Jedz warzywa

Redakcja
Według badań Światowej Organizacji Zdrowia prawie 30 procent zachorowań na nowotwory wynika ze złego odżywiania.

Co może sprzyjać zachorowaniu na raka
- frytki smażone zbyt długo, zwłaszcza na starym tłuszczu, źle przyrządzone mięso z grilla (tworzą się wtedy szkodliwe związki chemiczne) oraz inne dania typu fast food
- korniszony, ze względu na występujący w nich sód, który drażni żołądek
- zupy typu instant, ze względu na zawarte w nich konserwanty i barwniki
- kruche ciasteczka, bo produkuje się je na bazie szkodliwych tłuszczów.

Na podstawie licznych badań eksperci WHO oznajmili, że aby zapobiegać różnego typu nowotworom, trzeba przede wszystkim spożywać jak najwięcej warzyw. A największą rolę w tego typu profilaktyce przypisuje się brokułom, marchewce i czosnkowi.

Onkolodzy amerykańscy na liście tej umieścili też warzywa kapustne, warzywa ciemnozielone (szpinak, szczypiorek, papryka) oraz - o barwie żółtej lub pomarańczowej. Występują w nich bowiem tzw. przeciwutleniacze, które chronią zdrowe komórki człowieka przed działaniem czynników rakotwórczych.
Ponadto, według ekspertów WHO, koniecznie trzeba uwzględnić warzywa strączkowe, np. groch i fasolę, ze względu na zawarty w nich błonnik, który ułatwia trawienie i pozbywanie się z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.
- Na zwiększone ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza piersi, jelita grubego oraz trzonu macicy, niewątpliwie duży wpływ może mieć zbyt duże spożycie tłuszczów zwierzęcych - podkreśla dr n. med. Kazimierz Drosik, ordynator oddziału onkologii ogólnej Opolskiego Centrum Onkologii. - A także - produktów mięsnych pochodzących z hodowli, gdzie stosuje się hormony. Moda na posiłki serwowane przez fast foody niestety nie wychodzi nam na dobre. Z kolei spożywanie warzyw i owoców na pewno zmniejsza ryzyko wystąpienia raka. Obserwuje się to szczególnie na przykładzie mieszkańców krajów południowych, u których dominują w diecie te produkty, a tłuszcze zwierzęce zostały zastąpione oliwą z oliwek.

Z badań onkologów angielskich wynika, że osoby posiadające we krwi wyższy poziom kwasu foliowego, dzięki jedzeniu zielonych warzyw liściastych oraz likopenu, który zawierają pomidory, mają o wiele większą szansę (niż unikający warzyw) na to, że w ogóle nie zachorują na żaden nowotwór, a szczególnie ustrzegą się raka trzustki, macicy i płuc.
- Należy pamiętać, że między uaktywnieniem się czynnika kancerogennego a ujawnieniem się choroby może upłynąć kilka lub kilkanaście lat - dodaje dr Drosik. - Dlatego biorąc kolejną porcję frytek warto już teraz o tym pamiętać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska