamy jak zdobyć pieniądze na unowocześnienie i rozwój własnego biznesu oraz kto ma na to szansę.

- Czy po otrzymaniu dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, mikroprzedsiębiorstwo z branży budowlanej może ubiegać się o dotację rozwojową ze środków unijnych? Jakie warunki należy spełnić, gdzie się zgłosić oraz jakie są terminy składania wniosków, a także na jaką kwotę możemy liczyć? Czy także jednoosobowa firma, np. dekarska może liczyć dotację na rozwój?

Odpowiada Wioletta Kuźniewska,ekspert firmy CTC Polska:
Obecnie większość nowopowstających przedsiębiorstw korzysta z rożnego rodzaju pomocy finansowej, której celem jest inicjowanie działalności gospodarczej. Pieniądze na ten cel pochodzą przeważnie z Europejskiego Funduszu Społecznego i są rozdzielane przez Powiatowe Urzędy Pracy lub inne instytucje, które uzyskały prawo do realizacji projektów przewidujących wsparcie samozatrudnienia. Co do zasady nie ma przeszkód w uzyskaniu dotacji inwestycyjnych na dalszym etapie rozwoju firmy powstałej przy wykorzystaniu wspomnianych funduszy. Jednak czasami może występować warunek dwuletniego zakazu wnioskowania o dotacje inwestycyjne.

Nowopowstała firma w większości przypadków nie przekracza progu zatrudnienia 9 osób, dlatego z punktu widzenia Unii Europejskiej jest mikroprzedsiębiorstwem.
W takim przypadku program, z jakiego można skorzystać zależy od tego, jak duża będzie to inwestycja oraz gdzie znajduje się siedziba firmy, bądź gdzie realizowany będzie projekt. Jeśli Przedsiębiorstwo lub inwestycja, która będzie realizowana w ramach projektu znajduje się w miejscowości liczącej powyżej 5 tysięcy mieszkańców, to o dotację można ubiegać się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007 - 2013 (działanie 1.1.2 Inwestycje w mikroprzedsiębior-stwa). Najbliższy nabór wniosków odbędzie w lutym 2009 roku. Działanie to przewiduje dotację w wysokości od 20 do 550 tysięcy zł, jednak należy pamiętać, iż wsparcie może stanowić maksymalnie 65% wartości projektu.
Jeśli inwestycja jest większa, należy starać się o dotację w ramach działania 1.3.2 "Innowacje w przedsiębiorstwach". Jednak w tym przypadku inwestycja nie może mieć charakteru odtworzeniowego, czyli nie może dotyczyć np. przeprowadzenia prac remontowych. Dodatkowo inwestycja nie może być także w żaden sposób rozpoczęta ( np. nie mogą być wykonane fundamenty pod budowę). Ważnym warunkiem w tym przypadku jest również innowacyjny charakter inwestycji. Termin naboru projektów do tego działania to wrzesień 2008. Działanie "Innowacje w przedsiębiorstwach" przewiduje dotację w wysokości od 550 tys. zł nawet do 7,5 mln zł, a poziom dofinansowania może wynieść maksymalnie 70 procent. Instytucją, do której należy składać wnioski jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

Z kolei jeżeli siedziba firmy znajduje się w miejscowości poniżej pięciu tysięcy mieszkańców, a planowana inwestycja będzie realizowana na podobnym terenie to programem w ramach którego można składać wnioski jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), działanie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Korzystając z PROW-u obligatoryjnym warunkiem jest zatrudnienie przynajmniej jednego nowego pracownika. Jednak w przypadku wystąpienia o maksymalną wielkość dotacji, tzn. 300 tyś. zł (przy poziomie dofinansowania 50%) należy zatrudnić minimum 5 osób, co często stanowi poważną przeszkodę dla pracodawcy. Dodatkowo środki trwałe zakupione w ramach tego działania muszą być nowe. Najbliższy termin naboru projektów nie jest bliżej znany, jednak wskazuje się na wczesną jesień br. Instytucją, do której należy składać wnioski jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Masz pytanie, jak zdobyć unijną dotację na swój biznes - zadaj je ekspertowi, piszą e-mail na adres ue@nto.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michał
Dotacje... jakie to wszystko proste, złóż wniosek i kasa Twoja. Ostatnio starałem się o taką właśnie dotacje na rozwój firmy i powiem szczerze, ze mikro, czyli firmy bardzo małe nie mają tam czego szukać. Napisanie samemu wniosku, który przejdzie wnikliwą procedurę, gdzie źle postawiony przecinek może cały wniosek 'uwalić', bez zatrudniania firmy zewnętrznej za sporą kasę graniczy z cudem. Generalnie kasa jest i to spora, ale dla tych co już tą kasę mają, taki przykry wniosek właściciela mikro firmy.
P
Pan-XYZ
Otworzyć "konto w banku" ale po godz 22.00
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie