Janusz Wojciechowski: Bezpieczeństwo żywnościowe nie jest dane raz na zawsze, musimy o nie dbać

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
od 16 lat
– Na przyszłość musimy myśleć o tym, żeby obniżyć zależność rolnictwa od nawozów chemicznych, bardziej postawić na naturalne nawożenie, więcej obornika, rolnictwa węglowego – uważa Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Zawirowania na rynku gazu i gwałtowny wzrost cen szybko odbił się na kosztach nawozów i opłacalności produkcji rolnej.

Spis treści

Mimo problemów, jakie spowodował na świecie COVID, a teraz wojna tocząca się na Ukrainie, ani w Polsce, ani w Unii Europejskiej nie zabrakło żywności, podkreśla unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Przygotował komentarz do aktualnej sytuacji dla uczestników Forum Rolniczego Gazety Pomorskiej, które 26 listopada 2022 odbyło się w Żninie.

O bezpieczeństwo żywnościowe trzeba dbać

Praktycznie dostawy żywności były cały czas utrzymane, bezpieczeństwo żywnościowe zostało zapewnione, mówi Janusz Wojciechowski. Według unijnego komisarza to wielki sukces, wielkie osiągnięcie naszych rolników. Przed sektorem stoją jednak kolejne wyzwania.

- To bezpieczeństwo żywnościowe nie jest dane raz na zawsze, musimy o nie dbać i musimy myśleć o nim w perspektywie krótkiej, co zrobić w najbliższych miesiącach, po to, żeby to bezpieczeństwo zostało zachowane. Także w dłuższej perspektywie, co zrobić w kolejnych latach, a nawet kolejnych dekadach, żebyśmy byli bezpieczni żywnościowo i w tym pokoleniu, i w następnych.

- Jeśli chodzi o to bezpieczeństwo żywnościowe w krótkim czasie, no to przede wszystkim musimy przezwyciężyć te problemy związane z ogromnym wzrostem kosztów produkcji. To jest problem całej Europy. Koszty produkcji wzrosły właściwie w całej Unii Europejskiej i praktycznie we wszystkich krajach znacząco, choć są różnice między państwami członkowskimi.

Pomoc dla rolników w zakupie nawozów

Komisarz mówi o tym, że wzrost kosztów jest znacznie wyższy niż wzrost cen rolniczych i w następstwie dochodów rolniczych, więc producenci rolni są rzeczywiście mocno dotknięci taką sytuacją.

- Koszty nawozów są tutaj pierwszoplanowy problem. Komisji Europejskiej przedstawiliśmy 9 listopada komunikat dotyczący sytuacji na rynku nawozów i pewne działania komisji, a także państw członkowskich, rekomendowane przez Komisję zostać wystawione. Pomoc publiczna dla producentów nawozów dla samych rolników, chociaż w Polsce ta pomoc została już udzielona

.

Problem wciąż jest aktualny. Na przyszłość, po to, żeby utrzymać produkcję nawozów w Europie, także w Polsce, która jest bardzo dużym producentem nawozów, potrzebna jest pomoc dla zakładów produkujących nawozy i taka możliwość zdaniem komisarza ostała wprowadzona w różnych formach.

- Komisja sugeruje również możliwość takiej pomocy, żeby państwo, jakieś jego agendy, to już zależy od sytuacji w poszczególnych krajach, mogło zakupywać nawozy po obniżonych cenach, hurtowo, duże ilości nawozów i oferować je rolnikom po obniżonej cenie. To może być dobra formuła pomocy, trochę tak na wzór tego polskiego programu z dostawami węgla.

Czas postawić na naturalne nawożenie

- Na przyszłość musimy myśleć o tym, żeby obniżyć zależność rolnictwa od nawozów chemicznych, bardziej postawić na naturalne nawożenie, więcej obornika, rolnictwa węglowego. Zaznacza, że to dłuższy procent, ale jest na taki miejsce. Przytacza przykład Finlandii, która w ciągu 1 dekady zmniejszyła zawożenie chemiczne o 1/4 i w tym samym czasie zwiększyła plony też o 1/4 - podaje komisarz.

Wojciechowski wskazuje na racjonalizację nawożenia i zwrot ku rolnictwu precyzyjnemu.

Dodaje, że budżet Wspólnej Polityki Rolnej nie jest w stanie w pełni zapewnić bezpieczeństwa żywnościowego. - Musimy wzmocnić elementy zarządzania kryzysowego. Dotychczasowe instrumenty są niewystarczające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Janusz Wojciechowski: Bezpieczeństwo żywnościowe nie jest dane raz na zawsze, musimy o nie dbać - Strefa Agro

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska