W plebiscycie POLREGIO, zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, REGIObohaterem województwa opolskiego został podpułkownik Bohdan Stanisław Sołtys.

Organizując kampanię poświęconą regionalnym bohaterom POLREGIO włącza się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz podkreśla znaczenie lokalnych bohaterów w historii Polski. Hasło przyświecające kampanii REGIObohater brzmiało „Polska jest silna siłą regionów”.

– Jej celem jest pokazanie roli, jaką odegrały poszczególne postacie w odzyskaniu niepodległości oraz odbudowie państwa Polskiego po 1918 roku - mówi Krzysztof Zgorzelski, prezes Przewozów Regionalnych. - Chcieliśmy także uhonorować te osoby, które choć często doskonale znane są w lokalnych społecznościach, to jednak nie zawsze wiedza o ich bohaterskich czynach znana jest szerzej.

Kampania REGIObohater trwała równo miesiąc. W tym czasie na stronie www.regiobohater.pl można się było zapoznać z biogramami 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz miały szczególny wkład w budowanie polskości pośród lokalnych społeczności.

REGIObohaterem województwa opolskiego został Bohdan Stanisław Sołtys (1894-1939) – podpułkownik Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari. Pochodził z Kluczborka. W czasie I wojny światowej był żołnierzem 2 pułku ułanów Legionów Polskich.

Internowany po kryzysie przysięgowym, zdołał uciec z obozu. W latach 1918-1921 brał udział w listopadowej obronie Lwowa, wojnach polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej oraz III powstaniu śląskim. Był dwukrotnie ranny.

We wrześniu 1939 roku dowodził wchodzącym w skład Armii „Pomorze” 14 pułkiem piechoty w bitwie nad Bzurą. Poległ 12 IX 1939 roku w okolicy wiosek Sapy i Strzebieszew – według jednej wersji zastrzelony przez niemieckiego żołnierza, według drugiej przez dywersanta. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Bielawie.

Teraz jeden z pociągów opolskiego POLREGIO zyska oprawę wizualną z imieniem REGIObohatera Bohdana Stanisława Sołtysa i w takich barwach będzie kursował przez 2 lata.

Kampania REGIObohater jest objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”, a partnerem medialnym Grupa Wydawnicza Polska Press.

OPOLSKIE INFO - 12.10.2018