Polski Hyperloop: pierwsze testy za kilka tygodni Hyper Poland, czyli polska firma, która pracuje nad projektem próżniowej kolei magnetycznej, ogłosiła, że już niebawem rozpocznie pierwsze próby na torze testowym.

- Wizjonerski pomysł Elona Muska sprowadziliśmy nieco na ziemię. Nasza koncepcja zakłada stopniowe dokładanie do istniejącego systemu kolejowego nowych elementów i zwiększanie prędkości pojazdu do docelowej prędkości dźwięku. Inaczej niż Musk, zamiast projektować i budować zupełnie nowe trasy i tunele, my znaleźliśmy sposób na wykorzystanie w tym celu już istniejących tras kolejowych - tłumaczy Przemysław Pączek, prezes Hyper Poland.

Główną barierą we wprowadzeniu Hyperloopa do codziennego użytku nie są bowiem ograniczenia technologiczne, lecz koszty wytyczenia i budowy zupełnie nowych tras oraz brak odpowiednich regulacji prawnych. Szacuje się, że budowa od zera nawet krótkiej linii Hyperloopa może kosztować tyle co wysłanie rakiety w kosmos. Dlatego polscy inżynierowie i eksperci od transportu znaleźli na to lepszy sposób.

Zespół polskich konstruktorów właśnie zakończył etap badań i tworzenia dokumentacji technicznej. Do tej pory firma zgłosiła 5 wniosków patentowych na kluczowe elementy opracowanej technologii. Zespół Hyper Poland zaczyna właśnie prace projektowe i budowę prototypu w skali 1:5, który wiosną 2019 roku zostanie przetestowany na specjalnie zmodyfikowanym torze w jednym z kolejowych ośrodków badawczych. Pół roku później, na tory testowe wyjedzie pełnowymiarowy model.
Dalszy harmonogram prac zakłada, że już w 2022 roku w pełni funkcjonalny, polski Hyperloop, wyruszy na polskie i europejskie trasy kolejowe.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego oraz prowadzenia biznesu. Naprawdę warto!

Ogromne problemy z kolejną waloryzacją emerytur i rent. Kliknij w ten tekst i poznaj szczegóły!