Jaka powinna być nowoczesna szkoła? Dyskusja w urzędzie wojewódzkim w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Podpodstolik opolski okrągłego stołu o edukacji w Polsce.
Podpodstolik opolski okrągłego stołu o edukacji w Polsce. Edyta Hanszke
Wojewódzkie spotkanie konsultacyjne w ramach podstolika „Nowoczesna szkoła” odbyło się w urzędzie wojewódzkim. Wzięli w nim udział nauczyciele, przedsiębiorcy, samorządowcy i przedstawiciele rządu.

Budujemy przyszłość polskiej oświaty - mówiła dziennikarzom wicewojewoda Violetta Porowska. - Jestem zaszczycona, że podpodstolik okrągłego stołu o oświacie dotyczący nowoczesnej szkoły odbywa się w województwie opolskim. Wnioski, które zostaną przygotowane przez tęgie umysły, zostaną przekazane na jutrzejsze (w piątek 10 maja) spotkanie w Warszawie.

Wicewojewoda mówiła z przeprowadzonej na facebookowym profilu minisondy pojawiały się wnioski, że najważniejsze jest, żeby szkoła uczyła podstaw: czytania, pisania, pamięciowej analizy matematycznej. - Niekoniecznie dla uczniów do szóstej klasy ważnym jest korzystanie z multimediów, bo to przypomina lizanie lizaka przez papierek. Dzieci muszą dotknąć, eksperymentować, doświadczać tego, co się wokół nich odbywa. Prawdziwe nauczanie, które przynosi efekty, oparte jest na utrwalaniu wiedzy, doświadczaniu, uczeniu się świata w sposób praktyczny. Dla naszego mózgu bardzo ważna jest nauka czytania i pisania. Fundament zawsze musi być klasyczny. Z badań jednej z socjolog wynika, że najlepsze nauczanie wcale nie jest w Finlandii, ale największe osiągnięcia mają dzieci z Hongkongu i Szanghaju, bo tam w szkołach praktykowane jest wielokrotne powtarzanie - wskazywała Violetta Porowska.

Marcin Ociepa, opolanin, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, przywiózł na opolski podpodstolik propozycje ministerstwa dotyczące nowoczesnej szkoły. - Głos Opolan jest dla mnie bardzo ważny i chciałbym zaprezentować dorobek ziemi opolskiej. Zaprezentuję nasz raport o "szkole dla innowatora" i cały program związany z wspieraniem innowacyjności i kształceniem postaw innowacyjnych u uczniów - mówił. - Zaproponowany przez nas program będzie wdrażany jako pilotaż w 20 szkołach w Polsce. Wkrótce rozpocznie się nabór i będę zachęcał, żeby wzięło w nim udział jak najwięcej szkół z Opolszczyzny.

Pytany o szczegóły programu, wiceminister odpowiedział, że jest on obszerny i dotyczy m.in. wyposażenia szkół czy modeli pracy z uczniami. - Nasi rodzice pracowali w jednym zakładzie pracy przez całe życie, współcześnie zmieniamy miejsca pracy, a w przyszłości będziemy zmieniać zawody, więc umiejętność wykształcania nie sztywnych kompetencji, a kreatywności będzie decydujaca w wyścigu globalnym - argumentował.

Marcin Ociepa pytany o wnioski, jakie wyciągnęli rządzący ze strajku nauczycieli, przekonywał, że strajkujący walczyli jedynie o podwyżki. - Nasz rząd zaproponował tylko w tym roku podwyżki na poziomie 30 proc. To jest skala, której nauczyciele wcześniej nie doświadczali. Dzisiejszym spotkaniem zwracamy uwagę, że szkoła to coś więcej niż pensje nauczycieli, że potrzebujemy głębszych zmian i one już są zaproponowane przez minister edukacji reformą, która wchodzi w życie - wyjaśniał wiceminister.

Organizatorzy podpodstolika podkreślali, że uczestnicy zgłosili się na to spotkanie sami. Zofia Godlewska, dyrektor PSP nr 29 w Opolu, nauczyciel z 36-letnim doświadczeniem, zwróciła uwagę, że w szkole brakuje przedmiotów przyrodniczych. - Potrzebna jest większa liczba zajęć laboratoryjnych, powiązanie tych przedmiotów, żeby nie stanowiły odrębnych bloków przyrodniczych. W naszej szkole realizujemy to w ten sposób, że utworzyliśmy dwie klasy przyrodnicze, które będą uczestniczyły w regularnych zajęciach w Centrum Nauk Przyrodniczych - mówiła dyrektor Godlewska.

Zygmunt Szulc, współwłaściciel firmy Explomet z Opola, mówił, że szkoła powinna kształcić skutecznie i praktycznie. - Młodzi muszą już w czasie nauki rozeznać, co jest potrzebne na rynku pracy i czego chcą. Praktycznie powinni mieć jak największą styczność z tym, co ich w przyszłości czeka - wyjaśniał Zygmunt Szulc i dodał, że jego firma od lat realizuje program, w ramach którego zaprasza do współpracy studentów kierunków technicznych po drugim roku studiów. - Przez kolejne lata praktykuje, uczy się i robi z nami dyplomy - mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska