Jak zdobyć staż w dobrej firmie?

Joanna Mentel [email protected]
Korporacje wymagają od kandydata złożenia CV oraz listu motywacyjnego, niekiedy także informacji o doświadczeniu zawodowym lub działalności społecznej. (fot. Joanna Mentel)
Korporacje wymagają od kandydata złożenia CV oraz listu motywacyjnego, niekiedy także informacji o doświadczeniu zawodowym lub działalności społecznej. (fot. Joanna Mentel)
Praktyki warto zacząć już w trakcie studiów i to najlepiej letem, aby godziny pracy nie kolidowały z zajęciami na uczelni. Najlepsi mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Dziś wyższe wykształcenie nie chroni przed bezrobociem. Na pracodawcy nie robią wrażenia ukończone dwa kierunki studiów, czy znajomość języków obcych. Traktują to jak standard, a ze stosów przesłanych CV starają się wyłowić ludzi z doświadczeniem, którzy przeszli już “szkołę życia”.

Zobacz: Staże. Plusy i minusy tej formy zatrudnienia

- Mnie absolwenci z książkową wiedzą nie interesują - twierdzi prezes jednej z opolskich firm specjalizującej się w produkcji okien. - Pracowników “wyławiam” w trakcie staży i zatrudniam najlepszych.

Niektórzy studenci w czasie wakacji jadą na Majorkę, inni inwestują w swoją przyszłość

Korporacje międzynarodowe nabór na wakacyjne praktyki rozpoczynają już w marcu.

- Informacji szukałem na targach praktyk i w internecie - wspomina Piotrek, student IV roku Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Opolskiego.

- Już rok temu próbowałem dostać się na staż w Warszawie. Nie udało się, ale dziś wiem, że popełniłem błąd. Aplikacje trzeba złożyć do minimum 6-7 firm, wówczas szanse rosną. Dziś konkurencja jest ogromna, a niekiedy na jedno miejsce aplikuje kilkaset osób.

Korporacje różnie konstruują swoje oferty, ale wszystkie wymagają złożenia CV i listu motywacyjnego. Zdarzają się też (już we wstępnej fazie) pytania o doświadczenia zawodowe, zainteresowania, czy działalność pozalekcyjną. Najczęściej internetowa rekrutacja prowadzona jest w języku angielskim.

Zobacz: WSB zaprasza na Targi Pracy, Praktyk i Staży

- Staranne przygotowanie oferty, wraz z wypełnieniem kwestionariusza zajmuje jakieś 2-3 godziny, pod warunkiem, że biegle włada się językiem obcym - twierdzi Piotrek. - Ta umiejętność jest sprawdzana też w czasie rozmów kwalifikacyjnych, gdy rekrutujący zadając pytania płynnie przechodzi z języka polskiego na angielski i w takiej samej formie oczekuje odpowiedzi.

Niektóre firmy po zapoznaniu się z ofertą zapraszają potencjalnego stażystę na kolejne testy, inne od razu na spotkanie z pracownikiem HR na tzw. rozmowę screeningową.

- Pytania bywają różne i wbrew temu co można przeczytać w różnych poradnikach, nikt nie egzaminował mnie z wiadomości na temat działalności danej firmy, choć pod tym kątem też się przygotowywałem - wspomina student. - Moich rozmówców interesowało przede wszystkim jakie mam doświadczenia i trudno ich oszukać. Inwigilacja jest tak szczegółowa, że szybko dochodzą prawdy. Dlatego odradzam też odwoływania się do sytuacji sprzed wielu lat, bo choć te są prawdziwe, to szczegółów już się nie pamięta, przez co spada nasza wiarygodność.

Choć rekrutację prowadzą profesjonaliści, kilka pytań zdziwiło Piotra.

- Na przykład w jednej z firm zapytano mnie, jakie zmiany wprowadzałem w swoim środowisku pracy? Moim zdaniem, to pytanie dla 30-latka z dużym doświadczeniem zawodowym, bo gdzie ja te zmiany miałem wprowadzać? Na sali wykładowej?

W czasie spotkań pracuje się też na określonych przykładach. Padają pytania o rozwiązanie konkretnych sytuacji, czy strategii biznesowych. Tu nie ma szans na wodolejstwo, czy fantazję.

Ostatnie tygodnie były dla naszego rozmówcy trudne.

- Na rozmowy do różnych korporacji jeżdżę po całej Polsce przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, napisałem też kilka testów. Jest to dość męczące i niestety kosztowne, ale walczę, bo stawki w takich firmach są znacznie wyższe niż w przypadku staży refundowanych przez Urzędy Pracy, nie mówiąc już o prestiżu. Taką praktykę warto mieć w CV.

Prócz staży korporacje międzynarodowe proponują również case study, na których uczestnicy spotkania uczą się poprzez analizę wykonania konkretnego projektu.

- Warto poszukać takiego szkolenia, bo organizator wprowadza dane uczestnika do swojej bazy i przy rekrutacji na staż ma już informację, że ten człowiek wykazał się już jakąś inicjatywą i ma konkretną wiedzę, a to potem procentuje - twierdzi Piotr.

Przygotuj się przed testem

Poniżej podajemy kilka przykładowych pytań, które mogą pojawić się w testach rekrutacyjnych (aplikacja ekonomiczna).

  • Motivate your choice of the internship department. For which reasons do you find them suitable for your interests and skills?
  • If after completion of the internship you were offered the possibility to develop your professional path (career) at Nestle would you accept this offer?
  • How would you define your usual role when working in a team. In which role do you find yourself most comfortable? Please provide specific example from your experienced when you assumed the role you specified above.
  • Your superior assigned you with a task of preparing an annual activities presentation. While preparing the document you realize that the data provided by your colleague is incomplete and outdated. You are aware of the limited experience of this colleague and his difficult private situation. This is a second time that under the time pressure you were faced with your colleague’s irresponsible performance. Taking under account tight deadline what would you do?
  • Please provide a description of a situation when you noticed an opportunity to improve an encountered situation and consequently introduced the change. Please specify steps you made to introduce the improvement? What was an outcome?

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska