Jarmark Cysterski w Jemielnicy. Powrót do średniowiecznej historii tej opolskiej miejscowości

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W Jemielnicy kolejny raz odbyło się Diecezjalne Święto Rodziny połączone z Jarmarkiem Cysterskim. Wydarzenie przyciągnęło w poniedziałek, 1 maja tłumy Opolan. Był czas na modlitwę i zabawę.

Coroczny piknik cysterski w Jemielnicy to wyjątkowa okazja, aby z bliska poznać kulturę i historię cystersów oraz zanurzyć się w atmosferę dawnych czasów.

- To wydarzenie, które każdy miłośnik historii i kultury powinien odwiedzić – podkreśla Marcin Wycisło, wójt gminy Jemielnicy.

Raz w roku duch dawnych wieków jeszcze silniej unosi się w Jemielnicy. W 1296 roku jedną z miejscowości w Jemielnicy, czyli wieś Gąsiorowice otrzymali bowiem Cystersi.

- Klasztor Cystersów znajdujący w Jemielnicy zlikwidowano decyzją króla Prus w listopadzie 1810 roku. Majątek Cystersów został przejęty na rzecz skarbu pruskiego. W czasie wojny napoleońskiej budynek klasztoru zamieniono na szpital dla rannych Francuzów, którzy przegrali na rzece Kaczawa pod Wrocławiem z wojskami rosyjskimi i pruskimi - tłumaczy Piotr Michalik, nauczyciel historii i historyk lokalny.

W tym roku Jarmark Cysterski przyciągnął rekordową liczbę odwiedzających, którzy z zainteresowaniem poznawali historię i kulturę cystersów oraz korzystali z atrakcji piknikowych.

Odwiedzający mogli oglądać dawne tańce dworskie i chłopskie oraz uczestniczyć w grach i zabawach z rycerzami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stanowisko do wybijania monet.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska