MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są objawy raka sromu? Nie ignoruj ich! Najwcześniejszy symptom możesz pomylić z infekcją ginekologiczną

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rak sromu to stosunkowo rzadki rodzaj raka. Nowotwór atakuje srom, czyli zewnętrzne narządy płciowe chroniące układ rozrodczy kobiety. Rak sromu zwykle rozwija się powoli. Jakie są objawy raka sromu? Pierwsze z nich mogą się utrzymywać przez kilka lat. Sprawdź, jak możesz rozpoznać raka sromu.

Spis treści

Jak rozpoznać nowotwór sromu? Objawy raka sromu

Rak sromu we wczesnych stadiach może nie powodować żadnych objawów. Jednak jeżeli zauważysz symptomy, które mogą wskazywać na raka sromu, zgłoś się do lekarza. Nie opóźniaj wizyty u specjalisty ze względu na wstyd – chodzi o twoje zdrowie.

Rak sromu zwykle rozwija się powoli.
Rak sromu zwykle rozwija się powoli. stefanamer/Getty Images

Pierwsze objawy raka sromu to:

  • świąd i pieczenie w okolicy sromu,

  • nietypowe krwawienie,

  • odbarwiony płat skóry,

  • ból podczas oddawania moczu,

  • ból i tkliwość w okolicy sromu,

  • guzek lub brodawkowate owrzodzenie na sromie.

Jeżeli wystąpią te lub inne nietypowe objawy, skonsultuj się z lekarzem. Wczesne wykrycie i leczenie może pomóc w zapobieganiu postępowi raka i jego zaawansowaniu.

Czy rak sromu szybko rośnie?

Swędzenie to najwcześniejszy i najczęściej pojawiający się objaw raka sromu. Co ważne, może się ono utrzymywać przez kilka lat przed zgłoszeniem się do lekarza. Symptom też może być ignorowany, bo może też wskazywać na infekcje ginekologiczne lub dermatologiczne (np. stany zapalne sromu i pochwy, zwłaszcza grzybicze i rzęsistkowe), lub być kojarzony z niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, jak np. cukrzyca, choroby nerek czy wątroby. Problem dotyczy też kobiet w okresie menopauzalnym, co wiąże się z niedoborem estrogenów.

Rak sromu zwykle rozwija się powoli. Choć ból może się pojawić dopiero w zaawansowanym stadium choroby, to może być odczuwalny, gdy zmiana nowotworowa znajduje się w pobliżu łechtaczki.

Inne objawy raka sromu to:

  • zaburzenia oddawania moczu,

  • obfite krwawienia,

  • dyspareunia (bóle w czasie stosunku),

  • bóle i przeczulica sromu.

Gdzie daje przerzuty rak warg sromowych?

Rak sromu daje przerzuty głównie do okolic odbytu, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Dlatego też mogą się zdarzać zaburzenia oddawania stolca. Występują one wtedy, kiedy rak nacieka okolice odbytu oraz krocze. Nowotwór umiejscowiony w pobliżu odbytu powoduje bóle podczas oddawania stolca. Utrudnia to także zabiegi higieniczne w tej okolicy, przez co może być też przyczyną innych dolegliwości (np. pieczenia).

Kał o bardzo nieprzyjemnym zapachu może się pojawić w zaawansowanym stadium choroby. Wiąże się to z rozpadem powierzchni guza oraz zakażeniem jej przez liczne bakterie. Ten objaw często powoduje, że chora izoluje się od otoczenia.

Objawy raka sromu mogą powodować zaburzenia oddawania moczu. Mogą to być:

  • bolesne lub trudne oddawanie moczu,

  • niezupełne opróżnianie pęcherza moczowego,

  • przewlekłe zaleganie moczu.

Rak sromu przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo. Jednym z pierwszych objawów może być świąd sromu.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska