Targi nto - nowe

Jedno z najpiękniejszych miast w północnych Czechach leży tuż za granicą. Z Opola to niecałe półtorej godziny drogi.

Dominik Skibiński
Opolanie często obierają Czechy za cel podróży, jednak zazwyczaj udają się w Wysoki Jesenik, do Pragi, bądź do popularnych Skalnych Miast. Pogranicze skrywa jednak więcej ciekawych miejsc, takich, jak chociażby Krnov – dwudziestotysięczne miasto, leżące tuż przy granicy z naszym województwem.

Krnov to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości w regionie, w której każdy znajdzie coś dla siebie – piękne stare miasto, liczne tereny zielone, wzgórze Cvilin z sanktuarium i ruinami zamku, oraz bogatą ofertę sportową i rekreacyjną. Miasto może się też poszczycić długą historią, sięgającą XIII wieku.

Krnov uzyskał prawa miejskie między 1240 a 1253 r., szybko się rozwijając. Nazwa miejscowości pochodzi od czeskiego imienia Krn. W 1269 r. miasto znalazło się w granicach nowopowstałego księstwa opawskiego, a w 1437 r. zostało stolicą księstwa krnowskiego. W średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych był to jeden z największych i najważniejszych ośrodków czeskiego Śląska. Lata świetności miasto przeżywało za panowania rodu Hohenzollernów, który sprowadził do Krnova reformację.

Spadek znaczenia ośrodka przyszedł wraz z wojną trzydziestoletnią w latach 1618-1648 r. W jej trakcie Krnov był wielokrotnie oblegany i ostatecznie znalazł się w rękach Habsburgów, którzy przekazali go swoim stronnikom – Liechtensteinom.

Za ich rządów miasto podupadło i nigdy już nie odzyskało dawnej świetności. Ponadto w 1779 r. pożar strawił większą część zabudowy. Impuls do rozwoju podupadłego Krnova przyniosła rewolucja przemysłowa. Miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym i przekształciło się w nowoczesny ośrodek. W ciągu siedemdziesięciu lat liczba ludności Krnova wzrosła czterokrotnie. Po I wojnie światowej miasto znalazło się w granicach Czechosłowacji, jednak większość mieszkańców stanowiła ludność niemieckojęzyczna. Światowy kryzys w dwudziestoleciu międzywojennym doprowadził do likwidacji zakładów tekstylnych i zubożenia miasta.

W 1938 r. Krnov anektowali Niemcy. Wehrmacht stacjonował w nim aż do 1945 r., kiedy to miasto przejęła Armia Czerwona. Na miejscu wysiedlonych Niemców osiedlono Czechów, Słowaków i Greków. W czasach komunistycznej Czechosłowacji Krnov podupadł, a w latach dziewięćdziesiątych w wyniku transformacji gospodarczej wiele przedsiębiorstw zbankrutowało, ponadto miasto spustoszyła powódź. Pomimo tylu nieszczęść, dziś Krnov to zadbana i spokojna miejscowość, oferująca dobre warunki do życia i wiele atrakcji turystycznych.

Zwiedzanie miasta warto zacząć od starówki, której sercem jest przepiękny rynek z ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami. W pobliżu placu można zobaczyć zamek Hohenzollernów, kilka kościołów chrześcijańskich, synagogę i park Ogrody Smetany, w którym znajdziemy tzw. Szwedzką Ścianę. W centrum działa wiele kawiarni i restauracji, gdzie możemy uraczyć się czeską kuchnią.

Nad Krnovem góruje wzgórze Cvilín z dwoma szczytami o wysokościach 441 i 423 m n.p.m. Na pierwszym wniesiono piękny kościół pielgrzymkowy Matki Bożej Bolesnej, posiadający status sanktuarium. Z miasta prowadzi do świątyni słynna trasa złożona z 222 schodów. W pobliżu kościoła znajdziemy wieżę widokową z 1903 r., wzorowaną na wieżyczce zamkowej. Jej budowę wsparł finansowo książę Johann Liechtenstein, dzięki czemu jego ród patronuje wieży. Co ciekawe, książę Liechtensteinu do dziś używa tytuły księcia opawskiego i krnowskiego.

Na drugim szczycie Cvilínu znajdują się z kolei ruiny zamku obronnego Šelemburk, w którym według legendy ukryto skarb rycerzy-rabusiów. Z twierdzy pozostały fragmenty murów, owalnej wieży, fosy i wałów, a także studnie i resztki ścian. Do ruin najłatwiej dojść ścieżką z dawnego pensjonatu Šelemburk bądź wyruszyć na dłuższy spacer spod sanktuarium.

Po drugiej stronie miasta, pośród lasów, leży willowa dzielnica Ježnik, w której biorą początek liczne trasy spacerowe. Na wzgórzu Vyhlidka (552 m n.p.m.) stoi drewniana wieża widokowa, z której możemy za darmo podziwiać panoramę okolicy. Dużą popularnością cieszy się też Jeżowa Polanka z wiatą i placem zabaw dla dzieci. W samym Ježniku znajdziemy dawne sanatorium, w którym mieści się dziś muzeum mebli i starych samochodów, a także drewnianą dzwonnicę i liczne wille, wybudowane przed I wojną światową dla miejskiej burżuazji.

Krnov oferuje także wiele aktywności sportowych. W mieście znajdziemy m.in. cztery kręgielnie, strzelnicę sportową, kryty i odkryty basen, trasę biegów na orientację na terenie dawnej kopalni gliny, kryte lodowisko, stadion lekkoatletyczny, klub jachtowy, kort tenisowy, czy aeroklub, oferujący loty widokowe, szkolenia spadochronowe i możliwość uzyskania licencji pilota szybowca.

Po okolicy miasta rozsianych jest wiele ciekawych miejsc, chociażby zamki w Branticach, Hošťálkovach i Línhartovach, ruiny warowni na Burkvízie, Dolina Opawicy i wieże widokowe na Granicznej Górze. Na dokładne zwiedzenie atrakcji Krnova i okolicy w żadnym wypadku nie wystarczy weekend, więc warto rozważyć dłuższą wizytę w tym mieście – oferuje ono dużą liczbę miejsc noclegowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska