Jedenaście magicznych zakątków Opolszczyzny

Redakcja
Spacer do wyrobisk, gdzie dawniej wydobywano złoto, najlepiej rozpocząć w Zdroju przy fontannie Amorek. Urokliwa trasa biegnie m.in. wzdłuż Białej Głuchołaskiej i idealnie nadaje się na wycieczkę dla rodzin z dziećmi. W trakcie około 3-godzinnej wyprawy (trasa ma 8 km) można zobaczyć dobrze zachowane elementy górniczych płuczek, oraz pozostałości dawnych szybów i sztolni. Aby do nich dotrzeć, najlepiej wybrać się alejką spacerową w górę ulicy Parkowej (trzymając się żółtego szlaku). Następnie dochodzimy do Górnego Stawu i ośrodka Zacisze II, a dalej, idąc szlakiem w górę, do kaplicy św. Anny na Wiszących Skałkach. Dalej szlak schodzi do Górnej Promenady nad Białą Głuchołaską. Następnie mija się rezerwat przyrodniczy nad Białką, gdzie znajdziemy kolejne relikty górnictwa złota, by wreszcie dotrzeć do Dolnej Promenady. - Jeśli ktoś dobrze poszuka, to być może znajdzie po drodze jakieś skarby - uśmiecha się Krystyna Jankowy z Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach. Ostatni odcinek szlaku biegnie aleją spacerową nad Białą Głuchołaską, gdzie po drodze miniemy dawną sztolnię górniczą (tzw. Grota Góralska) i źródełko Żegnalce. Ścieżka jest łagodna, wyłożona kostką i bez problemu można pokonać ją z wózkiem dziecięcym, docierając do ośrodka Skowronek, w którym znajduje się minizoo. Są w  nim m.in. kucyki, kozy, kózki oraz norki.
Spacer do wyrobisk, gdzie dawniej wydobywano złoto, najlepiej rozpocząć w Zdroju przy fontannie Amorek. Urokliwa trasa biegnie m.in. wzdłuż Białej Głuchołaskiej i idealnie nadaje się na wycieczkę dla rodzin z dziećmi. W trakcie około 3-godzinnej wyprawy (trasa ma 8 km) można zobaczyć dobrze zachowane elementy górniczych płuczek, oraz pozostałości dawnych szybów i sztolni. Aby do nich dotrzeć, najlepiej wybrać się alejką spacerową w górę ulicy Parkowej (trzymając się żółtego szlaku). Następnie dochodzimy do Górnego Stawu i ośrodka Zacisze II, a dalej, idąc szlakiem w górę, do kaplicy św. Anny na Wiszących Skałkach. Dalej szlak schodzi do Górnej Promenady nad Białą Głuchołaską. Następnie mija się rezerwat przyrodniczy nad Białką, gdzie znajdziemy kolejne relikty górnictwa złota, by wreszcie dotrzeć do Dolnej Promenady. - Jeśli ktoś dobrze poszuka, to być może znajdzie po drodze jakieś skarby - uśmiecha się Krystyna Jankowy z Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach. Ostatni odcinek szlaku biegnie aleją spacerową nad Białą Głuchołaską, gdzie po drodze miniemy dawną sztolnię górniczą (tzw. Grota Góralska) i źródełko Żegnalce. Ścieżka jest łagodna, wyłożona kostką i bez problemu można pokonać ją z wózkiem dziecięcym, docierając do ośrodka Skowronek, w którym znajduje się minizoo. Są w nim m.in. kucyki, kozy, kózki oraz norki. Krzysztof Strauchmann
Nie masz jeszcze planów na majówkę? Zajrzyj w mniej znane, niezadeptane, ale urokliwe miejsca, które warto odwiedzić nie tylko w długi weekend.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jedenaście magicznych zakątków Opolszczyzny - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska