Jarosław Duszak i Polski Związek Głuchych w Opolu nagrodzeni w konkursie Lodołamacze 2014

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Jarosław Duszak jest m. in. tłumaczem języka migowego.
Jarosław Duszak jest m. in. tłumaczem języka migowego. Archiwum
Jarosław Duszak jest tłumaczem języka migowego, nauczycielem akademickim, współtwórcą publikacji i wydawnictw multimedialnych dotyczących języka migowego. A przede wszystkim jest społecznikiem o wielkim sercu.

Podczas dzisiejszej Gali Lodołamacze 2014 przyznano mu tytuł Lodołamacz Specjalny 2014.

Niejednokrotnie w ramach swojego wolnego czasu Jarosław Duszak udzielał bezpłatnej pomocy osobom niesłyszącym.

W 2000 roku organizował pracę w powołanym na nowo Oddziale Opolskim Polskiego Związku Głuchych. Mimo wielu przeciwności, takich jak brak środków finansowych na prowadzenie działalności nie poddawał się i w chwilach zwątpienia mobilizował swoich członków do pracy.

Dzięki jego kreatywności udało się przeprowadzić remont w lokalach Polskiego Związku Głuchych w Opolu.

Stale angażuje się w realizację różnorodnych projektów współfinansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Miasta Opola, Urząd Marszałkowski oraz finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Ściśle współpracuje z wszelkimi instytucjami pomagającymi osobom niepełnosprawnym i chorym.

Niezwykle zaangażowany w pracę na rzecz osób z uszkodzonym słuchem. Stara się na co dzień walczyć z bezdusznością i bezprawiem wobec osób niepełnosprawnych. Propaguje problematykę osób niesłyszących, współpracując z wieloma uczelniami w województwie opolskim.

Jest wymagającym współpracownikiem, ale najwyższą poprzeczkę stawia sobie. Sam o sobie mówi, że nie zasługuje na żadne nagrody, że to co robi - to jego praca, ale jego współpracownicy twierdzą, że jego zaangażowanie znacznie przekracza zakres obowiązków służbowych.

Jest jednym z nielicznych w Polsce Prezesem Polskiego Związku Głuchych, który jest osobą słyszącą, co świadczy o tym, że środowisko osób głuchych i niesłyszących darzy go ogromnym zaufaniem.

Podczas dzisiejszej gali we Wrocławiu przyznano tytuły dla pracodawców z województw dolnośląskiego i opolskiego. Firmy nagrodzono za łamanie stereotypów i otwarcie na problemy osób z niepełnosprawnością w trzech kategoriach: Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy oraz Instytucja.

Pierwsze miejsce i statuetkę Lodołamacza w kategorii Zatrudnienie Chronione uzyskało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe WADEX S.A. z Wrocławia. W kategorii Otwarty Rynek Pracy nagrodzono Stowarzyszenie Świętego Celestyna z Mikoszowa. Pierwsze miejsce i statuetkę Lodołamacza w kategorii Instytucja przyznano natomiast Stowarzyszeniu na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje Nowe Możliwości", organizacji pozarządowej skupiającej specjalistów działających w obszarze edukacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Super Lodołamacza przyznano natomiast Fundacji "Promyk Słońca".

Polski Związek Głuchych Oddział Opolski zdobył drugie miejsce w kategorii Instytucja.

Statuetki Lodołamaczy przyznawane są od 2006 roku przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych "FAZON".

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskie Konkursu odbędzie się 8 października w Zamku Królewskim w Warszawie.
Lodołamacze to ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych.

Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jednocześnie pokazują, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy.

Ogólnopolskim Ambasadorem konkursu został Zbigniew Zamachowski.

Liczba firm, która wzięła udział w dotychczasowych edycjach konkursu od początku trwania konkursu wzrosła z 201 do 394 w br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska