Jański. To nie będzie instytut na papierze

Archiwum
- Na początek chciałabym postawić na badania socjologiczne dotyczące rynku pracy, bezrobocia czy strefy demograficznej - mówi prof. Anna Ślis, koordynator naukowy instytutu.
- Na początek chciałabym postawić na badania socjologiczne dotyczące rynku pracy, bezrobocia czy strefy demograficznej - mówi prof. Anna Ślis, koordynator naukowy instytutu. Archiwum
Uczelnia powołała Instytut Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej. - Naszym celem jest nie tylko dydaktyka, ale także prowadzenie badań - mówią władze Szkoły Wyższej im. Jańskiego.

Instytut powstał po to, by poszerzyć badawczą działalność naszej uczelni. To nie jest żaden sztuczny, papierowy twór. To będzie tętniąca naukowym życiem jednostka badawcza, której głównym zadaniem jest wspieranie opolskiej strefy demograficznej oraz ekonomicznej - mówi dr Katarzyna Postrzednik-Lotko, dziekan Wydziału Zamiejscowego, Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Opolu.

Poza badaniami instytut ma być nastawiony na edukację i współpracę międzynarodową, a także na wspomaganie partnerstwa między jednostkami samorządu terytorialnego i przedsiębiorcami.

- Podstawowymi zadania mi instytutu będzie nie tylko prowadzenie badań naukowych, ale także działalność kulturalna, organizowanie konferencji, seminariów i konsultacji, a także podejmowanie inicjatyw gospodarczych i społecznych dotyczących rozwoju naszego regionu - mówi dr Katarzyna Postrzednik-Lotko.

W praktyce oznacza to, że jednostka będzie mogła przeprowadzać badania rynku, oceniać koniunkturę i tworzyć prognozy rynkowe, oceniać innowacyjność, tworzyć i publikować raporty o stanie rozwoju gospodarczego regionów, doradzać, opiniować czy badać zagrożenia cywilizacyjne.

- Zamierzamy zaprosić do współpracy wielu naukowców z różnych dziedzin - mówi dziekan.
Koordynatorem naukowym jednostki zostanie prof. Anna Ślis. - To naukowiec niezwykle zaangażowany w swoją pracę, z otwartym umysłem oraz ogromnym doświadczeniem. Pani profesor wcześniej kierowała badaniami w Instytucie Śląskim, jest także ekspertem przy Centrum Badań Naukowych. Nie ma lepszego człowieka na to stanowisko - mówi dziekan.

- Takie instytuty to konieczność w czasach niżu demograficznego. Uczelnie muszą stawiać nie tylko na dydaktykę, ale i dofinansowane z zewnętrznych grantów badania. Ja na początek chciałabym postawić na badania socjologiczne dotyczące rynku pracy, bezrobocia czy strefy demograficznej. Postaramy się o unijną dotacje na taki projekt. Do współpracy będę chciała zaprosić socjologów z Uniwersytetu Opolskiego. Jak uda nam się przeprowadzić pierwszy projekt, zajmiemy się kolejnymi - mówi prof. Anna Ślis.

Ważne

Przypomnijmy, że uczelnia przeprowadza ogólnopolskie badanie dotyczące zawodów przyszłości. Badania mają charakter ankietowy. Naukowcy ze Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Opolu przygotowali specjalny formularz, który teraz Pracodawcy RP rozsyłają przedsiębiorcom, specjalistom HR, dyrektorom.

W ankiecie znalazły się pytania o to, jakie dziedziny nauki najbardziej się rozwiną, w jakim sektorze za kilka lat będzie można najlepiej zarobić, jakie cechy powinien mieć wymarzony pracownik. Pierwszy wstępny raport planowany jest na początku lipca.

- Przy okazji apelujemy do wszystkich przedsiębiorców o wzięcie udziału w naszych badaniach ankietowych. Są one anonimowe, uzyskane dane znajdą się wyłącznie w zestawieniach zbiorczych i zostaną wykorzystane w analizach naukowych - mówi dziekan. Ankieta jest dostępna na stronie www.zawodyprzyszlosci.pracodawcyrp.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska