Jazda konna to przyjemna i skuteczna rehabilitacja

Fot. Archiwum fundacji
Pacjentowi zawsze towarzyszy terapeuta, który pomaga wykonywać wszystkie ćwiczenia.
Pacjentowi zawsze towarzyszy terapeuta, który pomaga wykonywać wszystkie ćwiczenia. Fot. Archiwum fundacji
Hipoterapia pomaga powrócić do zdrowia, ale również poprawia samopoczucie i daje wiele radości. Na Opolszczyźnie jedyną fundacją, która stosuje tę metodę jest fundacja "Konie Dzieciom" z Opola.

Pewna dziewczynka nie chodziła, była całkowicie pozbawiona napięcia mięśniowego - mówi Alicja Głowacka, wiceprezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Hipoterapii "Konie Dzieciom" w Opolu. - Początkowo w ogóle nie potrafiła utrzymać się na koniu.

Gdy zobaczyłam ją pół roku później zaczynała stawiać pierwsze kroki, za kolejne sześć miesięcy już razem za rękę spacerowałyśmy. Nie mogłam w to uwierzyć. Jej przypadek uświadomił mi, jak skuteczna jest hipoterapia.

Sześć lat temu, gdy fundacja powstawała nie było miejsca gdzie osoby niepełnosprawne mógłby za darmo korzystać z tej formy rehabilitacji. - Większość niepełnosprawnych nie jest zamożna, więc nie było ich stać na prywatne zajęcia - mówi wiceprezes.

- Dzięki fundacji możemy zdobyć pieniądze z różnych instytucji i umożliwić uczestnictwo w zabiegach hipoterapii wielu chętnym, którzy ze względów finansowych nie mogą z takiej rehabilitacji korzystać. Nie jest to metoda skierowana wyłącznie do dzieci. Sprawdza się również wśród osób starszych. Koń jest w niej współterapeutą.

- Jego wzorzec ruchowy jest identyczny ze wzorcem ruchowym człowieka - dodaje Głowacka. Koń idący stepem porusza się w określonym rytmie, którego nie można wygenerować w żadnej inne formie rehabilitacji. Poprzez swój ruch stymuluje mięśnie pacjenta do pracy, usuwa blokady mięśniowe.

- Koń podobnie jak zdrowy człowiek chodzi bardzo płynnie - tłumaczy. - Osoby niepełnosprawne mają z tym problemy. Tak było z jedną z naszych pacjentek z mózgowym porażeniem dziecięcym. Było to niesamowicie wzruszające przeżycie, gdy powiedziała "czuję, że chodzę".

Osoby pełnosprawne czasem nawet nie zdają sobie sprawy z tego co mają. Jak cenna jest tak prosta umiejętność jak chodzenie. Konie, które pracują z osobami niepełnosprawnymi są specjalnie dobierane. Są łagodne i chętnie współpracują z człowiekiem. Jednak pojawiają się pacjenci, którzy mają obawy przed zwierzęciem.

- Nasza w tym rola, aby pomóc pacjentowi przełamać barierę lęku - mówi Głowacka. - Czasem potrzeba na to czasu. Zdarzyło się, że chłopczyk chory na autyzm nie chciał nawet podejść do zwierzęcia. Dlatego przez dłuższy czas wspólnie się mu przyglądaliśmy. Koń stopniowo zmniejszał dystans, aż w końcu poszedł do nas.

Dodatkowo trzymałam chłopca na rękach, więc zwierze nie wydawało się tak duże jak na początku. Podczas zajęć przy pacjencie cały czas jest terapeuta, który pomaga wykonywać różne ćwiczenia. W zależności od schorzenia chory może leżeć, lub siedzieć na koniu.

Przykładowo dla dziecka, które nie potrafi ani siedzieć ani raczkować najczęściej prowadzona jest terapia w pozycji leżącej. - Koń swoim krokiem stymuluje ruchy wykonywane podczas raczkowania - dodaje Głowacka. - Często też terapeuta siedzi razem z dzieckiem na koniu.

Pacjent podczas zabiegu siedzi na oklep, bez siodła.- Najlepiej jeśli nie ma nawet czarpaka, czyli niewielkiego okrycia - mówi wiceprezes. - Koń temperaturą ciała rozgrzewa mięśnie pacjenta. Hipoterapia nie tylko poprawia kondycję fizyczną niepełnosprawnego. Metoda ta doskonale wpływa na jego psychikę.

- Dziecko mówiąc cicho wio czy ściskając konia nogami czuje, że jest sprawcą, że jest coś co jest od niego zależnie i nie potrzebuje przy tym niczyjej pomocy - mówi Głowacka. - Dlatego też hipoterapię stosuje się także schorzeniach psychicznych, depresji.

Dodatkowo kontakt z dużym, przyjaznym, zwierzęciem, do którego można się przytulić to sama przyjemność. Zajęcia prowadzone przez fundację odbywają się w różnych ośrodkach na terenie Opolszczyzny. - Nie ukrywam, że marzy się nam własna stadnina - dodaje Głowacka.

- Moglibyśmy pomóc większej liczbie chorych. Do tej pory fundacja pracowała prawie z 280 niepełnosprawnymi z całej Opolszczyzny. Obecnie trwa nabór do projektu Hipoterapia - Przyjazna rehabilitacja, organizowanego przez fundację "Konie Dzieciom".

- Zgłoszenia przyjmowane są do 22 sierpnia - mówi Tatiana Radziszewska-Dworak, koordynator projektu. - Zajęcia dla 24 osób rozpoczną się we wrześniu i potrwają do grudnia. Wymagane dokumenty można pobrać z naszej strony internetowej www.hipoterapia.opole.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska