MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie domy podobały się nam najbardziej w 2023 roku? Tak chcieliśmy mieszkać. Zobacz projekty, które najchętniej wybierali Polacy

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Własny dom to marzenie wielu Polaków. Inwestorów nie zniechęcają do budowy rosnące ceny materiałów ani szalejąca inflacja. Boom na domy od dewelopera trwa i widać to wyraźnie na przykładzie konkretnych liczb. Sprawdzamy, jakie projekty domów cieszyły się największym zainteresowaniem w 2023 roku i jakie trendy w budownictwie szykują się w 2024.

Spis treści

Jak wyglądał rynek nieruchomości w 2023 roku?

Eksperci od rynku mieszkań zgodnie twierdzą, że pierwsza połowa ubiegłego roku nie była zbyt łaskawa dla osób, które marzyły o własnym domu. Rosnące od 2022 r. stopy kredytowe znacznie obniżyły zdolność kredytową Polaków, co miało swe odzwierciedlenie w niskiej sprzedaży nieruchomości. Do tego doszły wyższe koszty budowy, które jeszcze bardziej umocniły zastój w sektorze sprzedaży domów. Dopiero druga połowa 2023 r. przyniosła większe ożywienie w branży budowlanej.

Zobacz projekty domów, które były najchętniej wybierane w 2023 roku!

widok domu jednorodzinnego z lotu ptaka
Zobacz, czym charakteryzowały się projekty, po które najchętniej sięgali inwestorzy w 2023 roku! 123RF/lumays

– Rok 2023 nie był udany dla budownictwa jednorodzinnego – wydano zaledwie 72,5 tysiąca pozwoleń na budowę i jest to najgorszy wynik od niemal dwóch dekad. Pierwsza połowa roku charakteryzowała się zastojem i marazmem. W drugiej jednak wydarzenia znacząco przyspieszyły, do czego przyczynił się Bezpieczny Kredyt 2 procent, który spowodował znaczne wzrosty cen mieszkań. Dzięki temu budowa domu jednorodzinnego stała się kuszącą alternatywą, a wielu Polaków zdecydowało się na zakup projektu i postawienie własnego domu – mówi Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Osoby planujące budowę domu, chętnie korzystają z ofert deweloperskich. Wielu inwestorów żywi przekonanie, że zakup domu od dewelopera to gwarancja wykonania na najwyższym poziomie oraz mniejszy stres związany z samą inwestycją.

– Już w 2020 roku, aż 60 procent ankietowanych w pewnym badaniu deklarowało, że w przyszłości chciałoby posiadać dom z ogrodem. Dziś jest podobnie – własny dom to wciąż marzenie wielu Polaków. Własny dom to przede wszystkim prywatność, o jaką ciężko mieszkając w bloku – mówi Stoga Tomasz Stoga, prezes PROFIT Development.

widok na dom jednorodzinny nocą
Zdaniem eksperta z portalu Extradom.pl kredyt 2 procent spowodował nie tylko wzrost cen mieszkań, ale i znaczące zubożenie oferty deweloperów oraz lokali dostępnych na rynku wtórnym. W tej sytuacji budowa niedużego domu jest atrakcyjną alternatywą, która pozwala prowadzić cały proces inwestycyjny w odpowiednim dla inwestora czasie i tempie. 123RF/patrykkosmider

Jakie projekty domów cieszyły się popularnością w 2023 roku?

Wciąż największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości usytuowane na obrzeżach dużych miast lub w samym mieście. Takie lokalizacje łączą wygodę miejskiego życia z bliskością natury i spokojem. Jakie domy inwestorzy najchętniej wybierali w ubiegłym roku? Według danych Extradomu.pl, były to:

  • Domy parterowe – jest to dobre rozwiązanie dla osób poszukujących większej przestrzeni w swoim domu przy zachowaniu tej samej powierzchni zabudowy. Sprawdza się ono w przypadku działek miejskich lub podmiejskich, gdzie cena gruntu stanowi znaczącą część budżetu inwestycji. Dzięki poddaszu użytkowemu mieszkańcy mogą cieszyć się dodatkowym miejscem do wykorzystania, co sprawia, że ten rodzaj domu jest coraz bardziej popularny.
  • Domy do 110 m kw. – taka wielkość domu idealnie nadaje się dla rodziny z jednym dzieckiem. Tego typu nieruchomości to dla wielu osób alternatywa dla mieszkania w bloku w mieście. Zdaniem Wojciecha Rynkowskiego, wzrost cen mieszkań, ale także znaczące zubożenie oferty deweloperów oraz lokali dostępnych na rynku wtórnym, są powodem, dla którego tego typu domy są atrakcyjną alternatywą dla wielu rodzin reprezentujących model 2+1.
  • Domy bez miejsca garażowego – coraz więcej osób postanawia zrezygnować z miejsca garażowego na rzecz wykorzystania tej przestrzeni na dodatkowe pomieszczenie. Garaż zajmuje ok. 20 m kw., więc jest to niemała przestrzeń do zagospodarowania według własnych potrzeb. Jeśli już decydujemy się na dom z garażem, preferujemy ten dwustanowiskowy.
  • Domy z prostymi dachami – budynki pokryte prostym dwuspadowym dachem cieszą się największą popularnością. Według portalu Extradom.pl stanowią one niemal 70 procent projektów wybranych w zeszłym roku. Duża popularność dachów dwuspadowych wynika z prostoty ich konstrukcji, co przekłada się na niższe koszty i dobrą adaptację do polskich warunków klimatycznych.

Rynek nieruchomości wkroczył w 2024 rok z przytupem, co potwierdzają pierwsze badania, prowadzone między innymi przez serwis Otodom.

– Jeśli chodzi o preferencje dotyczące liczby kondygnacji, dachu oraz liczby miejsc garażowych, zmiany są niewielkie. Domy oferujące nieco większą powierzchnię użytkową, zwłaszcza te z poddaszem użytkowym, cieszą się większym powodzeniem – podsumowuje ekspert z Extradom.pl.

Polecjaka Google News - RegioDom

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska