Jarosław Kaczyński: Nowa konstytucja jest potrzebna. Wrócimy do pomysłu prezydenta

Kacper RogacinZaktualizowano 
26.04.2018 warszawa<br>konferencja prasowa w siedzibie pis nowogrodzka ogloszenie kandydatow na prezydentow miast<br>nz jaroslaw kaczynski<br>fot marek szawdyn/polska press
26.04.2018 warszawakonferencja prasowa w siedzibie pis nowogrodzka ogloszenie kandydatow na prezydentow miastnz jaroslaw kaczynskifot marek szawdyn/polska press brak
- Temat konstytucji jest aktualny, sam pomysł pana prezydenta jest słuszny. Tylko jest kwesita momentu i będziemy na pewno do tej sprawy wracać - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w TVP Info. Były premier odniósł się też do reformy sądownictwa oraz zbliżających się wyborów samorządowych.

Na początku prezes PiS odniósł się do zaproponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konstytucyjnego, które nie zostało poparte przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

- Nowa konstytucja jest konieczna. Temat konstytucji jest aktualny, sam pomysł pana prezydenta jest słuszny. Tylko jest kwesita momentu i będziemy na pewno do tej sprawy wracać. Nie wiem czy w trakcie tej, czy przyszłej kadencji, natomiast powtarzam - to jest bardzo ważna idea, bardzo ważny pomysł i podchodzimy do tego z wielkim szacunkiem, tak jak do pana prezydenta - powiedział Kaczyński. Dodał przy okazji, że Andrzej Duda będzie kandydatem PiS na prezydenta w najwyższych wyborach.

Następnie były premier skomentował sprawę kolejnej nowelizacji ustaw o sądach, którą właśnie przeprowadził rząd.

- Konstytucja przewiduje możliwość reformy i to głębokiej sądownictwa i nawet stwierdza, że w tej sytuacji sędziowie mogą być przenoszeni w stan spoczynku. To dotyczy także I prezesa SN. Jest też zapis, że parlament określa wiek, w którym przechodzi się na emeryturę. Krótko mówiąc I prezes SN w razie przeniesienia na emeryturę przestaje być I prezesem. Tu nie ma żadnego złamania konstytucji. Wszelkie opowieści o łamaniu konstytucji są całkowicie bezpodstawne - powiedział.

- Reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna, by przebudować państwo tak, by służyło obywatelom. Ja jeździłem po Polsce i na każdym spotkaniu gdy mówiłem o reformie sądownictwa to wybuchały owacje. Sądy są w dalszym ciągu, jeszcze ta reforma nie jest zakończona, postrzegane w sposób dalece negatywny. A sądy powinny być instytucją, która służy obywatelom, sprawiedliwości i powinny być postrzegane pozytywnie. Jestem przekonany, że jeśli zostanie doprowadzona do końca, do reforma usprawni działanie sądów. Jest wiele nowych pomysłów w tym temacie - dodał Jarosław Kaczyński.

- Nie stworzono żadnego mechanizmu, który by przymuszał do oczysczenia środowiska sądowego. Stworzono mechanizm, który prowadził do tego, że sędziowie akomodowali się do nowej rzeczywistości poprzez przyjęcie nowej ideologii, ideologii liberalnej. Była to ideologia łatwa do przyjęcia, a z drugiej strony była ideologią usprawiedliwienia. Cały wymiar sprawiedliwości, również prokuratura, wymagał głębokiej przebudowy. Podjęliśmy się tego zadania z przeświadczenia, że nie da się naprawić polskiego państwa inaczej, niż poprzez zmianę instytucji, która jest ostatnią instytucją podejmującą decyzję w przypadku sporów. Ta zmiana jest bezwzględnie potrzebna. Sądy były bardzo mocno podporządowane tzw. mainstreamowi. Żadne podporządkowanie nie nastąpi, ale zostanie zniesione to podporządkowanie, które było dotąd. Opowieść, która teraz krąży po Europie i świecie jest całkowicie niezgodna z prawdą - mówił w TVP Info.

Prezes PiS odniósł się też do protestów sędziów.

- Nie zaskakują mnie protesty sędziów, bo przeświadczenie, że są nadzwyczajną kastą, jest wielu sercom sędziowskim miłe. My nie chcemy kast, nie chcemy nienaruszalnych korporacji, bo to jest warunek sprawiedliwości i uczciwości oraz warunek szybkiego rozwoju. My się musimy szybko rozwijać - powiedział.

Następnie szef partii rządzącej skomentował spór polsko-izraelski wokół ustawy o IPN i jego zakończenie.

- Sądzę, że spór zakończył się bardzo poważnym polskim sukcesem. Od dziesięcioleci trwa proces przypisywania Polsce współodpowiedzialności za Holokaust. Polskiej stronie przez ten czas nic nie udało się zrobić. Dopiero teraz uzyskaliśmy oświadczenie polsko-izraelskie, które mówi, jak naprawdę było. I to jest bardzo ważny fakt. Więc uzyskaliśmy bardzo dużo. To jest punkt odbicia do tego, by odwrócić sytuację. Oczywiście to będzie trwało latami, ale jest teraz moment na odwrócenie sytuacji. Uzyskano coś bardzo ważnego za cenę umiarkowaną - stwierdził w TVP Info.

Kaczyński powiedział również, że jednym z wielkich problemów, którym rząd musi się teraz zająć, jest temat emerytów.

- Muszę wierzyć w zwycięstwa kandydatów PiS w dużych miastach. Oczywiście jest to bardzo trudne, ale mamy też bardzo dobrych kandydatów w Warszawie, w Krakowie, w Gdańsku, we Wrocławiu, gdzie przebudowują scenę polityczną z obawy przed nią - powiedział Kaczyński, pytany o najbliższe wybory samorządowe.

- Uważam, że przed wyborami parlamentarnymi nie powinno być żadnych zmian w rządzie. Chyba, że coś nadzwyczajnego się zdarzy, bo zawsze coś takiego może się stać - dodał.

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Materiał oryginalny: Jarosław Kaczyński: Nowa konstytucja jest potrzebna. Wrócimy do pomysłu prezydenta - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
A
Adam Antoni
W dniu 28.07.2018 o 15:01, C.NN napisał:

   wiec nie zdziw się antyPOLSKI BYDLAKU jak niedługo ty lub ktoś z twoich najbliższych  w niedługim czasie będzie zdychać w męczarniach, tego ci wszyscy życzą. Przekonasz się jak jest MOC słowa... 

do budy!! już !!

;)

S
Samanta Blumstein
W dniu 28.07.2018 o 15:21, C.NN napisał:

wiec nie zdziw się antyPOLSKI BYDLAKU jak niedługo ty lub ktoś z twoich najbliższych  w niedługim czasie będzie zdychać w męczarniach, tego ci wszyscy życzą. Przekonasz się jak jest MOC słowa...ruszyły cię te słowa i gubisz się antyPOSKA ku.rwo nie wiedząc pod jakim nickiem piszesz ???

nie kopiuj robaczku , tylko naPiSz o co ci chodzi .  :D  Jak to mówi  (Ha!) nyski poseł  - "Chcesz w dziób " ??? :D  :D  :D

S
Samanta Blumstein
W dniu 28.07.2018 o 15:01, C.NN napisał:

   wiec nie zdziw się antyPOLSKI BYDLAKU jak niedługo ty lub ktoś z twoich najbliższych  w niedługim czasie będzie zdychać w męczarniach, tego ci wszyscy życzą. Przekonasz się jak jest MOC słowa... 

co tam PiSzesz robaczku ???   :D  :D  :D

S
Samanta Blumstein
W dniu 28.07.2018 o 10:59, Brama piekła napisał:

A co mnie pislam i nowogrodzka obchodzi?Jeżeli życzy komuś śmierci to oczywiście mu współczuję.Ale że tolerancyjne lewactwo wraz ze wstydliwym Antosiem komuś życzy śmierci to już....Ty zaś na zadane pytanie nie odpowiedziałeś ale może jeszvze trochę honoru masz i odpowiesz-na kogo głosujesz?Czy Adrian zabrania odpowiedzi?

A na kogo głosujesz ???  :D  :D  :D

B
Brama piekła
W dniu 28.07.2018 o 13:00, Adam Antoni napisał:

Jak zwykle rozbawiłeś mnie komentarzem :)

Jak zawsze wstydliwy i do tego bez honoru.
A
Adam Antoni
W dniu 28.07.2018 o 10:59, Brama piekła napisał:

A co mnie pislam i nowogrodzka obchodzi?Jeżeli życzy komuś śmierci to oczywiście mu współczuję.Ale że tolerancyjne lewactwo wraz ze wstydliwym Antosiem komuś życzy śmierci to już....Ty zaś na zadane pytanie nie odpowiedziałeś ale może jeszvze trochę honoru masz i odpowiesz-na kogo głosujesz?Czy Adrian zabrania odpowiedzi?

Jak zwykle rozbawiłeś mnie komentarzem :)

B
Brama piekła
W dniu 28.07.2018 o 09:59, Adam Antoni napisał:

Nie odpowiedziałeś na pytanie sPISkowcu.Co do mnie to tak dla dobra Polski życzę mu jak najgorzej i wcale się z tym nie kryję.Nie jestem jak większość pisowców hipokrytą.Zadam pytanie jeszcze raz - czy współczujesz nienawiści kaczyńskiemu? ( tak wiem pytanie niewygodne, nowogrodzka zabrania odpowiedzi, ale może jeszcze trochę honoru w sobie masz)

A co mnie pislam i nowogrodzka obchodzi?
Jeżeli życzy komuś śmierci to oczywiście mu współczuję.
Ale że tolerancyjne lewactwo wraz ze wstydliwym Antosiem komuś życzy śmierci to już....
Ty zaś na zadane pytanie nie odpowiedziałeś ale może jeszvze trochę honoru masz i odpowiesz-na kogo głosujesz?
Czy Adrian zabrania odpowiedzi?
p
podatnik

Zwyczajny pośle Jarosławie dlaczego pan nie opowiada jak się zdobywa taką fantastyczną opiekę lekarską w PRL'u bis? Naród też chce być tak leczony?

A
Adam Antoni
W dniu 27.07.2018 o 15:35, Brama piekła napisał:

A czy on życzy komuś szybkiego odejścia,bo nie wiem?

Nie odpowiedziałeś na pytanie sPISkowcu.

Co do mnie to tak dla dobra Polski życzę mu jak najgorzej i wcale się z tym nie kryję.

Nie jestem jak większość pisowców hipokrytą.

Zadam pytanie jeszcze raz - czy współczujesz nienawiści kaczyńskiemu? ( tak wiem pytanie niewygodne, nowogrodzka zabrania odpowiedzi, ale może jeszcze trochę honoru w sobie masz)

P
PISFAN

Ich wyborcy to chyba na prawdę są debilami on im pluje w twarz a oni mówią że to deszcz pada oni we wszystko uwierzą co im PIS powie

P
PISFAN

Owszem trzeba zmienić konstytucję bo ta obecna nie jest jego a on musi się czymś zapisać w historii Polski Jaro po prostu chce być współczesnym cesarzem

B
Brama piekła
W dniu 27.07.2018 o 14:53, Adam Antoni napisał:

A nienawiści do wszystkiego co nie z PISlamu kaczyńskiemu też współczujesz??

A czy on życzy komuś szybkiego odejścia,bo nie wiem?
A
Adam Antoni
W dniu 27.07.2018 o 14:46, Brama piekła napisał:

To co piszesz jest po prostu CHORE.Współczuję tej nienawiści.

A nienawiści do wszystkiego co nie z PISlamu kaczyńskiemu też współczujesz??

B
Brama piekła
W dniu 27.07.2018 o 12:36, Adam Antoni napisał:

Podobnie jak ty oraz kaczyński ;)Nikt z nas nie zna - ale pewnym osobnikom przydało by się zdecydowane przyspieszenie w tej kwestii

To co piszesz jest po prostu CHORE.Współczuję tej nienawiści.
.

Ta łachudra to taki Francisco Solano Lopez XXI w.!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3