Jakich błędów unikać przy zakupie mieszkania?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W serwisie Gratka mieszkania stanowią jedną z najliczniejszych grup ogłoszeń.
W serwisie Gratka mieszkania stanowią jedną z najliczniejszych grup ogłoszeń. unsplash.com
Jak szybko i bezpiecznie kupić mieszkanie? Jak zapewniają eksperci serwisu Gratka, mieszkania nie są wcale trudne do kupienia – wystarczy wiedzieć, jakich błędów unikać w procesie zakupowym.

Prezentujemy poradnik dla osób, które mają w planach zakup mieszkania. Można w nim znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie są najczęstsze błędy przy zakupie nieruchomości i co należy zrobić, żeby ich uniknąć.

Gratka: mieszkania nie powinny być zbyt tanie

Jak radzą eksperci serwisu Gratka.pl, jednym z często popełnianych błędów jest kierowanie się przy wyborze nieruchomości na sprzedaż głównie jej ceną. Choć ten czynnik trzeba oczywiście brać pod uwagę, na rynku nieruchomości „tanio” rzadko znaczy „dobrze”.

– Bardzo tanie oferty powinny wzbudzić naszą podejrzliwość – podpowiadają eksperci Gratki. – Mieszkania o podobnych cechach położone w tej samej okolicy na ogół mają zbliżone ceny. Jeśli któreś kosztuje sporo mniej, istnieje możliwość, że ma jakieś poważne wady, o których nie wspomniano w ogłoszeniu.

Warto przyglądać się także lokalom o cenie sporo wyższej niż rynkowa – jeśli dane mieszkanie na sprzedaż jest droższe od innych, powinno oferować coś wyjątkowego, np. wysoki standard czy miejsce parkingowe w cenie. Jeśli tak nie jest, cena została zwyczajnie zawyżona.

Uważaj na budżet i… emocje

Innym powszechnie spotykanym błędem związanym z pieniędzmi jest przekraczanie zaplanowanego budżetu. Najczęściej dzieje się to pod wpływem emocji – zachwycony mieszkaniem klient woli zapłacić więcej niż ryzykować, że ktoś inny kupi nieruchomość. Jak jednak radzi Gratka.pl, mieszkania powinno się kupować na chłodno, po rozważeniu wszystkich argumentów za i przeciw.

– Dokonując zakupu pod wpływem impulsu, łatwo możemy nie tylko przepłacić, ale też przeoczyć w pośpiechu jakąś wadę lokalu – komentują eksperci Gratki pl. – Najlepiej ustalić sobie górny limit budżetu i nie przekraczać go pod żadnym pozorem. Pamiętajmy, że możemy potrzebować pieniędzy nie tylko na zakup mieszkania, ale też jego wykończenie, remont czy umeblowanie.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Emocje warto trzymać na wodzy również podczas oglądania mieszkania. Urokliwe detale takie jak kolorowe poduszki w salonie czy wazon z kwiatami na stole mogą przykuwać wzrok, ale ważniejsze są elementy takie jak stan podłóg oraz sprawność instalacji. Warto też zwrócić uwagę, czy pomieszczenia faktycznie są obszerne, czy tylko sprawiają takie wrażenie – lustra na ścianach i jasny wystrój wnętrz mogą wprowadzić nas w błąd.

Zawsze sprawdzaj stan prawny mieszkania na sprzedaż

Kluczowe przy zakupie mieszkania są zawsze kwestie prawne. Nikt nie chce w końcu kupić lokalu obciążonego cudzymi długami czy takiego, z którego właściciel nie może swobodnie korzystać. Jak radzi serwis Gratka.pl, mieszkania należy dokładnie weryfikować pod tym kątem, a najważniejszym dokumentem do sprawdzenia jest księga wieczysta. Po uzyskaniu jej numeru od sprzedającego treść księgi można sprawdzić online (na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju) albo w wydziale ksiąg wieczystych odpowiedniego sądu rejonowego.

Jakie informacje zawierają poszczególne działy księgi?

  • dział II – znajdują się w nim podstawowe dane nieruchomości takie jak metraż czy dokładny adres, a także dane właściciela lokalu;
  • dział III – zawiera informacje o ewentualnych roszczeniach osób trzecich wobec mieszkania;
  • dział IV – umieszcza się w nim dane dotyczące ciążących na lokalu hipotek i zadłużeń.

Na szczególną uwagę zasługuje dział III. Może się tak bowiem znaleźć np. zapis o służebności osobistej, a więc prawie do dożywotniego zamieszkiwania w lokalu. Osoba dysponująca takim prawem zachowuje je nawet wtedy, gdy lokal mieszkalny zmieni właściciela. Trzeba też uważnie czytać w każdym dziale rubrykę „Wzmianki”, która zawiera informacje o tym, czy sąd rozpatruje właśnie jakiś wniosek o dokonanie w księdze wieczystej nowego wpisu.

– Na księdze wieczystej lista dokumentów do sprawdzenia oczywiście się nie kończy – podkreślają eksperci Gratki. – Powinniśmy też otrzymać od właściciela lub odpowiedniego urzędu gminy zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu, a także dokumenty poświadczające, że poprzedni właściciel ma uregulowane wszystkie należności związane z mieszkaniem.

Osoba kupująca mieszkanie powinna również sprawdzić dokładnie stan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu nowy właściciel uzyska pewność co do tego, czy pięknego widoku z okna nie zasłoni wkrótce wysokościowiec albo czy przy budynku nie powstanie wkrótce autostrada.

[QUIZ] Urządzasz mieszkanie? Sprawdź, jaki styl najbardziej do Ciebie pasuje

Co sprawdzić podczas wizyty w lokalu?

Niezależnie od tego, czy interesuje nas kawalerka, czy mieszkanie dwupokojowe lub trzypokojowe, wizyta w lokalu na sprzedaż to jeden z najważniejszych etapów poszukiwań. Jak przypomina serwis Gratka.pl, mieszkania z podobnej półki cenowej potrafią znacznie różnić się standardem i stanem technicznym. Warto więc dokładnie przyglądać się odwiedzanemu lokalowi.
Eksperci Gratki.pl wskazują następujące elementy warte sprawdzenia:

  • drzwi – muszą się wygodnie otwierać i zamykać, a zamek powinien być odpowiednio mocny;
  • okna – muszą być prawidłowo zamontowane i szczelne, bez jakichkolwiek przeciągów czy uszkodzeń;
  • drzwi wewnętrzne – sprawdźmy stan zawiasów oraz klamek, a także to, czy nie ma problemów z ich otwieraniem;
  • ściany i sufity – niedopuszczalne są pęknięcia, ciemne plamy grzyba czy zbierająca się w pomieszczeniach wilgoć;
  • stan podłóg – w nowych mieszkaniach to zwykle nie problem, jednak na rynku wtórnym można czasem spotkać stare, wypaczone czy uszkodzone parkiety;
  • stan instalacji – sprawdzamy wszystkie gniazdka, włączniki światła, kurki gazowe i krany, a także zwracamy uwagę na ciśnienie wody;
  • ogrzewanie – istotne będzie rozmieszczenie kaloryferów i ich sprawność, a podczas wizyty zimą także temperatura panująca w pomieszczeniach;
  • koszty utrzymania – skoro już odwiedzamy mieszkanie, warto wypytać właściciela, jakie miesięczne wydatki generuje.

Warto pamiętać, że jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy zauważymy wszystkie ewentualne problemy, możemy zdecydować się na zatrudnienie fachowca, który dokona oględzin za nas. Firmy oferujące takie usługi można znaleźć we wszystkich większych miastach.

Gratka: mieszkania to nie wszystko, przyjrzyj się też otoczeniu

Jak zauważa serwis Gratka.pl, mieszkania znikają dziś z rynku tak szybko, że wielu ludzi kupuje wymarzone M w ogromnym pośpiechu. Niestety, pośpiech bywa złym doradcą. Nawet osoby, które dokładnie sprawdzają przed zakupem sam lokal, nieraz zapominają przyjrzeć się budynkowi i okolicy. Podczas wizyty warto zatem sprawdzić następujące elementy:

  • dojazd – liczy się zarówno trasa do pokonania samochodem, jak i obecne w okolicy przystanki komunikacji miejskiej;
  • miejsca parkingowe – czy do mieszkania przypisane jest miejsce postojowe w garażu podziemnym lub na parkingu, a jeśli nie, to czy pod budynkiem da się łatwo zostawić pojazd;
  • bezpośrednie otoczenie budynku – ważna będzie m.in. odległość od altany śmietnikowej, a także obecność elementów takich jak place zabaw, nasadzenia czy ławki;
  • klatka schodowa – sprawdźmy, czy jest zadbana oraz czy w budynku znajduje się sprawna winda;
  • instalacje w budynku – powinny być wykończone i w pełni sprawne, bez wystających kabli czy niepodłączonych domofonów;
  • pomieszczenia dodatkowe – jeśli budynek ma piwnice, komórki lokatorskie, wózkownie albo miejsce na rowery, warto uważnie się im przyjrzeć.

Jak podpowiada serwis Gratka, mieszkania z rynku wtórnego są często zlokalizowane w starych budynkach, których stan techniczny może pozostawiać wiele do życzenia. Warto w miarę możliwości porozmawiać z sąsiadami – jeśli w obiekcie zdarzają się kłopoty np. z owadami czy ciśnieniem wody, od nich najszybciej się o tym dowiemy.

Gratka nieruchomości radzi: rozważ skorzystanie z usług pośrednika

Jeśli chcemy szybciej i bezpiecznie kupić wymarzone mieszkanie, warto rozważyć skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Doświadczony pośrednik nie tylko przeprowadzi klienta przez każdy etap transakcji, ale też pomoże przy formalnościach, zweryfikuje stan prawny nieruchomości i wesprze podczas negocjacji cenowych. Dzięki agencji pośrednictwa znacznie skraca się też często czas potrzebny na dokonanie zakupu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska