Jeden z ważniejszych kontraktów zbrojeniowych w historii. Czołgi Abrams trafią do Polski. Co warto o nich wiedzieć?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Najnowsza wersja czołgu SEPv3 ma pogrubiony przedni pancerz, wzmocnione dno kadłuba, aby lepiej chronić załogę przed wybuchami pod czołgiem.
Najnowsza wersja czołgu SEPv3 ma pogrubiony przedni pancerz, wzmocnione dno kadłuba, aby lepiej chronić załogę przed wybuchami pod czołgiem. twitter.com/mblaszczak
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał we wtorek kontrakt na dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams dla Wojska Polskiego. To czołgi w najnowszej wersji SEPv3. Zmieniono w niej konstrukcję kadłuba i wieży, wprowadzono nowe systemy elektroniczne. – To bardzo ważny dzień w historii współpracy polsko-amerykańskiej, to też bardzo ważny dzień, jeśli chodzi o historię Wojska Polskiego – powiedział po podpisaniu umowy minister Mariusz Błaszczak.

18 lutego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3. 24 stycznia wiodący republikańscy kongresmeni z komisji ds. sił zbrojnych wezwali Pentagon do przyspieszenia zatwierdzenia sprzedaży Polsce czołgów Abrams. W opublikowanym liście stwierdzili, że szybsza decyzja w tej sprawie wysłałaby sygnał „zarówno NATO, jak i Kremlowi”.

Zakup od USA 250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3, zapowiedzieli w lipcu 2021 roku wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Czołgi mają stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęło się decyzją Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, w 2018 roku. Dywizja jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.

Podpisana we wtorek umowa opiewa na 4 mld 740 mln dolarów.

Czołgi w wariancie, który kupi Polska, produkowane są seryjnie od 2018 roku, a wprowadzone do służby w amerykańskich wojskach lądowych zostały w 2020 roku.

Abrams wszedł do służby w 1980 roku. Najnowsza wersja czołgu SEPv3 ma pogrubiony przedni pancerz, wzmocnione dno kadłuba, aby lepiej chronić załogę przed wybuchami pod czołgiem. Wozy mają być przygotowane do łatwego montażu pancerza reaktywnego. Jednym z przyjętych od początku założeń konstrukcyjnych było zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa załodze, która – dzięki budowie wieży – ma szansę przeżyć także w razie trafienia i eksplozji amunicji. Najnowszy wariant opracowano także z myślą o uproszczeniu serwisu i ułatwieniu obsługi przez dowódcę, działonowego, ładowniczego i kierowcę. Elektroniczne systemy mogą być zasilane z jednostki pomocniczej, bez uruchamiania silnika głównego.

Abrams jest uzbrojony w gładkolufową armatę 120 mm skonstruowaną przez niemiecki koncern Reinmetall, licencyjne działa zostały z czasem zmodyfikowane przez Amerykanów.

Czołg waży około 70 ton. Napędza go silnik turbowałowy o mocy 1500 koni mechanicznych, który jest w stanie rozpędzić maszynę do prędkości około 70 km na godzinę. Wojska USA stosują paliwo lotnicze, turbinę można jednak zasilać różnymi paliwami. Wielopaliwowość jest uważana za zaletę tego napędu, za wadę – zużycie paliwa ok. dwukrotnie wyższe niż w czołgach Leopard 2 i niemożność pokonywania przez czołg głębokich przeszkód wodnych. Opracowany w systemie miar stosowanym w USA pojazd będzie też wymagać budowy odpowiedniego zaplecza technicznego.

Czołgi M1 Abrams w różnych wersjach są na wyposażeniu wojsk Maroka, Kuwejtu, Iraku, Egiptu, Australii, Arabii Saudyjskiej i wkrótce Tajwanu. Były używane w wojnie w Afganistanie i Iraku. Abramsy irackiej armii brały udział w wojnie przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, a saudyjskie podczas wojny domowej w Jemenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jeden z ważniejszych kontraktów zbrojeniowych w historii. Czołgi Abrams trafią do Polski. Co warto o nich wiedzieć? - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska