Jakich dokumentów wymaga ZUS od osób starających się o emeryturę?

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Wszystkie dokumenty do ZUS należy przekazać w oryginale. (fot. sxc)
Wszystkie dokumenty do ZUS należy przekazać w oryginale. (fot. sxc)
Co jest wymagane od osób ubiegających się o emeryturę – mówi Bogdan Borecki, zastępca dyrektora ds. świadczeń ZUS w Opolu.

Okres składkowy oraz wysokość osiąganych w danym czasie zarobków - to musi udowodnić osoba, która stara się o przyznanie emerytury z ZUS.

Zobacz: Emerytura ponad granicami. Kto ma do niej prawo?

Okres składkowy, czyli okres ubezpieczenia, potwierdzają świadectwa pracy lub pisemne zaświadczenia pracodawcy. W przypadku zatrudnienia sprzed 15 listopada 1991 r. dowodem potwierdzającym okres składkowy jest również legitymacja ubezpieczeniowa.

Uwaga! Są jednak dwa warunki. Z wpisów musi wynikać data rozpoczęcia i zakończenia pracy i wymiar czasu pracy. Dodatkowo wpisy te muszą być potwierdzone pieczątką zakładu pracy oraz podpisem i pieczątką służbową pracodawcy lub upoważnionego pracownika.

Jednak zatrudnienie poświadczyć można także tzw. dowodami pośrednimi. Należą do nich m.in. umowy o pracę i aneksy do tych umów, wpisy w książeczkowym dowodzie osobistym i legitymacje służbowe. Ważne! Z dokumentów tych musi wynikać fakt zatrudnienia i jego okres.

A co zrobić, gdy tych dokumentów brak? Zatrudnienie wykonywane przed 15 listopada 1991 r. potwierdzić można zeznaniami świadków. Wraz z wnioskiem o emeryturę należy złożyć w ZUS oświadczenie, że nie ma się wymaganych dokumentów. Trzeba dodatkowo podać powód braku dokumentów oraz wskazać dwóch świadków (najlepiej byłych współpracowników), którzy składają zeznania o zatrudnieniu.

Uwaga! Zeznania świadków nie są potwierdzeniem wynagrodzenia. Dzięki nim można jedynie stwierdzić, jaką wykonywało się pracę, w jakim okresie i czy była to praca stała. Poza tym świadek powinien udowodnić w jakich okresach pracował z daną osobą.

Zobacz: Nie można zwalniać przed emeryturą

A jak należy udokumentować wysokość wynagrodzenia? Dokumentem takim jest zaświadczenie wystawione przez pracodawcę na druku ZUS Rp-7 lub legitymacja ubezpieczeniowa, która zawiera odpowiednie wpisy o okresach zatrudnienia i osiąganych w tych okresach wynagrodzeniach.

Gdy nie ma się możliwości uzyskania wymaganych dowodów, przyjmowane są kopie dokumentacji płacowej sporządzonej przez archiwum lub uwierzytelnione kopie dokumentacji płacowej sporządzonej przez inne jednostki przechowujące dokumentację danego zakładu pracy.

Uwaga! Wszystkie dokumenty do ZUS należy przekazać w oryginale. Ewentualnie może być również odpis dokumentu, jeśli jego zgodność z oryginałem poświadczył np. notariusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska