Jakie masz prawa na urlopie bezpłatnym?

Źródło: Marzena Ślusarz [email protected]
Długość urlopu bezpłatnego zależy od uzgodnień między pracownikiem a pracodawcą - może on trwać jeden dzień, jak również kilka lat. (fot. sxc)
Długość urlopu bezpłatnego zależy od uzgodnień między pracownikiem a pracodawcą - może on trwać jeden dzień, jak również kilka lat. (fot. sxc)
Idziesz na urlop bezpłatny? Szef Cię na taki urlop wysyła? Sprawdź, czy ma do tego prawo i jakie są Twoje prawa, kiedy przebywasz na takim urlopie.

Zdarza się, że pracownicy, którzy nie mogą wykonywać robót zimą są wysyłani na urlopy bezpłatne. Nie wiedzą jednak o tym, że pracodawca nie może tego zrobić i na takim urlopie są pozbawieni praw pracowniczych.

Zobacz: Urlop ojcowski nie dla żołnierzy

Kto zatem może o urlop bezpłatny wystąpić? Jak długo można na nim przebywać i jaki jest status pracownika na takim urlopie?

Tylko porozumienie

Urlop bezpłatny może być udzielony tylko na podstawie porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

- Jeśli pracownik złoży pisemny wniosek o urlop bezpłatny, pracodawca może udzielić mu urlopu. Nie działa to w drugą stronę, czyli pracodawca nie może żądać, by pracownik na taki urlop poszedł.

O urlop może wystąpić każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę. - Pracodawca nie ma obowiązku go udzielić. Chociaż są przypadki, takie jak urlop na czas sprawowania mandatu posła czy senatora, kiedy to pracodawca musi się na ten urlop zgodzić. Pracownik nie musi wyjaśniać, dlaczego chce urlop wykorzystać. To samo dotyczy pracodawcy przy odmowie - nie musi uzasadniać swojej decyzji.

Zobacz: Urlop na żądanie. Pracodawcy chcą zmian. Ma być krócej i trudniej

Długość urlopu bezpłatnego zależy od uzgodnień między pracownikiem a pracodawcą - może on trwać jeden dzień, jak również kilka lat. Jeżeli czas ten przekracza trzy miesiące, strony mogą w zawartym porozumieniu przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Nie ma pensji, nie ma uprawnień

- Pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego nadal jest zatrudniony na umowę o pracę, ale czasu tego urlopu nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Na urlopie bezpłatnym nie dostajemy pensji ani prawa do urlopu wypoczynkowego. - Gdy kobieta urodzi dziecko, nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Czas spędzony na urlopie bezpłatnym nie będzie wliczany do okresów, od których zależy długość okresu wypowiedzenia czy prawa do świadczeń społecznych. Pracownik nie ma też prawa do wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego.

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę, jeśli urlop bezpłatny trwa dłużej niż miesiąc. Możliwe jest też wypowiedzenie umowy przez pracownika.

Do innej pracy

Kodeks Pracy przewiduje szczególną formę urlopu bezpłatnego, kiedy pracownik przez ten czas będzie pracował w innej firmie. Pracodawca w tej sprawie musi podpisać porozumienie z drugim pracodawcą i może udzielić urlopu bezpłatnego na ustalony czas.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska