Jański będzie szkolił speców od kryzysów

Archiwum uczelni
Dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, specjalista od zarządzania kryzysowego, poprowadzi część zajęć na nowej podyplomówce u "Jańskiego”.
Dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, specjalista od zarządzania kryzysowego, poprowadzi część zajęć na nowej podyplomówce u "Jańskiego”. Archiwum uczelni
Od marca rusza na uczelni nowa podyplomówka - zarządzanie w sytuacjach kryzysowych i ochrona ludności.

Studia na tym kierunku to propozycja głównie dla pracowników administracji publicznej oraz wszelkiego rodzaju służb, które działają się w sytuacjach kryzysowych.

- Studenci poznają np. okoliczności prawne i psychologiczne powszechnej samoobrony - mówi dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, wykładowca i specjalista z tematyki zarządzania kryzysowego, który poprowadzi część zajęć na nowym kierunku. - Zapoznamy ich też z tematyką bezpieczeństwa narodowego oraz zagrożeń występujących w czasie pokoju i wojny - dodaje naukowiec.

Nowe studia podyplomowe w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego ruszają z początkiem marca. Obecnie uczelnia prowadzi rekrutację.

- Kierunek od dawna mamy w ofercie. Decyzję o uruchomieniu podyplomówki podjęliśmy, gdy okazało się, że na tego typu specjalistów jest zapotrzebowanie ze strony urzędów gmin. Studia są więc bardzo prorynkowe i odpowiadają na potrzeby naszego opolskiego rynku pracy - wyjaśnia Bożena Grębowiec, dyrektor opolskiego wydziału "Jańskiego".

Dlaczego zarządzanie w sytuacjach kryzysowych jest tak ważną sprawą?

- Podczas np. powodzi, katastrofy budowlanej lub pożaru ważna jest organizacja i funkcjonowanie centrów zarządzania kryzysowego.Ktoś też musi koordynować działania ratownicze i wydawać polecenia innym, tak by akcja ratunkowa przebiegała sprawnie. Zajęcia przygotowują też uczestników do racjonalnego wykorzystania dostępnych zasobów w sytuacji zagrożenia - mówi Mirosław Wiatkowski.

Naukowcy z "Jańskiego" podkreślają, że tematyka kryzysu jest zawsze aktualna, bo przecież kryzys jako zjawisko towarzyszy nam od zawsze.

- W czasie swojego życia często napotykamy na różne rodzaje kryzysu. Wpływają one na nas mobilizująco i wówczas służą naszemu rozwojowi, albo oddziaływają destrukcyjnie - podkreśla Wiatkowski. - Tak więc ważne jest reagowanie na wszelkiego rodzaju zagrożenia i wyciąganie wniosków z doświadczeń kryzysowych. Wówczas nie będzie miejsca na regres. Służby zajmujące się kryzysem to najlepiej powinny wiedzieć - kończy.

Na podyplomówce żacy nauczą się także, jak radzić sobie z katastrofami naturalnymi (np. silne wiatry, susze, anomalia pogodowe), technicznymi (np. awarie chemiczne, awarie infrastruktury technicznej, katastrofy komunikacyjne), jak postępować w przypadku aktów terrorystycznych (np. skażenia czy podkładania ładunków wybuchowych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska