Jański. Naukowcy uczelni szkolili się, jak tworzyć projekty badawcze

Redakcja
Dr inż. Wojciech Myślecki opowiadał naukowcom, jakie cechy powinny mieć projekty badawcze. - Najważniejszy jest pomysł i celowość - mówił.
Dr inż. Wojciech Myślecki opowiadał naukowcom, jakie cechy powinny mieć projekty badawcze. - Najważniejszy jest pomysł i celowość - mówił. Sławomir Mielnik
Gościem opolskiego wydziału Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego był dr inż. Wojciech Myślecki, doradca ds. programów strategicznych Banku Zachodniego WBK SA.

Bank ten jest reprezentantem grupy finansowej Santander, która współpracuje z ośrodkami akademickimi na całym świecie.

- Od grudnia zeszłego roku również nasza uczelnia współpracuje z grupą Santander. Umowa gwarantuje naszym żakom staże i praktyki, wyjazdy studyjne za granicę, a także pieniądze na badania naukowe i zakładanie własnych firm - przypomina Bożena Grębowiec, dyrektor opolskiego wydziału. - Podczas warsztatów, w których udział wzięli nasi naukowcy, była mowa o tym, jak projekty badawcze przygotować, jak składać wnioski, czym się kierować w doborze ich tematyki, jakie kwoty można uzyskać w ramach dofinansowania oraz jakie są korzyści dla uczelni i studentów z udziału w tego typu przedsięwzięciach - dodaje.

- Akceptujemy programy, które są przekonywujące, dlatego liczy się głównie pomysł i skuteczność. Trzeba określać realne cele w pisaniu projektów naukowych. My nie wchodzimy w dobór tematów, którymi pracownicy uczelni chcą się zająć - tłumaczył Wojciech Myślecki.

- Dla nas ważny jest aby projekt służył integrowaniu się studentów i środowisk naukowych. Autorzy badań muszą też dobrać sobie partnerów, np. jakąś uczelnię zagraniczną z sieci Santander - dodaje.

Doradca tłumaczył, że bank uruchomił program z jednego podstawowego powodu - chciał współpracować z instytucjami, które pomagają w rozwoju społecznym.

- Do takich na pewno należą uczelnie wyższe - argumentował Wojciech Myślecki.
Co ważne na sfinansowanie przedsięwzięcia naukowcy mogą otrzymać 200, a nawet 300 tys. zł.

Także pracownicy "Jańskiego" chcą zrealizować swoje autorskie projekty.
- Obecnie przymierzamy się do przeprowadzenia dużych badań na temat wzajemnego przenikania się kultury polskiej i hiszpańskiej. Mamy już sporo pomysłów, ale teraz przed nami formalna strona całego projektu - mówiła dr Iwona Sobieraj, socjolog z "Jańskiego". - Liczymy, że uda się przygotować ciekawy projekt, dzięki któremu możliwe będą wyjazdy do Hiszpanii i wymiana studentów - kończy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska