Jarosław Kaczyński w Opolu: "Mniejszość Niemiecka ma za dużo przywilejów"

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Lider Prawa i Sprawiedliwości w "starej" auli UO skrytykował nadmierne - jego zdaniem - przywileje dla mniejszości niemieckiej i opowiedział się za utrzymaniem województwa opolskiego.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się ze zwolennikami w auli Uniwersytetu Opolskiego.

Lider PiS Jarosław Kaczyński w Opolu

Aula była po brzegi wypełniona publicznością. Prezesa PiS powitano owacją na stojąco i okrzykami: "Jarosław, Jarosław".

Przed spotkaniem wszystkich uczestników proszono o pozostawienie okryć w szatni. Prawdopodobnie chciano uniknąć zarówno większej ciasnoty w sali, jak i utrudnić ewentualną prowokację.

Jarosław Kaczyński wystąpienie zaczął od ostrej oceny mniejszości niemieckiej i poparcia dla planowanego przez opolski PiS i posła Sławomira Kłosowskiego w maju marszu "Tu jest Polska".

- W Polsce po roku 1989 z powodów idealistycznych nadaliśmy - sam brałem w tym udział - bardzo daleko idące uprawnienia mniejszościom narodowym zupełnie nie dbając o to, by podobne uprawnienia otrzymali Polacy w krajach sąsiednich - mówił lider PiS. - Deklaruję jednoznacznie: Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do władzy, tyle praw będą mieli Niemcy w Polsce, co Polacy w Niemczech (sala zareagowała brawami). Asymetria będzie zniesiona. Sami Niemcy z najwyższego szczebla władzy tego się spodziewają. Niemcy mają niezwykle bogate przywileje, zaś Polakom w Niemczech omawia się nie tylko prawa do bycia mniejszością, ale nie realizuje się i tego, co zostało zapisane w traktacie polsko-niemieckim.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, urzędnicy wysokiego szczebla w Niemczech świadomie odmawiają Polakom praw, bo ci łatwo się asymilują. - Nie możemy się zgadzać na germanizację Polaków w Niemczech ani na budowanie poczucia wyższości i arogancji ze strony mniejszości niemieckiej. Nie do zniesienia jest sytuacja, w której polskim dzieciom proponuje się atrakcyjne programy nauczania pod warunkiem, że przyjmą język niemiecki jako główny język edukacji.

Podczas pytań z sali zaproponowano, by próg niezbędny do postawienia tablic dwujęzycznych podnieść z 20 procent mniejszości w danej gminie do 51 procent. Prezes PiS odrzucił tę propozycję.

- Ja nie jestem przeciw temu, by mniejszości w Polsce miały prawa - przekonywał. - Byle były one przestrzegane w całej Unii Europejskiej, a tak dziś nie jest. Nie jestem za tym, by praw nie dawać, tylko żeby była w tej mierze wzajemność.

Kaczyński opowiedział się natomiast za objęciem także mniejszości 5-procentowym progiem wyborczym. - Dotychczasowy przywilej dla mniejszości trzeba znieść. To jest zresztą bez znaczenia, skoro został mniejszości jeden poseł - dodał.

Z sali padło też pytanie o sens utrzymania województwa opolskiego.

- Od początku byłem za tym, by województw było więcej niż 12 - odpowiadał Jarosław Kaczyński - i by wśród nich znalazło się także województwo opolskie, bo jest pewna specyfika tej ziemi. Województwo warto utrzymać. Instytucje życia społecznego mają swoją wartość. Miasta, które przestają być stolicami województw zwijają się. Stają się peryferyjne.

Ponadto prezes PiS skrytykował Platformę Obywatelską i rząd. Zapowiedział też, że w styczniu złożone zostanie wotum nieufności dla rządu Tuska.

- Czyj ten rząd jest? - pytał. I odpowiadał, że PO chroni tych, którzy wywodzą się z dawnej nomenklatury, zastępując w tej roli SLD. Zarzucił rządowi brak solidarności społecznej i naruszanie wolności. Przygotowywaną ustawę o mowie nienawiści uznał za formę wprowadzenia cenzury. Skrytykował także politykę zagraniczną. - Niepodległość jest zagrożona, skoro politykę wobec Niemiec i Rosji prowadzimy już nie na kolanach, ale leżąc plackiem.

Zapowiedział, że po dojściu PiS do władzy przeprowadzona zostanie repolonizacja banków i mediów.

A co będzie po zdobyciu władzy przez PiS ze sprawą smoleńską? - pytano z sali. - To jest trudne i ważne zadanie o charakterze procesowym - odpowiadał prezes partii. - Można je przeprowadzić tylko za pomocą specjalnej ustawy. Nie liczcie na komisje międzynarodowe. To musi być wykonane w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska