Jaki wybrać materac aby spać zdrowo i wygodnie

fot. Daniel Polak
Na materacu nie warto oszczędzać. Jeśli dobrze wybierzemy i będziemy o niego dbać, może nam służyć nawet 10 lat.
Na materacu nie warto oszczędzać. Jeśli dobrze wybierzemy i będziemy o niego dbać, może nam służyć nawet 10 lat. fot. Daniel Polak
Wybierając materac, przetestuj go jeszcze w sklepie. Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa, poszukaj modelu, który zapewni spokojny sen i rześki poranek.

Źle dobrany, za miękki lub za twardy materac prędzej czy później da się nam we znaki. W trosce o swój kręgosłup i dobre samopoczucie przed zakupem materaca warto posłuchać rad fachowca.

- Na materacu zbyt twardym powstaje pusta przestrzeń między nim a odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, co prędzej czy później może doprowadzić do bólu. A za miękki spowoduje, że ciało będzie się zapadać w miejscach, gdzie materac jest bardziej obciążony - wylicza Mariusz Gnoiński, rehabilitant i fizjoterapeuta z Opola.

Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa przed takim zakupem powinny nawet skonsultować się ze swoim lekarzem. Zasada jednak jest jedna: dobry materac nie powinien być ani za twardy, ani zbyt miękki. A ponieważ w łóżku spędzamy całkiem spory kawałek życia (nawet 20 lat!), warto zainwestować w materac dobrej jakości.
Producenci oferują wyroby z różnych materiałów i w różnych cenach, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie:

tradycyjne sprężynowe, tzw. bonellowe - prosta konstrukcja połączonych ze sobą sprężyn sprawia, że są niezbyt drogie, ale i nie mają właściwości rehabilitacyjnych.

Cechuje je powierzchniowa elastyczność - osoby śpiące we dwójkę wyraźnie odczuwają wszelkie ruchy towarzysza (cena od 300 zł);

sprężynowe kieszeniowe - każda sprężyna znajduje się w osobnej "kieszonce" z materiału, co daje elastyczność punktową - każda sprężyna działa niezależnie, a dodatkowo materiał wygłusza hałas pracującej sprężyny. Na takim materacu mogą spać osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa i kończyn, schorzeniami reumatycznymi stawów, z wadami postawy. Im więcej sprężyn na 1 mkw., tym lepiej (od 500 zł);

piankowe - z pianki poliuretanowej. Najtańsze, ale i najmniej trwałe, nie polecane nawet zdrowym osobom (od 120 zł);

Zadbaj o higienę

Zadbaj o higienę

Człowiek w czasie snu się poci. Jeśli dodamy do tego łuszczący się naskórek, włosy które mogą pozostawać na materacu, to perspektywa sielskiego wypoczynku nie jest już tak kusząca. Jeśli do tego dodamy kurz i roztocza... Brr... lepiej nie myśleć.
Dlatego warto stosować ochraniacze. W większości są one wykonane z bawełny np. frotte, która dobrze oddycha i wchłania wilgoć. Dla alergików przeznaczone są pokrowce antyalergiczne, wyposażone w zamek, z możliwością prania.
Niektóre z nowoczesnych pokrowców posiadają dodatkowe właściwości, dzięki którym możemy nawet zrezygnować z używania prześcieradła. Mogą zawierać np. olejki eteryczne, które podczas snu pod wpływem ciepłoty ciała uwalniają się do otoczenia, czy żele z wyciągiem z aloesu. W czasie snu jego składniki (enzymy, sole mineralne, witaminy) wnikają w głąb skóry. Odstresowujące działanie ma natomiast tkanina neutralizujące znajdujące się na ciele ładunki elektryczne.

lateksowe - są bardzo elastyczne, dzięki czemu dokładnie dopasowują się do naturalnych krzywizn i nierówności sylwetki (ugina się tylko w miejscu nacisku).

Lateks to materiał higieniczny - przepuszcza powietrze i wilgoć. Nadaje się dla alergików. O ile inne materace zaleca się zmieniać co 5-6 lat, lateksowe wytrzymują nawet 10. Są ciche, bo nie zawierają żadnych elementów, które mogłyby skrzypieć (od 700 zł);

termoelastyczne - pianka termoelastyczna reaguje nie tylko na nacisk ciała, ale i na jego temperaturę (od 1000 zł);

maty kokosowe - stosuje się je jako uzupełnienie i usztywnienie materacy np. kieszonkowych. Zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, pochłaniają pot i wilgoć z otoczenia (od 500 zł).

Aby nowoczesne materace były jeszcze bardziej komfortowe, posiadają dodatkowo strefy twardości: 3, 5 lub 7 - np. w miejscach największego nacisku np. bioder i ramion stosuje się mocniejszą konstrukcję, która zapobiega "zapadaniu się" ciała.

Ważny dla komfortu snu jest także właściwy rozmiar materaca. Dorosła osoba powinna mieć dla siebie co najmniej 90 cm. Z kolei by cieszyć się materacem przez długie lata, warto stosować ochraniacze i prać je zgodnie z zaleceniami producentów.

Żywotność materaca przedłuży też odwracanie go co 6 miesięcy, zwłaszcza wtedy, gdy posiada stronę letnią i zimową, a także regularne odkurzanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska