Jakie sekrety skrywa torba położnej sprzed ponad pół wieku? W Kolonowskiem możecie przekonać się na własne oczy

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Izba Historii Regionalnej, która mieści się w Kolonowskiem przy ul. Leśnej 8, to ponad tysiąc przedmiotów, będących świadectwem minionych lat, a czasami nawet wieków.
Izba Historii Regionalnej, która mieści się w Kolonowskiem przy ul. Leśnej 8, to ponad tysiąc przedmiotów, będących świadectwem minionych lat, a czasami nawet wieków. Mirela Mazurkiewicz
Tutejsza Izba Historii Regionalnej mieści się w chacie liczącej blisko 250 lat. Wśród skarbów, które tu zobaczycie są m.in. dawno zapomniane przedmioty codziennego użytku, np. liczący około 300 lat kajak, znaleziony w Małej Panwi.

- Właściciel ziemi strzeleckiej, hrabia Filip Colonna, w 1780 roku wybudował tu wielki piec do wytopu żelaza oraz właśnie ten budynek, gdzie mieściła się administracja oraz mieszkał faktor hutniczy – mówi Gerard Mańczyk, lokalny historyk i opiekun zabytkowej chaty, w której działa Izba Historii Regionalnej w Kolonowskiem. – Wiek tego budynku potwierdzili też naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, którzy podczas remontu dachu pobrali próbki drewna. Metodą datowania przyrostu słojów określili wiek wykorzystanego do budowy drewna. Datowanie wskazywało na rok 1768, ale trzeba pamiętać, że dawniej drewno - nim zostało użyte – było sezonowane poprzez zamaczanie w płynącej rzece.

Izba Historii Regionalnej, która mieści się w Kolonowskiem przy ul. Leśnej 8, to ponad tysiąc przedmiotów, będących świadectwem minionych lat, a czasami nawet wieków.

– Najbardziej znaczącym przedmiotem historycznym i to w skali województwa jest dłubanka, przypominająca kajak, wykonany z jednego pnia drewna. Ma ona 250-300 lat. W tamtym okresie pływano nim po Małej Panwi, w niej zresztą – konkretnie w Staniszczach Małych - dłubanka została znaleziona – wyjaśnia Gerard Mańczyk.

Wśród ciekawych eksponatów zobaczyć można też torbę położnej wraz z wyposażeniem czy wagę do ważenia noworodków.

– Torbę przekazała nam pani Malec, tutejsza położna, która do 1960 roku odbierała na tym terenie porody. Są mieszkańcy, którzy na tej właśnie wadze byli po raz pierwszy po urodzeniu ważeni – mówi lokalny historyk.

Izbę Historii Regionalnej w Kolonowskiem można zwiedzić kontaktując się uprzednio z Gerardem Mańczykiem (tel. 506 483 544) lub z Urzędem Miasta i Gminy w Kolonowskiem.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska