Jakie jest realne poparcie dla rozszerzenia Opola [SONDAŻ]

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Sondaż dotyczący pomysłu powiększenia Opola został przeprowadzony przez Instytut Politologii UO.
Sondaż dotyczący pomysłu powiększenia Opola został przeprowadzony przez Instytut Politologii UO. Sławomir Mielnik
Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytet Opolski znacząco odbiegają od wyników konsultacji. Sołectwa nie palą się wejść do miasta, ale aż blisko co trzeci ankietowany nie ma zdania.

Ankieterzy zbadali nastroje towarzyszące pomysłowi powiększenia Opola tak w stolicy regionu, która na takim rozwiązaniu może zyskać najwięcej, jak i w sołectwach, które ideę konsekwentnie oprotestowują. W badaniu pojawiło się sporo niespodzianek.

Jak można było przypuszczać, wielu mieszkańców Opola kibicuje wizji Arkadiusza Wiśniewskiego. Zwolennicy, a jest ich w sumie ponad 45 proc., uważają, że po przyłączeniu sołectw Opole będzie z nimi lepiej skomunikowane oraz zyska możliwości rozwoju. Spodziewają się też, że wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna.

Zaskakiwać może to, że ponad 1/4 pytanych mieszkańców Opola sprzeciwia się tzw. planowi Wiśniewskiego. Jako argument wskazują możliwe pogorszenie sytuacji ekonomicznej czy bałagan administracyjny, związany np. z podwójnymi nazwami ulic. Tej grupie nie podoba się również fakt, że pomysł - przed ogłoszeniem go - nie został skonsultowany z mieszkańcami. Spora liczba ankietowanych mieszkańców Opola, bo blisko 30 proc., nie wyrobiła sobie zdania na temat pomysłu, który od kilku miesięcy rozbudza wielkie emocje.

Jeszcze większym zaskoczeniem są wyniki sondażu w gminach, które miałyby stracić sołectwa na rzecz Opola. To, że opór społeczny jest tam duży, nie było tajemnicą. Papierkiem lakmusowym dla panujących nastrojów miały być przeprowadzone w ostatnich tygodniach konsultacje społeczne. Ich wyniki były szokujące, bo ponad 90 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nich udział, a czasami niemal całe społeczności opowiadały się przeciwko planowi Wiśniewskiego.
Sondaż przeprowadzony przez badaczy UO pokazuje, że opór faktycznie jest, ale nie tak duży (badanie, w przeciwieństwie do konsultacji, prowadzono tylko na obszarach, których dotyczyłaby zmiana granic - przyp. red.).

Powiększeniu Opola sprzeciwia się ponad połowa pytanych mieszkańców sołectw, które miałyby zasilić stolicę regionu. Sceptycy boją się m.in. likwidacji placówek oświatowych. Najczęściej skarżyli się na to mieszkańcy części gminy Dobrzeń Wielki (między 30 a 60 proc. wskazań w poszczególnych sołectwach). W innych miejscowościach, z wyjątkiem Wrzosek, kwestia ta nie była aż tak często wskazywana.

Duże Opole
Create your own infographics

Obawy mieszkańców dotyczyły również możliwego bałaganu administracyjnego oraz pogorszenia sytuacji ekonomicznej (co ciekawe, ankietowani wskazują ten ostatni argument dopiero na czwartym miejscu). Bardziej dotkliwe jest dla nich natomiast to, że pomysł nie został przedyskutowany przed jego ogłoszeniem. Szczególnie dotknięci poczuli się tym mieszkańcy Żerkowic, Winowa, Czarnowąs i Chmielowic.

W sołectwach, podobnie jak i w samym Opolu, sporą grupę stanowią ci, którzy nie mają zdania na temat tego, czy większe Opole niesie więcej szkód czy korzyści.

Zwolennicy upatrują w takim rozwiązaniu możliwości polepszenia komunikacji między miastem wojewódzkim a nowymi dzielnicami. W Żerkowicach wszyscy zainteresowani przyłączeniem wskazali na ten właśnie powód. Również był to ważny argument dla pozytywnie nastawionych do projektu badanych mieszkańców Wrzosek, Karczowa czy Czarnowąs.
Wśród możliwych korzyści często wymieniano również wzrost wartości ziemi na obszarach, które znalazłyby się w granicach Opola, czy większą atrakcyjność inwestycyjną. W to, że taki ruch spowoduje polepszenie sytuacji ekonomicznej, wierzy 15 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzony przez badaczy z UO ma tę przewagę na konsultacjami, że ankieterzy wyszli do mieszkańców. Do tych, u których powiększenie stolicy regionu budzi wielkie emocje (i ci zapewne wzięli udział w konsultacjach), ale i do tych, którzy nie mają w tej kwestii zdania. Jak się okazuje, tych drugich wcale nie jest mało.
Większe Opole - opinie

Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej
Mając na uwadze skalę protestów, jakie towarzyszyły pomysłowi powiększenia Opola, wynik sondażu jest całkiem korzystny dla prezydenta. Ale on też pokazuje, jak wiele trzeba zrobić, aby mieć dobre relacje z sąsiadami, którzy za moment mają stać się obywatelami miasta. Większe Opole ma głębokie, ekonomiczne uzasadnienie. Należy jednak działać tak, aby pomysł miał akceptację tych, których dotyczy. W sprawie narosło sporo niedomówień, dotyczących np. szkół, i je trzeba jak najszybciej wyjaśnić. Sondaż pokazuje, że nie wszystko jest jeszcze stracone. Poprzez dialog i partnerskie rozmowy można przekonać mieszkańców sołectw, które miałyby zostać przyłączone, i pokazać im pozytywy płynące z takiego rozwiązania. To jest trudne, ale możliwe.

Antoni Duda, poseł PiS
Wynik sondażu nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem. Czułem od dawna, że konsultacje w gminach - gdzie ponoć ponad 90 procent mieszkańców gmin jest na „nie” - nie oddają dobrze sytuacji. Do mnie też docierały sygnały od osób, które mieszkają w sołectwach położonych najbliżej Opola i proces powiększania miasta popierają. Mimo to z różnych względów nie chciały głosować w konsultacjach lub też nie chciały się włączać w wielkie emocje, jakie wywołał pomysł pod hasłem „Duże Opole”. Powiększenie Opola to dobry pomysł, ale mi wciąż brakuje lepszej komunikacji po stronie prezydenta. Za mało jest informacji o tym, co mieszkańcy gmin mogą zyskać dzięki powiększeniu Opola. Jasne, że będą też minusy, ale plusów jest znacznie więcej.

Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki
Jestem zaskoczony wynikiem, ale ten sondaż tylko potwierdza, że większość mieszkańców jest przeciwna powiększeniu Opola kosztem gmin. Nie wiem natomiast, z czego wynika rozbieżność między tym badaniem a wynikiem konsultacji. W konsultacjach przecież każdy mógł zagłosować tak, jak chciał, nie naciskaliśmy na nikogo, nie zaglądaliśmy w kartki. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby w tej sytuacji przeprowadzenie referendum, które w swojej formule jest podobne do wyborów. Każdy mógłby się wypowiedzieć i ocena wójta ani prezydenta nie miałaby tu nic do rzeczy. Podtrzymuję to, co powiedziałem kilka miesięcy temu. Jeśli taka będzie wola ludzi, którzy zechcą iść do Opola, to ja sprzątnę swoje biurko i ustąpię.

Marek Leja, wójt gminy Dąbrowa
Wynik jest dla nas korzystny, ponieważ potwierdza, że większość mieszkańców sołectw chce jednak zostać w swoich gminach. Jestem natomiast zaskoczony odpowiedziami mieszkańców Opola. Spodziewałem się, że oni akurat będę entuzjastami pomysłu prezydenta Wiśniewskiego. Myślę, że ci, którzy wyrazili sprzeciw, kierowali się raczej przesłankami etycznymi. Bo zabranie podatków z naszych gmin niewątpliwie przyniosłoby Opolu korzyści. Gdyby badanie było przeprowadzone tylko w miejscowościach mojej gminy, ten procent sprzeciwu na pewno byłby większy. W konsultacjach przecież każdy mógł wypowiedzieć się swobodnie. Wniosek, jaki płynie z obydwu badań, jest jeden: ludzie są przeciwni i uważam, że ich głos powinien zostać wzięty pod uwagę.

Metodologia

Sondaż dotyczący pomysłu powiększenia Opola został przeprowadzony między 1 a 5 marca.
Badacze z Instytutu Politologii UO przepytali w stolicy województwa 830 osób. Ankiety prowadzone były w 30 punktach miasta: zarówno w centrum, jak i w dzielnicach, z uwzględnieniem struktury demograficznej.
Badacze przepytali też 467 mieszkańców Krzanowic, Wrzosek, Karczowa, Sławic, Czarnowąs, Chmielowic, Żerkowic, Zawady, Winowa, Borek, Brzezia i Świerkli. Badanie prowadzano tylko w sołectwach bądź ich częściach, które we­dług projektu mają zostać włączone w granice Opola.

Wideo

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Albert K.

plebiscyt nie udany, czas wywołać powstanie

 
W
Wszechświat
W dniu 11.03.2016 o 11:53, Andrzej napisał:

Wszyscy, którym zależy na dobru woj. opolskiego, powinni być za rozszerzeniem Opola! 3 razy TAK!

Popieram powiększenie Opola i oczywiście jestem na TAK, ale jakie to ma znaczenie? Opinie mieszkańców dla decydentów i tak nie są wiążące, dlatego nie ma sensu się podniecać tym całym połączeniem. Będzie Opole, a w nim lasy, łąki , wieżowce i ogród zoologiczny. Pełna symbioza przyrody i betonu :D

G
Gość

Po pierwsze sondaż to ster nie trzeba się nim przejmować , bardziej bym się przejmował nie ogłoszeniem jeszcze wyników tyle czasu potrzebują na przedrukowanie konsultacji ludzie z ratusza Opolskiego . Dziwnym trafem moja karta znalazła się dukrotnie za i przeciw  , dziwne co jedna z zupełnie innym pismem , odpowiednie służby poinformuję.

O
Obywatel

Żałosne jest że nie gospodarne Opole pomiata wsią w całej okazałości.a "p"rezydent to pluje to 100 miilonów daruje

k
kris
W dniu 11.03.2016 o 08:38, hm napisał:

Mieszkam w jednej z wsi, które Wiśniewski chce przyłączyć. Jestem za przyłączeniem do Opola, ale po tym jak sąsiedzi zmanipulowani przez naszego sołtysa zaczęli do mnie krzyczeć, że to zniszczy naszą wieś (nie podali zadnych argumentów, moje ich nie interesowały) i po komentarzu kilku z mieszkańców, żeby tylko spróbować pozytywnie wypowiadać się na temat przyłączenia, odpuscilem sobie. Nie chce mieć wybitych szyb, czy przebitych opon albo otrutego psa. I, nie, nie jest to miejscowość należąca do gminy Dobrzeń. Prawda jest jednak taka, że na wsi ludzie boją się wyrażać swoje zdanie, jeśli różni się ono od zdania sołtysa i księdza, bo można mieć później sporo nieprzyjemności że strony ich pupilków.

Zapomniałeś napisać że pracujesz w ratuszu i godzina wpisu to tak naprawde zlecenie pracodawcy!FRAJER!!! TY MASZ ARGUMENTY??? JAKIE ? TAKIE JAK WIŚNIEWSKI!! TO NIE MASZ ŻADNYCH ARGUMENTÓW!!!!!

G
Gość

Ja nie wiem gdzie i kiedy te ankiety robili ale nie słyszałem żeby ktoś ze znajomych  potwierdził że  z uniwerku o coś  ktoś kogoś pytał !!!! pewnie kolejna Wiśnia prowokacja grubo posmarowana za wyniki!!!! dalej kłamią żeby kraść panie Wiśniewski pan nie odpuści A MY TEŻ,ŻEBYŚ NIE POŻAŁOWAŁ jak dupniesz ze stołka!!! 

G
Gość
W dniu 11.03.2016 o 16:51, Też Człowiek napisał:

Dobrze to pokazuje Ratusz w Opolu właśnie: ciężąrna siostra w WiK + teść, teściowa w Radzie Miasta, ojciec Jaki WiK Opole i coś jeszcze??? a żona Magdalena czy tam Małgorzata a wieś ino zamiata,,,,,,,

a niedługo Wiśniewskiego,  którego Patryk Jaki trzyma za "wacka" poprze Nowoczesna. Panu posłowi Zembaczyńskiemu proponuję ciastka i espresso na otrzeźwienie. 

L
Ludwik

Opinie mieszkańców Opola?

To tak, jakby pytać złodzieja czy chce kasę ze skoku na bank.

Fałszywy przekaz i iście szatańskie podejście do problemu.

e
eko trolek

a ciekawe czy gdyby nie bylo elektrowni opole to wladze tez by tak chetnie chcialy te biedne gminy?

M
Marian

Ankieterzy UO przebadali 1297 osób poruszających się pieszo po centrum Opola. Czy takie zawężenie docelowej grupy ankietowanych było czymś spowodowane ? Nie podano w jakich godzinach przeprowadzano ankietę, ale i tak zawężenie kryteriów ankietowania (szczególnie mała ilość pytanych osób) powodują, że takie badanie nie jest miarodajne. Sposób badań bardzo przypomina stosowane od lat metody badań zlecanych przez polskie rządy....

T
Też Człowiek
W dniu 11.03.2016 o 16:24, Opolanin napisał:

Pani się chyba w głowie poprzewracało.Tak mogą myśleć tylko miastowi którzy nie czują wspólnoty. Prawdopodobnie Pani nawet nie wie jak wygląda sąsiad który mieszka za ścianą. Żałosne.Wystarczy zapewnić wójtom awans i lepiej opłacane stanowisko w strukturach, a wyniki konsultacji od razu się zmienią. Mieszkańcy często głosują nie za/przeciw powiększeniu Opola, lecz za swoim wójtem, sąsiadem, dalszą rodziną!!! Są lojalni wobec najbliższego otoczenia, bo wiedzą, że będą w tym otoczeniu nadal pozostawać. I boją się zmian i ew.nieprzyjemności.

Dobrze to pokazuje Ratusz w Opolu właśnie: ciężąrna siostra w WiK + teść, teściowa w Radzie Miasta, ojciec Jaki WiK Opole i coś jeszcze??? a żona Magdalena czy tam Małgorzata a wieś ino zamiata,,,,,,,

O
Opolanin

Pani się chyba w głowie poprzewracało.Tak mogą myśleć tylko miastowi którzy nie czują wspólnoty. Prawdopodobnie Pani nawet nie wie jak wygląda sąsiad który mieszka za ścianą. Żałosne.
Wystarczy zapewnić wójtom awans i lepiej opłacane stanowisko w strukturach, a wyniki konsultacji od razu się zmienią. Mieszkańcy często głosują nie za/przeciw powiększeniu Opola, lecz za swoim wójtem, sąsiadem, dalszą rodziną!!! Są lojalni wobec najbliższego otoczenia, bo wiedzą, że będą w tym otoczeniu nadal pozostawać. I boją się zmian i ew.nieprzyjemności.

G
Gość
W dniu 11.03.2016 o 13:27, . napisał:

 Mam  w  d_u_p_ie opolskie.Więc co mam zrobić?Wyjedz z tad jak najszybciej do swoich .. jezeli bedziesz zwlekal to islamisci cie juz tam nie wpuszcza ...

D
Doradca Tomek
W dniu 11.03.2016 o 13:40, Andrzej napisał:

Panie Wróbel 100% może byc tylko w pana gminie /gratuluję wyniku/. Nawet Bierut i Gomułka byli na tyle mądrzy, że nie osiągali tego wyniku.

Aruś dziękuję nie potrzebne Tfuj Tomek

T
Tomek Ketchup
W dniu 11.03.2016 o 08:38, hm napisał:

Mieszkam w jednej z wsi, które Wiśniewski chce przyłączyć. Jestem za przyłączeniem do Opola, ale po tym jak sąsiedzi zmanipulowani przez naszego sołtysa zaczęli do mnie krzyczeć, że to zniszczy naszą wieś (nie podali zadnych argumentów, moje ich nie interesowały) i po komentarzu kilku z mieszkańców, żeby tylko spróbować pozytywnie wypowiadać się na temat przyłączenia, odpuscilem sobie. Nie chce mieć wybitych szyb, czy przebitych opon albo otrutego psa. I, nie, nie jest to miejscowość należąca do gminy Dobrzeń. Prawda jest jednak taka, że na wsi ludzie boją się wyrażać swoje zdanie, jeśli różni się ono od zdania sołtysa i księdza, bo można mieć później sporo nieprzyjemności że strony ich pupilków.

I nazywasz się Wiśniewski???  Dorosły tchórz czy "thusz"???  

Dodaj ogłoszenie