Jedno okienko to za mało

(edh)
Inspektor Dorota Szafrańczyk zajmuje się przyjmowaniem wniosków od przyszłych przedsiębiorców w urzędzie gminy w Reńskiej Wsko. (fot. Daniel Polak)
Inspektor Dorota Szafrańczyk zajmuje się przyjmowaniem wniosków od przyszłych przedsiębiorców w urzędzie gminy w Reńskiej Wsko. (fot. Daniel Polak)
Tak uważają przedstawiciele Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Oczekują kolejnych ułatwień dla młodych przedsiębiorców. Proponują rozwiązania systemowe, m.in. dotyczące finansowania startujących przedsięwzięć.

Możliwość rejestracji firmy w jednym urzędzie oraz natychmiastowe otrzymanie zaświadczenia o wpisie umożliwi szybkie podejmowanie decyzji o prowadzeniu biznesu. Prawo to obowiązuje od 31 marca br.

Dużym ułatwieniem jest też całkowite zwolnienie z opłat od rejestracji firmy. W ramach „jednego okienka” przy złożeniu wniosku i wydaniu zaświadczenia nie jest pobierana żadna opłata.

Zobacz: Grupa AIP

Dotychczas to rady miast i gmin decydowały, czy akceptują stawki ustalone odgórnie, czy też obniżają je lub zwalniają z opłat.

Obecne rozporządzenie nie zwolni jednak przedsiębiorców od wizyty w urzędzie.

Jeśli nie posiadamy elektronicznego podpisu, a chcemy zarejestrować firmę przez internet, to i tak będziemy musieli pofatygować się do urzędu, by w ciągu maksymalnie 3 dni podpisać dokumenty.

- Zniechęcający - zdaniem przedstawicieli AIP - jest także nadal skomplikowany formularz wpisu do ewidencji.

Te zmiany to tylko początek oczekiwań początkujących przedsiębiorców.

Potrzeba rozwiązań systemowych

- Konieczne jest ułatwienie dostępu młodym osobom do funduszy unijnych. Programy europejskie dotyczące przedsiębiorczości powinny być skierowane przede wszystkim do osób z dobrymi, innowacyjnymi pomysłami, a nie do ograniczonych grup wiekowych. Kryterium oceny projektów biznesowych powinien być pomysł i doświadczenie autora, a nie status bezrobotnego, wiek czy pochodzenie z terenów wykluczonych - postulują AIP.

- Potrzebny jest łatwy i przystępny dostęp do finansowania startujących przedsięwzięć w postaci funduszy zalążkowych czy udzielania gwarancji bankowych start-up’om. Początkujący przedsiębiorca powinien mieć dostęp do kapitału.

- Niezbędny jest system bezpiecznego testowania pomysłów biznesowych na uczelniach, gdzie każdy student może bez ryzyka i konsekwencji sprawdzić pomysł na firmę. Taki system, z którego skorzystało ponad 2500 osób w ciągu 5 lat prowadzą AIP, teraz przy 34 oddziałach przy uczelniach w kraju.

- W Polsce brakuje skutecznego systemu transferu technologii do biznesu. Potrzebna jest skuteczna forma komercjalizacji wyników badań naukowych.

- Potrzebny jest system wspierania startujących przedsiębiorców. Praktyczne zajęcia z przedsiębiorczości, na których będą uczyć biznesmeni, a nie przekwalifikowani nauczyciele - teoretycy.

Taki system jako pierwsza przedstawiła Polska Przedsiębiorcza w strategii Droga do Polski Przedsiębiorczej. Strategia obejmuje sześć etapów wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Jej wdrożeniem zajmuje się właśnie Grupa  AIP.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska