Jakie "M" można kupić dzięki pomocy państwa?

(oprac. dora)
W najgorszej sytuacji jeśli chodzi o ilość metrów kwadratowych, jakie można zakupić za kredyt z dopłatą, są samotni rodzice. (fot. sxc)
W najgorszej sytuacji jeśli chodzi o ilość metrów kwadratowych, jakie można zakupić za kredyt z dopłatą, są samotni rodzice. (fot. sxc)
Kredyt z dopłatą stał się hitem ostatnich miesięcy. W I kwartale 2009 r. udzielono blisko 9,5 tysiąca takich kredytów na łączną kwotę przekraczającą 1,5 miliarda złotych ! Nie każdego jednak stać na kredyt.

Dopłaty rządowe do kredytów hipotecznych nie są wcale taką nowością, za jaką wszyscy je uważamy. Ustawa o pomocy w zakupie mieszkania lub domu obowiązywała jeszcze w 2006 roku, ale dopiero jej nowelizacja z 2008 roku znacznie zwiększyły popularność tego rozwiązania.

Szczególnie dobry czas dla dopłat rządowych nadszedł wraz z kryzysem na rynku kredytów hipotecznych. Wtedy Polacy zaczęli sięgać po to stare, ale wcale niesprawdzone rozwiązanie.

Program rozkwitł zwłaszcza w I kwartale 2009 r., kiedy to wartość udzielonych kredytów z dopłatami przekroczyła poziom wszystkich preferencyjnych kredytów udzielonych w 2008 roku.

Czytaj dalej: A kogo stać?

Samotny rodzic ma gorzej

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego, w najgorszej sytuacji jeśli chodzi o ilość metrów kwadratowych, jakie można zakupić za kredyt z dopłatą, są samotni rodzice. (ZOBACZ ZAŁACZNIK)Mają oni zdecydowanie mniejszą zdolność kredytową i niestety, więcej wydatków.

Dlatego w niektórych województwach rodziny zarabiające na średnim poziomie stać na zakup 8,9 metra kwadratowego!!! W tym przypadku w najlepszej sytuacji znów są mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie limit ceny mieszkania i średnie zarobki brutto korzystniej kształtują możliwości nabywcze. Statystyczny mazowiecki samotny rodzic kupi blisko 40 – metrowe mieszkanie.

W miastach mniej

Jak można było szacować, kredyt hipoteczny z dopłatą rządową pozwala na zakup większej ilości metrów kwadratowych w miejscowościach położonych poza obrębem dominującej w danym województwie metropolii.

Wynika to oczywiście z cen mieszkań, jakie kształtują się na rynku nieruchomości. Wprawdzie obecne ceny są niższe niż zaledwie rok temu, jednak zaostrzone kryteria przyznawania kredytów hipotecznych – również tych z dopłatą – sprawiają, że statystyczny Polak może sobie pozwolić na stosunkowo niewielkie mieszkanie.

Na tym tle zdecydowanie lepiej wypadają mniejsze miejscowości, w których metr kwadratowy jest po prostu tańszy, niż w dużym mieście. Poniżej przedstawiamy tabelę prezentującą, jakie mieszkanie może nabyć dziś statystyczny Polak za pomocą funduszy pochodzących z kredytu hipotecznego z dopłatą. (Zobacz załącznik: w miastach mniej)

Czytaj dalej: Nie taki program miły?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska