Jaka inflacja w lipcu 2024? W środę GUS opublikował wstępne dane. „Najsilniejszy skok od stycznia 2023 roku"

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
– Inflacja w lipcu wzrosła do 4,5 proc. z 2,6 proc. w czerwcu – prognozuje ekonomista ING BSK Adam Antoniak. Jego zdaniem w kolejnych miesiącach inflacja będzie utrzymywać się na poziomie podobnym lub wyższym.
– Inflacja w lipcu wzrosła do 4,5 proc. z 2,6 proc. w czerwcu – prognozuje ekonomista ING BSK Adam Antoniak. Jego zdaniem w kolejnych miesiącach inflacja będzie utrzymywać się na poziomie podobnym lub wyższym. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2 proc. – podał GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 1,4 proc. Zdaniem ekonomisty Adama Antoniaka z banku ING BSK w kolejnych miesiącach inflacja prawdopodobnie utrzyma się na poziomie zbliżonym lub wyższym niż w lipcu. – To najsilniejszy skok od stycznia 2023 – skomentował analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki.

Spis treści

Jaka inflacja w lipcu 2024?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2 proc. – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 1,4 proc.

– W wyniku 10 proc. wzrostu kosztów energii ceny konsumenckie wzrosły w lipcu o 1,4 proc. m/m. To najsilniejszy skok od stycznia 2023 – skomentował za pośrednictwem platformy „X" analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki. Inflacja przyspiesza z 2,6 do 4,2 proc. r/r, najwyższego poziomu w 2024 r. Dynamika CPI po 5 mies. wychodzi poza dopuszczalne pasmo odchyleń od celu NBP.

Analiza przyczyn wzrostu cen w lipcu 2024

Adam Antoniak, ekspert z banku ING BSK, jeszcze przed publikacją GUS podzielił się swoimi przewidywaniami z agencją informacyjną PAP, wskazując, że spodziewany jest wzrost inflacji o 1,3-1,5 punktu procentowego, co w rezultacie przyczyni się do osiągnięcia poziomu około 4,5 proc. w lipcu. Takie zmiany są bezpośrednim efektem częściowego odmrożenia cen za podstawowe usługi komunalne.

W czerwcu wskaźnik inflacji, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, osiągnął poziom 2,6 proc. Natomiast inflacja bazowa, która jest obliczana bez uwzględnienia cen żywności i energii, w czerwcu wyniosła 3,6 proc. rocznie, według szacunków Narodowego Banku Polskiego.

Antoniak podkreśla, że największy wpływ na wzrost inflacji mają rosnące rachunki za energię i gaz. Ekonomista przewiduje również, że mimo miesięcznego spadku cen żywności, w skali roku dojdzie do ich wzrostu. Co więcej, spodziewana jest stabilizacja lub niewielki wzrost inflacji bazowej.

Co dalej ze wzrostem cen w Polsce?

Ekspert z ING BSK wskazuje, że w kolejnych miesiącach inflacja prawdopodobnie utrzyma się na poziomie zbliżonym lub wyższym niż w lipcu. Prognozuje on, że do końca roku wskaźnik ten będzie oscylował w przedziale 4,5-5 proc.

Antoniak zwraca uwagę na niepewność związaną z przyszłymi cenami energii, podkreślając, że obecne działania osłonowe, takie jak ustalona maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych, mogą nie wystarczyć, jeśli na początku przyszłego roku nie zostaną wprowadzone dodatkowe środki. Brak dalszych działań osłonowych może skutkować kolejnym gwałtownym wzrostem cen energii i inflacji.

Wypowiedzi eksperta z ING BSK, Adama Antoniaka, rysują obraz niepewnej przyszłości ekonomicznej Polski, z potencjalnymi wyzwaniami związanymi z inflacją i cenami energii, które mogą wpłynąć na gospodarstwa domowe oraz ogólną stabilność ekonomiczną kraju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska