Jaka noc, taki dzień

Redakcja
Od kilkunastu tygodni trwa ogólnopolska akcja edukacyjna pn. "Śpij dobrze", prowadzona pod patronatem Akademii Dobrego Snu.

CO ZAKŁÓCA SEN
Bezsenność częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn, a częstotliwość jej występowania wzrasta z wiekiem. Jest wiele czynników, które mogą zakłócić sen. Należą do nich m.in. depresja, choroby neurologiczne, kardiologiczne, zaburzenia hormonalne. Najczęściej wymienianą przyczyną jest stres. Pacjenci, którzy zgłaszali się do specjalistów przyjmujących w różnych miastach w ramach Akademii Dobrego Snu, twierdzili, że ich bezsenność wynika ze "zbyt wielkiej presji" lub "zbyt wielu obaw". Na liście "sprawców" bezsenności znajdują się też: używki (kawa, mocna herbata), ciężki posiłek zjedzony przed położeniem się do łóżka, nagła zmiana miejsca do spania.         

CZY CIERPISZ NA BEZSENNOŚĆ
Aby to sprawdzić, spróbuj odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Czy często masz problemy z zaśnięciem?
2. Czy budzisz się zbyt wcześnie?
3. Jeśli często wybudzasz się w nocy, czy masz kłopoty z ponownym zaśnięciem?
4. Czy często czujesz się zmęczony, gdy budzisz się rano?
5. Czy brak snu wpływa na twój nastrój w ciągu dnia (powoduje, że czujesz się przewrażliwiony, ponury, przygnębiony)?
6. Czy brak snu wpływa na twoją pracę w ciągu dnia (upośledza twoją koncentrację, pamięć)?

- Odpowiedziałeś TAK na pytanie nr 1: to może sugerować, że cierpisz na bezsenność z powodu trudności w zasypianiu.
- Odpowiedziałeś TAK na pytanie nr 2: to może wskazywać, że cierpisz na taką postać bezsenności, która towarzyszy zaburzeniom depresyjnym i lękowym.
- Odpowiedziałeś TAK na pytanie nr 3: to może sugerować, że cierpisz na bezsenność z powodu trudności utrzymania snu.
- Odpowiedziałeś TAK na pytanie nr 4: to może wskazywać, że cierpisz na nieregenerujący sen.
- Odpowiedziałeś TAK na pytanie nr 5: to może wskazywać, że niedostatek snu upośledza twoje funkcje psychiczne w ciągu dnia.
- Odpowiedziałeś TAK na pytanie nr 6: to może wskazywać, że niedostatek snu upośledza twoje funkcje psychiczne i/ lub psychiczne w ciągu dnia.
Źródło: Akademia Dobrego Snu

W dniach 18-19 maja jej eksperci będą udzielać bezpłatnych porad w Opolu. Na cztery dni przed tym terminem organizatorzy podadzą adres punktu konsultacyjnego, w którym mają przyjmować specjaliści, a my zamieścimy go wtedy w "NTO". Dwa dni wcześniej zostanie uruchomiony specjalny numer telefonu, pod którym wszyscy zainteresowani będą mogli umówić się na bezpłatną wizytę.
- Kampania Akademii Dobrego Snu - wyjaśnia w jej imieniu Dorota Linke-Drzyżdżyk - jest adresowana przede wszystkim do osób w wieku 40-60 lat, czyli do grupy aktywnej zawodowo, w której problem bezsenności w ostatnim czasie narasta. Ma ona na celu poszerzenie wiedzy na temat snu oraz leczenia bezsenności. Ma również przełamać niechęć wielu ludzi do zgłaszania swoich problemów ze snem w gabinecie lekarskim, a z kolei lekarzy nakłonić do omawiania tych spraw ze swoimi pacjentami.
Według szacunków ekspertów na bezsenność cierpi aż 1/3 Polaków. Chociaż schorzenie to ma poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne i ekonomiczne, to wciąż brakuje specjalistów i poradni zajmujących się terapią zaburzeń snu. O tym, że wielu ludzi oczekuje konkretnej pomocy, świadczy fakt, iż z bezpłatnych porad specjalistów z akademii skorzystało już ponad tysiąc osób.

Akademia Dobrego Snu uruchomiła także na swojej stronie internetowej nowy dział pn. "Zapytaj lekarza", na której na pytania internautów odpowiada ekspert zajmujący się zaburzeniami snu. Oto adres: www.AkademiaDobregoSnu.pl.
- Wiadomo, że skorzystanie z tej formy porady - dodaje Dorota Linke - nie zastąpi konsultacji w gabinecie lekarskim, ale może być pomocne dla osób, które poszukują różnego rodzaju informacji. Serwis ten oferuje bowiem najnowsze dane dotyczące bezsenności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska