Jarosław Żołnowski otworzył w Świerczowie restaurację. Dostał dofinansowanie z brzeskiego PUP

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Jednym z pomysłów Jarosława Żołnowskiego jest organizacja imprez o wątku sportowym. - Telewizor, na którym będzie można oglądać mecze, już kupiłem - mówi przedsiębiorca. (fot. Paweł Stauffer)
Jednym z pomysłów Jarosława Żołnowskiego jest organizacja imprez o wątku sportowym. - Telewizor, na którym będzie można oglądać mecze, już kupiłem - mówi przedsiębiorca. (fot. Paweł Stauffer)
Namysłowski PUP w ramach projektu „JOB - czyli Jak Opuścić Bezrobocie” pomaga bezrobotnym wrócić na rynek pracy. Jarosławowi Żołnowskiemu już się udało. Założył firmę.

Na dobrą kuchnię oraz organizację imprez postawił w swojej firmie Jarosław Żołnowski ze Świerczowa. Właśnie otworzył własną restaurację.

Zobacz: Joanna Kluczny z Chrząszczyc koło Prószkowa szyje ekskluzywne komplety pościeli

- I mam już pierwsze zamówienia na imprezy - mówi z dumą.- Chcę również organizować imprezy o wątku sportowym. Takie, na których będzie można miło spędzić czas, oglądając mecze w telewizji. Jeden telewizor z rzutnikiem już kupiłem, planuję dokupić kolejny - dodaje.

Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej otrzymał 18,5 tys. zł z Powiatowego Urzędu Pracy w Namysłowie.

- Chociaż przy tego typu przedsięwzięciach kwota 18 tys. nie jest zbyt duża, ale na początek taki „zastrzyk” finansowy jest potrzebny. Warto się o dotację starać - przekonuje.

Zanim został przedsiębiorcą, od października zeszłego roku nie pracował. Wcześniej przez cztery lata żył w Stanach Zjednoczonych.

- Nie zamierzałem zostawać tak długo. Plany się jednak zmieniły, dostałem propozycję pracy jako menedżer w restauracji, więc przedłużyłem pobyt - wspomina.

Z czasem zaczęło go jednak ciągnąć z powrotem do ojczyzny. Myślał o założeniu własnej firmy, nie chciał dłużej pracować u kogoś.

Zobacz: Justyna Woźniak z Biadacza otworzyła gabinet masażu

- Na początku planowałem otworzenie firmy transportowej. Z pomysłu jednak zrezygnowałem. Jest kryzys i to nie jest odpowiedni czas na tego typu przedsiębiorstwa - wyjaśnia. - Ponieważ miałem doświadczenie w pracy w gastronomii, postanowiłem otworzyć restaurację.

Decyzję ułatwiła mu nadarzajaca się okazja

- Udało mi się wynająć odpowiedni budynek, więc nie było na co czekać - wspomina.

Z myślą o restauracji ukończył dwa kursy przydatne w jego branży: kucharz małej gastronomii i kelner-barman.

Projekt "JOB - czyli Jak Opuścić Bezrobocie"

Dofinansowanie na start Jarosław Żołnowski otrzymał w ramach projektu „JOB - czyli Jak Opuścić Bezrobocie”, który organizuje w tym roku namysłowski urząd pracy. Do końca roku pośredniak zapewnia: szkolenia, staże i dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej 567 bezrobotnym z powiatu.

- Największą popularnością cieszą się jak zwykle staże - mówi Ilona Różniecka, pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora PUP.

Projekt „JOB - czyli Jak Opuścić Bezrobocie”współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 6.1.3 „Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i jest kontynuacją dużego projektu, który rozpoczął się już w 2008 roku.

- Jednak każdego roku zmienia nieco formę i zawsze biorą w nim udział inne osoby. I tak będzie aż do 2013 roku - dodaje Ilona Różniecka.

Pod lupą

Kolejne projekty, które realizuje Powiatowy Urząd Pracy w Namysłowie:

  • „Sprawny Urząd” - z Europejskiego Funduszu Społecznego pozyskano środki na finansowanie zatrudnienia trzech pracowników, których praca ma wpłynąć na polepszenie jakości oraz dostępności usług oferowanych przez PUP. Projekt rozpoczął się 1 kwietnia 2008 roku i zakończy się z końcem bieżącego roku.
  • „Postaw na przedsiębiorczość” - w ramach projektu przewidziano m.in. szkolenia w zakresie zakładania i prowadzenia firmy, doradztwo i dotacje inwestycyjne. Projekt, który rozpoczął się w styczniu zeszłego roku, zakończy się z końcem br. Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
  • „Zamknij drzwi wykluczeniu” - w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” pozyskano środki na szkolenia 40 osób. Projekt, który rozpoczął się w styczniu br., zakończy się z końcem listopada.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska