Jaki tynk na elewację?

Redakcja
Profesjonalne produkty do wykańczania elewacji Akrys 3000
Profesjonalne produkty do wykańczania elewacji Akrys 3000
Zaczynasz tynkowanie elewacji domu? Nie wiesz jaki tynk wybrać: silikonowy, akrylowy, silikatowy a może mineralny? Jakie są między nimi różnice skoro wszystkie można stosować na ściany zewnętrzne? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze tynku elewacyjnego i jaki rodzaj wybrać. Elewacja nie tylko zdobi fasadę domu, ale chroni go przede wszystkim przed czynnikami atmosferycznymi, rozwojem grzybów czy pęknięciami. Jednym z zagrożeń dla elewacji budynków, są także promienie UV, które powodują silne nagrzewanie się powierzchni i mogą skutkować w konsekwencji powstaniem uszkodzeń.

Tynk a materiał izolacyjny

Profesjonalne produkty do wykańczania elewacji Akrys 3000

Profesjonalne produkty do wykańczania elewacji Akrys 3000

Wybierając tynk do wykończenia ścian zewnętrznych powinniśmy pomyśleć przede wszystkim o systemie ociepleń, który wybraliśmy przy budowie domu. Oferta wielu producentów dzieli tynki na te, które można zastosować jedynie do izolacji z użyciem styropianu lub wełny mineralnej. Dlatego warto zwrócić uwagę na skład gotowej masy tynkarskiej oraz jej właściwości i parametry, a także zalecenia producenta.
Zazwyczaj do izolacji z użyciem styropianu zastosujemy każdy rodzaj tynku, o tyle do wełny mineralnej polecane są tynki mineralne, silikatowe i silikonowe. PPG Deco Polska, będąca właścicielem marki Dekoral Professional, opracowała technikę dzięki której wszystkie profesjonalne produkty do wykańczania elewacji Akrys 3000, dedykowane są zarówno do izolacji opartych o wełnę mineralną, jak i styropian. A więc bez względu na to, jakie materiały zostały wykorzystane przy systemie ociepleń domu, możemy zastosować tynki akrylowe, silikonowe lub silikatowe, a także silikatowo-silikonowe oraz cementowe.

Dom nad jeziorem

Profesjonalne produkty do wykańczania elewacji Akrys 3000

Profesjonalne produkty do wykańczania elewacji Akrys 3000

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest środowisko i okolica w jakiej będziemy mieszkać: odległość od zbiorników wodnych i terenów podmokłych czy obszarów zielonych. Wówczas budynki są bardziej narażone na atak mikroorganizmów. W takich warunkach najlepszym rozwiązaniem są tynki akrylowe i silikatowo-silikonowe, które doskonale zabezpieczą ściany przed rozwojem grzybów i alg, a także osadzaniem się brudu oraz kurzu.

Ochrona przed słońcem

Profesjonalne produkty do wykańczania elewacji Akrys 3000

Profesjonalne produkty do wykańczania elewacji Akrys 3000

Latem tynki narażone są na wysokie temperatury oraz długotrwałe promieniowanie UV. Silne nasłonecznienie może prowadzić do uszkodzenia elewacji; obniżają właściwości ochronne tynków i powodują rozprzestrzenianie się korozji a także powodują, że kolory na fasadach płowieją i tracą intensywność barw. Dlatego często stawaliśmy przed wyborem: estetyka czy trwałość.
Dzięki innowacyjnemu opracowanemu przez PPG Deco Polska Systemowi Ultra Cool, fasady wykonane przy użyciu produktów Akrys 3000 gwarantują trwałość kolorów oraz ochronę przed pęknięciami przy każdej temperaturze powietrza. Koloranty skutecznie obniżają temperaturę powierzchni, co zwiększa trwałość powłoki oraz chroni ją przed spękaniami, będącymi konsekwencją skurczów termicznych. Dzięki Systemowi Ultra Cool fasady mogą przybierać interesujące, bardziej intensywne kolory niż dotychczas. System Ultra Cool gwarantuje trwałość struktury podłoża, a barwy tynków są o wiele bardziej wytrzymałe. Nie płowieją one i nie blakną z upływem czasu, nawet w miesiącach, kiedy nasłonecznienie jest najbardziej intensywne.

Systemy ociepleń dopasowane do indywidualnych potrzeb

Tynki mineralne tworzą elewację wyjątkowo odporną na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Ich najważniejszą zaletą jest uniwersalne zastosowanie, wieloletnia trwałość, która wzrasta wraz z upływem czasu a także wysoka paraprzepuszczalność. Równie sprawnie oddają one wodę, co z drugiej strony wpływa jednak na podatność do występowania na ich powierzchni wykwitów. Komponenty akrylowe są bardzo łatwe w aplikacji oraz w utrzymaniu ich w czystości. Cechą charakterystyczną niska paraprzepuszczalność, wysoka odporność na warunki atmosferyczne oraz wnikanie wody opadowej. Tynki silikonowe to rozwiązanie dla wymagających, które poza bardzo dobrą paroprzepuszczalnością i niską nasiąkliwością powierzchniową, posiadają także zdolność do samooczyszczania się powierzchni. Komponenty silikatowe często stosowane są na obiekty zabytkowe poddane termomodernizacji. Nie ograniczają przepuszczalności pary wodnej i są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Są proste i łatwe w aplikacji a ich konsystencja ułatwia wyprowadzanie wzoru na elewacji. Natomiast hybrydowa formuła silikatowo-silikonowa, wiążącą w sobie zalety obu składników, pozwala na uzyskanie dłuższego czasu otwartego, co nie tylko ułatwia aplikację, ale również usprawnia formowania wypraw tynkarskich. Połączone właściwości silikatów i silikonów powodują, że otrzymana powierzchnia jest również wysoce wytrzymała na działanie czynników atmosferycznych, zabrudzeń przemysłowych oraz uszkodzeń mechanicznych.
Więcej informacji na stronie internetowej www.centrumdekoracyjne.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska