Jakie są Wasze postulaty w 2020 roku? 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Obchody w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Skwer Solidarności w Opolu.
Skwer Solidarności w Opolu. Arti
Na uroczystości 31 sierpnia zaprasza związek zawodowy Solidarność oraz miasto Opole we współpracy z IPN w Opolu i Fundacją im. Romana Kirsteina.

Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego zaprasza w poniedziałek, 31 sierpnia, członków i sympatyków związku na regionalne uroczystości z okazji 40.rocznicy powstania NSZZ "Solidarność".

W programie:

  • o godz. 12.00 - złożenie kwiatów na Skwerze Solidarności i przy pomniku Trzech Krzyży przy kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu,
  • godz. 16.30 - promocja książki dr Stanisława Jałowieckiego "Tu i tam - tam i tu." w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 20,
  • godz. 18.15 – złożenie kwiatów i zapalenie świec przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz przy grobie ks. Prałata Stefana Baldego,
  • godz. 18.30 – uroczysta msza św. w intencji członków "S" w katedrze opolskiej, po niej koncert kwartetu smyczkowego.

W tym samym dniu uroczystości organizują miasto Opole z IPN w Opolu i Fundacją im. Romana Kirsteina.

O 9.00 zostanie otwarta instalacja na Moście Groszowym, od 10.00 do 20.00 będzie można zwiedzać Izbę Pamięci Solidarności w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ul. Damrota 1.

Dzień wcześniej, 30 sierpnia IPN odsłoni na Pl. Wolności wystawę "Tu rodziła się Solidarność", a o godz. 16.00 na Rynku rozpocznie się koncert piosenek z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, połączony z pokazem trzech spotów multimedialnych.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski porównywał wydarzenia z Polski sprzed 40 lat do obecnych na Białorusi. - W Polsce rewolucja odbyła się droga porozumienia, które często było i jest kontestowane, czy ta forma odsunięcia komunistów od władzy, była słuszna. Na Białorusi widzimy, co może się dziać, gdy mamy satrapę, który się nie chce porozumieć - mówił prezydent podczas środowej konferencji zapowiadającej uroczystości.

Dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury IPN przypomniał, że ta instytucja rozpoczęła obchody rocznicy powstania Solidarności od udostępnionej 1 lipca na opolskim Rynku "Tu rodziła się Solidarność". - Docelowo pojawi się w 53 miastach, a 30 sierpnia odsłonimy ją ponownie na Pl. Wolności w szerszym zakresie. Będzie obejmować miejsca, gdzie odbywały się strajki na Opolszczyźnie - mówił Greniuch.

Piotr Kirstein, z zarządu fundacji, syn Romana Kirsteina, wyjaśnił, że na facebookowym profilu fundacji od 14 sierpnia, czyli pierwszego dnia strajku, prezentowane są kartki z kalendarza wydarzeń, które doprowadziły do podpisania porozumienia z 31 sierpnia.

- Zainicjowaliśmy też akcję społeczną pod hasłem #posulaty2020 i #mojpostulat2020. Zachęcamy przedstawicieli różnych środowisk do przesłania filmików z ważnymi dla nich obecnie postulatami. 31 sierpnia podsumujemy akcję - zapowiedział Piotr Kirstein.

Uczestnicy konferencji pytani o "swoje" postulaty, mówili o dekomunizacji i edukacji młodych (Tomasz Greniuch), powrotu do solidarności podzielonych rodaków (Urszula Zajączkowska, dyrektor opolskiej Izby Pamięci Solidarności), tolerancji (Piotr Kirstein).

Syn Romana Kirsteina zauważył, że niezrealizowany został jeszcze trzynasty postulat sprzed 40 lat: "Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej".

Postulaty 2020 prezydenta Opola można obejrzeć na facebookowym profilu izby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska