Jakie prawa w pracy ma osoba niepełnosprawna?

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
W ubiegłym tygodniu osoby niepełnosprawne mogły skorzystać z porad specjalistów, m.in. Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. Eksperci czekali na nich podczas dnia otwartego w opolskim oddziale ZUS. (fot. Sławomir Mielnik)
W ubiegłym tygodniu osoby niepełnosprawne mogły skorzystać z porad specjalistów, m.in. Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. Eksperci czekali na nich podczas dnia otwartego w opolskim oddziale ZUS. (fot. Sławomir Mielnik)
Skrócony czas pracy, dodatkowe przerwy na gimnastykę, możliwość wyjazdu na turnusy rehabilitacyjne - takie między innymi przywileje przysługują niepełnosprawnym pracownikom.

Osiem godzin dziennie i czterdzieści godzin tygodniowo - tej normy nie może przekroczyć niepełnosprawny pracownik. Jeśli ma natomiast orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, czas ten mu się skraca. Może przepracować jedynie 7 godzin na dobę i 35 - tygodniowo.

Zobacz: Niższe refundacje dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Niepełnosprawny nie może także zostawać „po godzinach” ani pracować w porach nocnych. Wyjątek stanowią jedynie osoby zatrudnione przy pilnowaniu oraz te, które złożą pracodawcy odpowiedni wniosek i przedłożą na to zgodę lekarza.

Ważne. Zasady obowiązują od dnia następującego, po terminie przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Wynagrodzenie **osoby niepełnosprawnej**

To, że osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności pracuje krócej niż inni pracownicy, nie może jednak spowodować obniżenia jej wynagrodzenia za pracę.

Należy jej się dokładnie taka sama kwota, jak każdemu innemu pracownikowi na tym samym stanowisku.

Gdy zaś wysokość wynagrodzenia naliczana jest według stawki godzinnej, stawkę wynagrodzenia zasadniczego należy odpowiednio podwyższyć.

Przerwy w pracy osoby niepełnosprawnej

Każdemu pracownikowi, który w pracy spędza co najmniej 6 godzin na dobę, przysługuje przerwa przynajmniej 15-minutowa.

Zobacz: Prawo pracy a niepełnosprawni

Osobie niepełnosprawnej natomiast, bez względu na jej dobowy wymiar czasu pracy, przysługuje dodatkowo przerwa 15-minutowa na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.

Ważne. Obie przerwy wliczane są do czasu pracy.

Turnusy rehabilitacyjne

Każda osoba, która ma orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, ma także prawo do zwolnienia od pracy, by uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym.

Ważne. Takie zwolnienie przysługuje do 21 dni roboczych, nie częściej jednak niż raz w roku.

Co trzeba zrobić, by skorzystać z takiej możliwości? Pracownik powinien uzyskać od lekarza sprawującego nad nim opiekę, wniosek o skierowanie na taki turnus (we wniosku lekarz określa rodzaj turnusu oraz czas jego trwania). Potem powinien je przedstawić swojemu pracodawcy. Co ważne, winien to zrobić w takim terminie, który umożliwi mu zapewnienie normalnego toku w zakładzie pracy.

Ważne. Pracownikowi przysługuje za ten czas takie samo wynagrodzenie, jak za urlop wypoczynkowy. Podstawą jego wypłaty jest dokument potwierdzający pobyt na turnusie, który wystawia jego organizator.

Wolne na badania

Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają także prawo do zwolnienia z pracy, by mogły:

  • wykonać badania specjalistyczne,
  • poddać się zabiegom leczniczym,
  • wziąć udział w zabiegach usprawniających,
  • zaopatrzyć się w urządzenia ortopedyczne,
  • naprawić urządzenia ortopedyczne.

Taki czas przysługuje jednak tylko w takim przypadku, gdy czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Przysługuje za nie wynagrodzenie, jak za urlop wypoczynkowy.

Utrata zdolności do pracy

Osobie zatrudnionej, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca jest obowiązany wydzielić lub zorganizować odpowiednie stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym.

Pracodawca ma na to jednak czas. Powinien to zrobić w okresie 3 miesięcy, od daty zgłoszenia przez pracownika gotowości ponownego przystąpienia do pracy.

Ważne. Zgłoszenie gotowości przystąpienia do pracy powinno nastąpić w ciągu miesiąca od dnia uznania osoby za niepełnosprawną.

Prawa takiego nie nabywa jednak pracownik, który sam spowodował wypadek poprzez naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub gdy doszło do niego z powodu jego nietrzeźwości. 

Sięgnij po wiedzę

Poradnik powstał na podstawie „Informatora dla osób niepełnosprawnych”, który z okazji dnia otwartego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przygotowali wspólnie: ZUS i PFRON. Informator dostępny jest we wszystkich oddziałach ZUS w województwie opolskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska