Jan Paweł II przestanie być świętym? Francuski dziennik chce...

  Jan Paweł II przestanie być świętym? Francuski dziennik chce dekanonizacji. To atak na papieża Polaka? [18. 3. 2019 r.]

  TK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jan Paweł II powinien przestać być świętym? Tego chce francuski dziennik. To atak na papieża Polaka?

  Jan Paweł II powinien przestać być świętym? Tego chce francuski dziennik. To atak na papieża Polaka? ©arch. PPG

  Jan Paweł II powinien przestać być świętym? We francuskim dzienniku "Le Monde" pojawił się artykuł mocno krytykujący papieża Polaka. Portal wpolityce.pl przygotował omówienie tekstu zatytułowanego w "Le Monde": "Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II". Jego autorki zarzucają papieżowi "kulturę nadużyć" i nazywają go "protektorem oprawców". Możliwość "dewojtylizacji" kościoła wieszczył również niedawno katolicki dziennikarz Tomasz Terlikowski, zwracając uwagę na fakt pomijania nauk Jana Pawła II przez papieża Franciszka.
  Jan Paweł II powinien przestać być świętym? Tego chce francuski dziennik. To atak na papieża Polaka?

  Jan Paweł II powinien przestać być świętym? Tego chce francuski dziennik. To atak na papieża Polaka? ©arch. PPG

  Jan Paweł II powinien być przestać świętym?


  Za publikacją, która ukazała się we francuskim dzienniku "Le Monde": "Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II" stoją:
  • Anna Soupa - publicystka i katolicka działaczka,
  • Christine Pedotti - pisarka.


  CZYTAJCIE KONIECZNIE
  EPISKOPAT UJAWNIŁ PRAWDĘ O PEDOFILII WŚRÓD KSIĘŻY. CZY TO WSZYSTKO?


  Polskie omówienie artykułu pojawiło się w serwisie wpolityce.pl, a publikacja dotyczy m. in. wykorzystywania seksualnego zakonnic przez osoby duchowne. Winą za taki stan rzeczy obarczany jest Jan Paweł II, który zdaniem autorek:
  • godził się na propagowanie obrazu kobiety będącego odbiciem Matki Bożej, pod którym skrywana jest dyskryminacja kobiet w Kościele,
  • powinien zostać zdekanonizowany, gdyż był "protektorem oprawców w imię racji Kościoła".


  Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię racji Kościoła oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji kobiety, a także zakazu nauczania, propagowania oraz publikowania teologii ciała, którą głosił on podczas swych środowych katechez - brzmi zakończenie tekstu przytaczanego na łamach serwisu wpolityce.pl.

  Dekanonizacja świętego Jana Pawła II jest możliwa?


  O możliwości dekanonizacji Jana Pawła II pisał jakiś czas temu dziennikarz katolicki Tomasz Terlikowski, zwracając uwagę na fakt, że papież Franciszek świadomie pomija kluczowe elementy nauczania polskiego papieża na temat relatywizmu, małżeństwa i rodziny.  Zaczęło się od tego, że przed dwoma synodami na temat małżeństwa i rodziny kluczowi współpracownicy papieża Franciszka wyrażali opinię, że nauczanie papieża Polaka na temat małżeństwa i rodziny (choć wyrasta ono z całej Tradycji Kościoła) przestało być aktualne - pisze Terlikowski na łamach Tygodnika TVP.

  Terlikowski podkreśla również, że "dewojtylizacja" kościoła jest możliwa, szczególnie, że mamy do czynienia z otwartymi zarzutami o krycie pedofilów przez papieża Jana Pawła II. Dekanonizacja jednak to proces trudny.

  Tak się składa, że decyzje papieskie o kanonizacji podejmowane są nieomylnie, a zatem, żeby je unieważnić, trzeba by udowodnić, że Franciszek, a wcześniej Benedykt XVI, zostali świadomie wprowadzeni w błąd przez prowadzących proces beatyfikacyjny, a później kanonizacyjny kapłanów - zauważa Terlikowski.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo