Jak zostać ogrodnikiem zero waste? Nie tylko recykling ma znaczenie w redukowaniu produkowanych przez nas odpadów

Justyna Madan
Justyna Madan
Ogrody mogą być również miejscami, w których naprawiamy szkody wyrządzone otaczającej nas przyrodzie. Prowadząc ogrodnictwo w sposób przyjazny dla środowiska i zrównoważony, możemy powstrzymać utratę różnorodności biologicznej.
Ogrody mogą być również miejscami, w których naprawiamy szkody wyrządzone otaczającej nas przyrodzie. Prowadząc ogrodnictwo w sposób przyjazny dla środowiska i zrównoważony, możemy powstrzymać utratę różnorodności biologicznej. 123rf
Życie w myśl zasady zero waste nie ogranicza się tylko do kuchni. Niemarnowanie ma swoje zastosowanie również w ogrodnictwie i jest ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Kiedy mówimy o zero waste, wiele osób skupia się na recyklingu, ale sam recykling nie wystarczy, jest tak naprawdę tylko jednym z kroków, jakie możemy podjąć, żeby zmniejszyć ilość produkowanych przez nas odpadów. Zrównoważonym możemy być też w ogrodzie. Jak zatem zostać ogrodnikiem zero waste?

Każda rzecz, którą kupujemy i konsumujemy, ma swoją cenę. Ale możemy znacznie zmniejszyć nasz osobisty wpływ, uważnie zastanawiając się, co kupujemy i co wnosimy do naszych domów i ogrodów. Jako ogrodnicy, bez względu na to, czy mamy wielki ogród warzywny, czy kilka doniczek na balkonie, również przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska. Dzieje się tak chociażby kiedy kupujemy przedmioty wykonane z plastiku, zamiast wykonanych z bardziej przyjaznego dla środowiska materiałów.

Jak zostać ogrodnikiem zero waste?

Warto przede wszystkim przypomnieć, że zero waste nie oznacza całkowitego wyeliminowania odpadów z naszego życia. Po prostu nie jest to możliwe, chodzi jednak o to, aby odpady zredukować do minimum.

Jeśli to możliwe, zrezygnuj z nasion w plastiku
Zamiast kupować nasiona w plastikowych opakowaniach, czy rośliny w plastikowych doniczkach warto postawić na bardziej ekologiczną opcję. Po drzewka owocowe i inne sadzonki warto wybrać się do sklepu ogrodniczego i nie pakować ich w folię. Warto rozejrzeć się za bardziej zrównoważonymi dostawcami, którzy pakują sadzonki i nasiona w zrównoważony sposób. Można też zbierać własne nasiona, wiele warzyw wyrośnie z tych, które mamy w domu.

Nie dla chemikaliów
Jako odpowiedzialni ogrodnicy powinniśmy odmawiać stosowania jakichkolwiek syntetycznych pestycydów, herbicydów lub nawozów. Zamiast tego możemy przyjąć całkowicie organiczne i naturalne zintegrowane podejście. Glebę i rośliny użyźnimy naturalną ściółką, a chwasty spokojnie wyeliminujemy bez użycia chemii.

Zmniejsz zużycie, uprawiaj własne
Stanie się ogrodnikiem zero waste to nie tylko kwestia tego, co kupujesz. Chodzi również o kupowanie i konsumowanie mniej w ogóle. Stawiając na własny ogród, możesz współpracować z naturą i cieszyć się darami, którymi Cię obdarza. Nie tylko kupujesz mniej, jesz zdrowiej, ale też oszczędzasz na tym pieniądze.

Chociaż nie powinniśmy myśleć o przyrodzie wyłącznie w kategoriach zasobów, które może zapewnić, ważne jest, aby rozpoznać, w jaki sposób przyroda oraz nasz własny wysiłek i czas mogą zapewnić nam wiele podstawowych rzeczy, których potrzebujemy. Możemy ograniczyć potrzebę kupowania żywności z innych źródeł, uprawiając ją samodzielnie.

Wykorzystaj ponownie
Nawet jeśli nie możemy pozyskiwać naturalnych materiałów do tworzenia i pielęgnacji naszych ogrodów, nadal powinniśmy ograniczać kupowanie nowych rzeczy do minimum. Możemy zdecydować się na przedmioty używane, z recyklingu, lub upcyklingu, a także wykorzystywać odpady z gospodarstwa domowego, chociażby rolki po papierze toaletowym.

Możliwości ponownego wykorzystania, upcyklingu i innowacji w ogrodzie są niemal nieograniczone. Musimy tylko rozejrzeć się, co jest dostępne i użyć naszej wyobraźni, aby przedmioty nie trafiały do strumienia odpadów.

Naprawiaj
Często wybieramy najprostszą opcję, coś się zepsuje lub nie świeci nowością i wyrzucamy to do śmieci. Zamiast tego warto nauczyć się, jak naprawiać rzeczy, narzędzia i wszelkie sprzęty. To dobra droga ku zredukowaniu ilości odpadów wytwarzanych w czasie prac ogrodowych.

Ogrody mogą być również miejscami, w których naprawiamy szkody wyrządzone otaczającej nas przyrodzie. Prowadząc ogrodnictwo w sposób przyjazny dla środowiska i zrównoważony, możemy powstrzymać utratę różnorodności biologicznej, a być może nawet przyczynić się do przywrócenia ekosystemów, które niegdyś kwitły na naszych terenach.

Recykling jest ważny
Kompostowanie, ściółkowanie, wytwarzanie naturalnych nawozów, które kochają rośliny, przetwarzanie składników odżywczych pozwala tworzyć obieg zamknięty również w ogrodzie. O recyklingu powinniśmy również pomyśleć w kontekście obiegu wody – uzupełnianie źródeł wód gruntowych i długofalowa perspektywa poprzez mądre i dobre wykorzystanie wody w naszych ogrodach.

Czy wiesz, że nawożenie gleby kompostem pomaga zatrzymywać wodę na tyle, że może zmniejszyć potrzebę nawadniania? Dotyczy to zarówno dużych gospodarstw, jak i balkonowego ogródka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zostać ogrodnikiem zero waste? Nie tylko recykling ma znaczenie w redukowaniu produkowanych przez nas odpadów - Strefa Agro

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska