Jak zmiana nazwiska wpływa na ubezpieczenie samochodu?

Materiał informacyjny rankomat.pl
pexels.com
Cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od wielu czynników. Znaczenie ma nie tylko wiek kierowcy czy jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają mniej oczywiste i często zaskakujące elementy. Sprawdź, czy i jak zmiana nazwiska może wpłynąć na wysokość składki OC.

Koszt obowiązkowej polisy samochodowej uzależniony jest od ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim związany jest konkretny kierowca. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają wiele aspektów: począwszy od wieku ubezpieczającego i daty wydania prawa jazdy, poprzez dane dotyczące pojazdu, a skończywszy na innych elementach mogących zadecydować o bezpiecznej jeździe.

Zmiana nazwiska wpływa na wysokość składki

Zmiana nazwiska oznacza zmianę stanu cywilnego, co jest niezwykle cenną informacją dla towarzystwa ubezpieczeniowego. W większości przypadków może się okazać, że składka na ubezpieczenie OC zostanie obniżona.

Jak pokazuje raport przygotowany przez ubezpieczeniowy serwis porównywarkowy Rankomat, stan cywilny wpływa na koszt polisy OC. I tak za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne:

  • osoby zamężne / żonate płacą średnio 597 zł
  • wdowy / wdowcy płacą ok. 627 zł
  • osoby po rozwodzie płacą średnio 646 zł
  • single płacą mniej więcej 926 zł.

Jeżeli więc zmiana nazwiska wiąże się z wzięciem ślubu, wówczas na polisie OC można zaoszczędzić ponad 300 zł!

Warto jednak mieć świadomość, że działa to również w drugą stronę. Wzięcie rozwodu będzie skutkować wzrostem składki – średnio o 30 zł. W tym przypadku różnica jest jednak nieznaczna – na szczęście dla kierowców.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za ubezpieczenie po zmianie nazwiska, warto przeprowadzić wstępną kalkulację. OC samochodu sprawdź na rankomat.pl, korzystając z darmowego i prostego w obsłudze kalkulatora. Cały proces sprowadza się do wypełnienia formularza, a następnie porównania otrzymanych ofert.

Pamiętaj! Za obowiązkowe ubezpieczenie OC nie ma sensu przepłacać, ponieważ zakres ochrony i sumy gwarancyjne są regulowane stosownymi przepisami. Wysokość składki nie ma znaczenia – towarzystwo ma obowiązek przejąć na siebie finansową odpowiedzialność w razie spowodowania przez ciebie zdarzenia drogowego.

O zmianie nazwiska warto poinformować ubezpieczyciela

Przepisy obowiązujące w Polsce nie nakazują informowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie nazwiska. Warto jednak wykazać wewnętrzną inicjatywę i zgłosić się do ubezpieczyciela. Dlaczego warto? Pozwoli to uniknąć nieporozumień i wydłużenia procedur, jeżeli dojdzie do szkody lub wypłaty świadczenia w ramach ubezpieczenia innego niż OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć problem z identyfikacją tożsamości, w efekcie czego trzeba będzie dostarczyć wiele innych dokumentów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pod adresem https://rankomat.pl/samochod/jak-zmiana-nazwiska-wplywa-na-ubezpieczenie-samochodu.

Pamiętaj! Jeżeli zamierzasz zaktualizować dane w dowodzie osobistym oraz innych dokumentach, zmianę nazwiska zgłoś także ubezpieczycielowi. Nie kosztuje to wiele wysiłku, a w razie szkody pozwala zaoszczędzić sporo czasu i niepotrzebnych nerwów.

Dodaj ogłoszenie