Jakie sekrety skrywa torba położnej sprzed ponad pół wieku? W Kolonowskiem możecie przekonać się na własne oczy

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Izba Historii Regionalnej, która mieści się w Kolonowskiem przy ul. Leśnej 8, to ponad tysiąc przedmiotów, będących świadectwem minionych lat, a czasami nawet wieków.
Izba Historii Regionalnej, która mieści się w Kolonowskiem przy ul. Leśnej 8, to ponad tysiąc przedmiotów, będących świadectwem minionych lat, a czasami nawet wieków. Mirela Mazurkiewicz
Tutejsza Izba Historii Regionalnej mieści się w chacie liczącej blisko 250 lat. Wśród skarbów, które tu zobaczycie są m.in. dawno zapomniane przedmioty codziennego użytku, np. liczący około 300 lat kajak, znaleziony w Małej Panwi.

- Właściciel ziemi strzeleckiej, hrabia Filip Colonna, w 1780 roku wybudował tu wielki piec do wytopu żelaza oraz właśnie ten budynek, gdzie mieściła się administracja oraz mieszkał faktor hutniczy – mówi Gerard Mańczyk, lokalny historyk i opiekun zabytkowej chaty, w której działa Izba Historii Regionalnej w Kolonowskiem. – Wiek tego budynku potwierdzili też naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, którzy podczas remontu dachu pobrali próbki drewna. Metodą datowania przyrostu słojów określili wiek wykorzystanego do budowy drewna. Datowanie wskazywało na rok 1768, ale trzeba pamiętać, że dawniej drewno - nim zostało użyte – było sezonowane poprzez zamaczanie w płynącej rzece.

Izba Historii Regionalnej, która mieści się w Kolonowskiem przy ul. Leśnej 8, to ponad tysiąc przedmiotów, będących świadectwem minionych lat, a czasami nawet wieków.

– Najbardziej znaczącym przedmiotem historycznym i to w skali województwa jest dłubanka, przypominająca kajak, wykonany z jednego pnia drewna. Ma ona 250-300 lat. W tamtym okresie pływano nim po Małej Panwi, w niej zresztą – konkretnie w Staniszczach Małych - dłubanka została znaleziona – wyjaśnia Gerard Mańczyk.

Wśród ciekawych eksponatów zobaczyć można też torbę położnej wraz z wyposażeniem czy wagę do ważenia noworodków.

– Torbę przekazała nam pani Malec, tutejsza położna, która do 1960 roku odbierała na tym terenie porody. Są mieszkańcy, którzy na tej właśnie wadze byli po raz pierwszy po urodzeniu ważeni – mówi lokalny historyk.

Izbę Historii Regionalnej w Kolonowskiem można zwiedzić kontaktując się uprzednio z Gerardem Mańczykiem (tel. 506 483 544) lub z Urzędem Miasta i Gminy w Kolonowskiem.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie