Janusz Bańkowski: "Urządzamy las, żeby służył ludziom"

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Rozmowa z Januszem Bańkowskim, dyrektorem brzeskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

W ostatnich miesiącach tematem numer jeden wśród przyrodników jest Puszcza Białowieska, w której planowane są wycinki 180 tysięcy metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat zamiast dotąd planowanych 40 tysięcy.

Puszcza Białowieska to problem, który przez długi czas nie był rozwiązywany merytorycznie, ale politycznie. W puszczy mamy park narodowy, który jest ogromną wartością i w taki sposób jest traktowany. Ale w otoczeniu parku są trzy nadleśnictwa, w których powinna być prowadzona gospodarka wielofunkcyjna. A jeżeli społeczeństwo uzna, że te walory powinny być rozszerzone, to rozwiązaniem jest po prostu powiększenie parku. Tymczasem sporządzony plan urządzania lasu został ograniczony, jeśli chodzi o ilość pozyskiwanego drewna i efektem tego było rozprzestrzenienie się kornika i niemożność reagowania.

Kornik to nie tylko problem świerków w puszczy, ale też w opolskich Górach Opawskich. W nadleśnictwie Prudnik w tym roku zostanie wyciętych 40 procent lasów świerkowych. Nie można w inny sposób walczyć z tą plagą?

Wiedza leśna zdecydowanie nakazuje nam takie działania: wycinkę i wywóz drzew, a kornik dotknął nie tylko Puszczę Białowieską czy Góry Opawskie, ale wiele innych rejonów kraju. Albo się poddamy i mamy efekt taki jak w górach Harzu czy w Bawarii, gdzie doprowadzono do wylesienia olbrzymich połaci terenu, albo będziemy działali tak, jak np. w Beskidach. Tam działania leśników doprowadziły do zahamowania rozmnażania się kornika i dzisiaj Beskidy odnawiają swój potencjał, stając się ponownie zielone.

Państwowe przedsiębiorstwo BULiGL, którego oddział działa w Brzegu, obchodzi właśnie 60-lecie. Czym zajmują się „urządzeniowcy”?

Powstanie leśnictwa w XVIII wieku wymusiła sytuacja szybko kurczących się terenów leśnych i konieczność zapanowania nad tym procesem. Służy temu m.in. planowanie, którym zajmujemy się w naszym biurze. Takie planowanie, które nie uszczupla, a zwiększa zasoby leśne. Leśnictwo stara się od samego początku naśladować przyrodę, ale jednocześnie ukierunkowuje ją tak, żeby osiągnąć równocześnie efekt ochronny, społeczny i gospodarczy - bo te trzy funkcje pełni dziś las.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska