Jakie zmiany w szkole od września?

Iwona Kłopocka
Od września nauczyciele będą mogli stosować oceny opisowe także dla starszych dzieci.
Od września nauczyciele będą mogli stosować oceny opisowe także dla starszych dzieci. Sławomir Mielnik
Od września nauczyciele także w starszych klasach mogą stosować oceny opisowe. Lekarz może zwolnić ucznia tylko z wykonywania określonych ćwiczeń na wuefie.

To dwie nowości,które pojawiły się w zmienionym rozporządzeniu dotyczącym oceniania i klasyfikowania uczniów. Oceny opisowe - bieżące oraz klasyfikacyjne (śródroczne i roczne) dotąd dotyczyły jedynie uczniów z klas 1-3. Od września w taki sposób nauczyciele będą mogli oceniać także starsze dzieci - od klasy IV szkoły podstawowej, aż po klasy ponadgimnazjalne. Możliwość ta dotyczy wszystkich lub wybranych zajęć edukacyjnych.

To nie znaczy, że ze szkół znikną tradycyjne stopnie - od 1 do 6. To, jak oceniani są uczniowie, musi być dokładnie opisane w statucie szkoły. W przypadku szkół, które zastosują ocenę opisową, roczne oceny klasyfikacyjne zawsze będą dodatkowo ustalane w skali stopni szkolnych. Ocenianie bieżące ma przekazywać informacje o poziomie osiągnięć edukacyjnych ucznia, jak też jego zaangażowaniu w zdobywanie nowych wiadomości.

Nauczyciele raczej nie są zwolennikami ocen opisowych.

- Tak uczniowie, jak i rodzice wolą stopnie, są dla nich bardziej czytelne, a szczegółowe uwagi lepiej przekazać ustnie - uważa Mariola Tkaczyk, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie z Opola.
- Ocena opisowa to pracochłonne zadanie - dodaje matematyk z gimnazjum w Kędzierzynie-Koźlu. - Trudno je dobrze wykonać w licznej klasie, nie ulegając schematom.

Nowość pojawi się także na lekcjach wychowania fizycznego. Nowe zasady wprowadzają możliwość zwolnienia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych, a nie zwolnienia z tych zajęć w ogóle. Podstawą będzie opinia lekarza wskazująca, jakich ćwiczeń uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres.

- Mama czy tata już nie zwolnią z ćwiczeń na wuefie - mówi Justyna Graczyk, wuefistka z Opola. - To dobry sposób na plagę zwolnień. Jeśli lekarz stwierdzi, że uczeń nie może robić fikołków, to niech nie robi, ale niech gra w piłkę, biega albo pływa. To mu tylko wyjdzie na dobre.

W noweli podkreślono też obowiązek udostępniania uczniowi i jego rodzicom sprawdzonych i ocenionych pisemnych prac ucznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska