Jakie zmiany czekają nauczycieli?

Tomasz Gdula [email protected] 77 484 95 28
- Zabierając nauczycielom część uprawnień trzeba pamiętać, by dać coś w zamian. To konieczny warunek zmian - uważa Elżbieta Dziuda, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Mechnicy i przewodnicząca rady gminy w Bierawie. (fot. Daniel Polak)
- Zabierając nauczycielom część uprawnień trzeba pamiętać, by dać coś w zamian. To konieczny warunek zmian - uważa Elżbieta Dziuda, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Mechnicy i przewodnicząca rady gminy w Bierawie. (fot. Daniel Polak)
Skrócenie urlopu z 78 do 52 dni, likwidacja dodatków wiejskiego i mieszkaniowego - oto najnowsze propozycje zmian w karcie nauczyciela.

Koncepcję cięć części nauczycielskich przywilejów opracował powołany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zespół opiniotwórczo-doradczy, złożony z przedstawicieli gmin, powiatów i województw.

Zobacz: Nauczyciele w strachu. Rząd pracuje nad nową ustawą

To właśnie samorządy ponoszą dziś znaczne koszty finansowania oświaty, gdyż ministerialna subwencja nie wszędzie starcza na wszystkie wydatki. Na przykład w Ujeździe w powiecie strzeleckim na edukację przeznaczane jest aż 60 proc. budżetu.

Dlatego samorządowcy zaangażowani do zaproponowania zmian postulują nie tylko skrócenie długich nauczycielskich urlopów, ale także likwidację dodatków mieszkaniowych i wiejskich, a także reformę odziedziczonego jeszcze po PRL-u systemu pracy w oświacie, określającego jej czas na 20 godzin tygodniowo. Wyniki prac wspomnianego zespołu opisała niedawno „Gazeta Prawna”.

Samorządowcy domagają się zmian w wynikających z karty nauczyciela przepisach urlopowych.

Nauczyciele mieliby wypoczywać łącznie nie przez 78 dni w roku, a jedynie przez 52. Przedszkolanki zaś przez 35 dni.

- Propozycje samorządowców zmierzają do tego, żebyśmy bezczynnie siedzieli w pustych szkołach, podczas gdy uczniowie mają wakacje czy ferie - komentują pytani przez nas nauczyciele.

Ale nie wszyscy przedstawiciele oświaty są tego zdania

- To od inwencji dyrekcji szkoły zależy umiejętność efektywnego wykorzystania obecności nauczycieli w szkole pod nieobecność uczniów - uważa Elżbieta Dziuda, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Mechnicy (gm. Reńska Wieś). - Zmiany w wymiarze nauczycielskiego urlopu musiałyby się jednak wiązać z reformą organizacji roku szkolnego.

Zobacz: Polscy nauczyciele poszukiwani na Wschodzie

Ministerstwo edukacji nakłada na nauczycieli coraz więcej obowiązków np. dotyczących badania wyników nauczania.

- W ciągu roku szkolnego trudno wygospodarować na to czas - przyznaje dyrektor szkoły w Mechnicy, która jednocześnie jest przewodniczącą rady gminy w pobliskiej Bierawie. - Rozumiem, że samorządy szukają różnych sposobów oszczędności w zarządzaniu oświatą, w tym redukcji części przysługujących nauczycielom praw. Trzeba jednak pamiętać, by zabierając niektóre, być może archaiczne uprawnienia, dać coś w zamian. To niezbędny warunek zmian.

Według ministerialnej komisji miałyby one być wprowadzane stopniowo i dotyczyłyby głownie młodych nauczycieli, wchodzących dopiero do zawodu.

- Wątpię, czy interesowałaby mnie praca w szkole, jeśli ktoś chciałby wydłużyć czas pracy do 40 godzin tygodniowo i skrócić urlopy - przyznaje Aneta Lewicka, studentka pedagogiki z Kędzierzyna-Koźla.

Samorządowcy chcieliby też reform, zrównujących czas pracy nauczycieli z innymi grupami zawodowymi. Dziś obowiązkowe pensum to 18 godzin lekcyjnych plus dwie na zajęcia z wyrównawcze lub pracę z dziećmi szczególnie uzdolnionymi.

W nowej koncepcji czas pracy wynosiłby 40 godzin tygodniowo, w tym co najmniej 22 godziny przy tablicy.

Postulowana jest też likwidacja dodatku mieszkaniowego i wiejskiego. W szkołach społecznych, w odróżnieniu od publicznych, zwykle nie ma tych dodatków.

- Zastąpiliśmy je premią, która w zdrowy sposób motywuje nauczycieli do lepszej pracy - mówi dyrektor Elżbieta Dziuda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska