Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 02godz.
  • 30min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Jarosław Kaczyński w Opolu: "Mniejszość Niemiecka ma za dużo przywilejów"

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Lider Prawa i Sprawiedliwości w "starej" auli UO skrytykował nadmierne - jego zdaniem - przywileje dla mniejszości niemieckiej i opowiedział się za utrzymaniem województwa opolskiego.

Lider PiS Jarosław Kaczyński w Opolu

Aula była po brzegi wypełniona publicznością. Prezesa PiS powitano owacją na stojąco i okrzykami: "Jarosław, Jarosław".

Przed spotkaniem wszystkich uczestników proszono o pozostawienie okryć w szatni. Prawdopodobnie chciano uniknąć zarówno większej ciasnoty w sali, jak i utrudnić ewentualną prowokację.

Jarosław Kaczyński wystąpienie zaczął od ostrej oceny mniejszości niemieckiej i poparcia dla planowanego przez opolski PiS i posła Sławomira Kłosowskiego w maju marszu "Tu jest Polska".

- W Polsce po roku 1989 z powodów idealistycznych nadaliśmy - sam brałem w tym udział - bardzo daleko idące uprawnienia mniejszościom narodowym zupełnie nie dbając o to, by podobne uprawnienia otrzymali Polacy w krajach sąsiednich - mówił lider PiS. - Deklaruję jednoznacznie: Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do władzy, tyle praw będą mieli Niemcy w Polsce, co Polacy w Niemczech (sala zareagowała brawami). Asymetria będzie zniesiona. Sami Niemcy z najwyższego szczebla władzy tego się spodziewają. Niemcy mają niezwykle bogate przywileje, zaś Polakom w Niemczech omawia się nie tylko prawa do bycia mniejszością, ale nie realizuje się i tego, co zostało zapisane w traktacie polsko-niemieckim.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, urzędnicy wysokiego szczebla w Niemczech świadomie odmawiają Polakom praw, bo ci łatwo się asymilują. - Nie możemy się zgadzać na germanizację Polaków w Niemczech ani na budowanie poczucia wyższości i arogancji ze strony mniejszości niemieckiej. Nie do zniesienia jest sytuacja, w której polskim dzieciom proponuje się atrakcyjne programy nauczania pod warunkiem, że przyjmą język niemiecki jako główny język edukacji.

Podczas pytań z sali zaproponowano, by próg niezbędny do postawienia tablic dwujęzycznych podnieść z 20 procent mniejszości w danej gminie do 51 procent. Prezes PiS odrzucił tę propozycję.

- Ja nie jestem przeciw temu, by mniejszości w Polsce miały prawa - przekonywał. - Byle były one przestrzegane w całej Unii Europejskiej, a tak dziś nie jest. Nie jestem za tym, by praw nie dawać, tylko żeby była w tej mierze wzajemność.

Kaczyński opowiedział się natomiast za objęciem także mniejszości 5-procentowym progiem wyborczym. - Dotychczasowy przywilej dla mniejszości trzeba znieść. To jest zresztą bez znaczenia, skoro został mniejszości jeden poseł - dodał.

Z sali padło też pytanie o sens utrzymania województwa opolskiego.

- Od początku byłem za tym, by województw było więcej niż 12 - odpowiadał Jarosław Kaczyński - i by wśród nich znalazło się także województwo opolskie, bo jest pewna specyfika tej ziemi. Województwo warto utrzymać. Instytucje życia społecznego mają swoją wartość. Miasta, które przestają być stolicami województw zwijają się. Stają się peryferyjne.

Ponadto prezes PiS skrytykował Platformę Obywatelską i rząd. Zapowiedział też, że w styczniu złożone zostanie wotum nieufności dla rządu Tuska.

- Czyj ten rząd jest? - pytał. I odpowiadał, że PO chroni tych, którzy wywodzą się z dawnej nomenklatury, zastępując w tej roli SLD. Zarzucił rządowi brak solidarności społecznej i naruszanie wolności. Przygotowywaną ustawę o mowie nienawiści uznał za formę wprowadzenia cenzury. Skrytykował także politykę zagraniczną. - Niepodległość jest zagrożona, skoro politykę wobec Niemiec i Rosji prowadzimy już nie na kolanach, ale leżąc plackiem.

Zapowiedział, że po dojściu PiS do władzy przeprowadzona zostanie repolonizacja banków i mediów.

A co będzie po zdobyciu władzy przez PiS ze sprawą smoleńską? - pytano z sali. - To jest trudne i ważne zadanie o charakterze procesowym - odpowiadał prezes partii. - Można je przeprowadzić tylko za pomocą specjalnej ustawy. Nie liczcie na komisje międzynarodowe. To musi być wykonane w Polsce.

Wideo

Komentarze 110

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

e
esprit
MN to raczej satyra. Chodzi glownie o kase z Rajchu. Nawet na obradach mowia po polsku. Bo Niemieckiego nie potrafia. Zarty robicie sobie.

bardziej o kase z rajchu chodzi tym ktorzy z mn nie maja nic wspolnego....
mn jesli dostanie to od swoich
B
Bubel

Czytajac wasze wypowiedzi ciesze sie ze wizyta JK majaca na celu sklucic opolszczyzne raczej doprowadzi do jej wiekszego zzycia.
Pamietajmy ze PiS, PO ,SLD Itd. nie beda trwac wiecznie, ale my, nasze dzieci ( choc ich niema za wiele narazie ) i nasze wnuki tutaj zostana .
To dla nich stworzyc trzeba taka linie polityczna by mogli zyc w zdrowiu ,dostatku i pokoju.
Oczywiscie nie zapominajmy o naszych korzeniach, tradycjach oraz pochodzeniu, nie wstydzmy sie naszych gwar .
Pamietajmy MY JESTESMY OPOLEM nie DT i nie JK
Trzymajmy sie razem bo tylko razem jestesmy silni, i rozmawiajmy ze soba .

JESTESMY OPOLEM
nie my warszawy potrzebujemy ale warszawa nas
JESTESMY OPOLEM
Zareklamujmy nasz region oraz zrobmy go atrakcyjnym dla inwestorow
JESTESMY OPOLEM
niech dla naszych regionalnych politykow przyszlosc Opolszczyzny stanie sie sprawa honoru

B
Baska 13

Kaczyński przyjechał do Opola by mącić i skłócić społecznośc ,która w tyma regionie zgrała sie i zaakceptowała zawirowania historii.Ci Niemcy którzy tu pozostali to Niemcy z dziada pradziada i potrafiący sie zaklimatyzowac i zżyc po sasiedzku po ludzku .Szczerze i prawdziwie,Ludzie którzy nigdy nie ukrywali swojego pochodzenia ,dbajacy o swoja kulture ,ale i akceptujacy innych jak i realia w których zdecydowali sie żyć. Niemcy którzy chcieli wyemigrować i czuć sie Niemcami mieli niejednokrotnie 24godz. na wyjazd pod warunkami i wyjechali z Polski zostawiajac wszystk jak i zintegrowali sie jako Niemcy w swojwjej ojczyznie.Ci którzy wyjaechali za praca sa w niemczech Gośćmi!!! Są Polakami -goścmi na obczyzmie i praw jako Polacy na emigracji zarobkowej sami sie pozbawili..Chcąc nie chcąc musza przyjąć warunki kraju w którym chcieli pozostać tak jak i Turcy ,Jugosłowianie ,Grecy itp.nacje. Wystapienie kaczyńskiego to powtórka z historii tylko w Polskim wydaniu ale tym razem typ walka o czystośc rasy polskiej!!!Jestem Polką ślaskiego pochodzenia żyję w tym regionie 50 lat i to wystapienie,chęć wprowadzanie zametu w naszym regionie jest dla mnie nie tylko bolesna ale przede wszystkim bulwersujące!!!

N
Nikczemnik
I to właśnie Ty jesteś "Ukryta opcja niemiecka".Dla niepoznaki wziąłeś sobie Polkę za żonę.Jarek,bądź czujny

Agent śpioch... ;-)
N
Nikczemnik
ja tez tam byłem i jestem rozczarowany , zadnych konkretow tylko teorie i zyczenia płyneły z ust Jarka
ale jak to osiagnac o tym co mowił to ani słowa tylko mamy go wybrac albo obalic terazniejszy rzad to on to załatwi

spodziewałem sie przygotowanych planow na przyszłosc dla opolszczyzny a tu tak pogawedka dla nachajcowanych złoscia tupajacych butami po cienkim lodzie

Dziękuję za ten wpis. Jest nadzieja. Nie każdy, kto chodzi na takie spotkania, daje się wciągnąć w "nauki guru" Jarosława K.
N
Nikczemnik
Od tylu lat mieszkamy tu w spokoju i nie potrzeba. nam judaszowskich doradców.A ponad to polacy sami emigrują do Niemiec a nasi Niemcy są tu u siebie

Ja, sam będąc śląskim Polakiem, nie przypuszczałem, że będę musiał stawać w obronie tutejszych Niemców przed tzw. "elitą" z Warszawy.

Czasem przez takie kretyńskie pomysły jak ten Jarosława K. przychodzi mi na myśl poparcie autonomii. Potem mi przechodzi. Ale jak się Jarosław K. postara znowu, to może mi kiedyś nie przejść.
N
Nikczemnik
Kto zaprosił tego cwanego wichrzyciela do Opola? Kaczyński był, jest i będzie tu zawsze persona non grata.Nigdy tu wyborów nie wygrasz jadowity i żałosny zakompleksiony człowieczku.Żyjemy tu od lat i nie potrzebujemy podjudzacza.Tacy jak Kaczyński rozpętali wojnę w byłej Jugosławii.Zgineło wiele niewinnych ludzi, nikomu to nie było potrzebne.

Ale zauważ, że zrobił wiele dobrego. Utrwalił w nas świadomość tego, jak jest niebezpiecznym politykiem i tylko pogłębił w nas przekonanie, że nie wolno nigdy głosować na politycznych ekstremistów.

Rosja miała swojego Stalina i przegrała. Niemcy miały swojego Hitlera i przegrały.
Ja nie chcę mieć swojego Kaczyńskiego, który antagonizuje także obywateli własnego kraju i to żekomo w naszym interesie. Precz.
N
Nikczemnik
Prawa, obowiązki, w tym także różne podejście do Mniejszości Niemieckiej w RP i Polonii w Niemczech wynika z np. "Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy", podpisanego przez oba rządy w 1991.
Może PiS z panem Kaczyńskim przygotowują się do wypowiedzenia Niemcom traktatu?
Ale będzie się działo!!!

Nic nie trzeba wypowiadać. Wystarczy "dowieść", że traktat został podpisany przez zdrajcę z parlamantu kontraktowego i że nie był dostatecznie polskim Polakiem. Wówczas można ogłosić, że traktat od początku był nie ważny i zarządać przywrócenia granicy niemiecko-rosyjskiej z 1914 roku...
N
Nikczemnik
A ja jestem ślązakiem pochodzenia niemieckiego, moja żona to polka i jest nam doskonale ze sobą. Ot take foux pas z rana....

No właśnie. Nie przeszedłbyś testów na tujestpolskość - mogą badać do 13 pokoleń wstecz i żaden dokument nie może być wystawiony po niemiecku. Dlatego w Polsce już nie ma Polaków. Jedyny, który był, wyjechał do Urugwaju i stamtąd sponsoruje repolonizację...
e
esprit
Panie Kaczyński

Jestem czystokrwistym POLAKIEM , rodziców straciłem w powstaniu warszawskim , w stolicy się urodziłem i wychowywałem.
Wstyd mi, ze taki jak Pan mówi o prawdziwych i nieprawdziwych polakach.

A cóż to ja z polskości straciłem , biorąc sobie za żonę mieszkankę opolszczyzny , kobietę , której rodzice byli rodowitymi niemcami , kobiete, której rodzeństwo mieszka w niemczech.

Mamy wspaniałą , gospodarną , pracowitą , kochającą się rodzinę i WARA PANU OD NAS !!!!!!!!!!!!!.

To mi jest się wstyd przyznawać do swoich korzeni ''WARSZAWIAK''.

Mój sasiad to człowiek z Płocka , jego małzonka to czystokrwista niemka , tez żyja wspaniale.

Pan ze swoim jadem , nigdy , ani baby ani przyjaciela nie znajdzie.

Życzę jednak zdrowia

i jakie fajne dzieci sie rodza z takiej dobrze wymieszanej krwi.......
co bedzie z nami i naszymi rodzinami, jak kaczynski do wladzy dojdzie???
przymusowy rozwod? wygnanie? moze jakis znaczek na plaszczu, zeby wszyscy widzieli i nas omijali???
TO JUZ KIEDYS COS TAKIEGO BYLO
KACZOR Z WASIKIEM
N
Nikczemnik
Polacy na opolszczyźnie nie mają problemów ani z Niemcami ani z Mniejszością, tablice też nikomu nie przeszkadzają. Jedyny problem to Sławomir Kłosowski z wiecznie niezadowoloną gębą.Po wizycie Kaczyńskiego poparcie dla pis spadnie jeszcze bardziej.Nie potrzebujemy tu oszołomów, którzy dla swojej politycznej kariery przyjeżdżają siać nienawiść. Wara od opolszczyzny!

No właśnie - to jest największy problem oszołomów z pisladeńskiego talibanu - nasza pokojowa koegzystencja podważa mit założycielski "prawdziwej Polski" - jesteśmy zdrajcami. Jeszcze do tego się mieszamy (jkabyśmy tego nie robili od 800 lat, albo i dłużej). Więc co z nas za obywatele? Piąta kolumna, kryptoniemcy...

Czym mieliby się zajmować ekstremiści od Jarosława K., gdyby w Polsce było spokojnie? Musieliby się wziąć do uczciwej roboty, a ręce nie przyzwyczajone.
o
opolanin

PO co go wogole wpuszczacie naSlask,Kaczynski tam nie ma nic do szukania ,on tylko ludzi szczuje .!!!!!!!

r
romek
Kiedy PiS dojdzie do władzy - NIGDY .Ja mogę się założyć , że każdy zniemczony , zgermanizowany ślązak lub Polak tutaj mieszkający odśpiewa Hymn Narodowy na stojąco i na baczność bez jednego fałszu i pomyłki czego przez 62 lata nie zdążył uczynić wielki Polak i PATRIOTA startujący w wyborach na premiera lub prezydenta tego w częsci zgermanizowanego kraju . Szanowny panie Kaczyński wracaj pan skąd żeś pan przyjechał tam rób z ludzi idiotów i wciskaj kit a nam daj święty spokój bo ludziom tutaj mieszkającym i ciężko pracującym na dobry wizerunek tego kraju nie dorastasz pan do pięt . Bilt i szerokiej drogi .

Kiedy PiS dojdzie do władzy - NIGDY .Ja mogę się założyć , że każdy zniemczony , zgermanizowany ślązak lub Polak tutaj mieszkający odśpiewa Hymn Narodowy na stojąco i na baczność bez jednego fałszu i pomyłki czego przez 62 lata nie zdążył uczynić wielki Polak i PATRIOTA startujący w wyborach na premiera lub prezydenta tego w częsci zgermanizowanego kraju . Szanowny panie Kaczyński wracaj pan skąd żeś pan przyjechał tam rób z ludzi idiotów i wciskaj kit a nam daj święty spokój bo ludziom tutaj mieszkającym i ciężko pracującym na dobry wizerunek tego kraju nie dorastasz pan do pięt . Bilt i szerokiej drogi .
masz racje kaja,bużka
O
OCHAB

Panie Jarku my som u siebie a ty tu przyjechol wojna wypowiadac

a
adam

Sekta Jarka ma na opolszczyżnie przechlapane do ostatnich swoich dni.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3