Za ustawienie nowych fotoradarów odpowiadał Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Mundurowi zlecili wymianę wysłużonego sprzętu, który ponad dziesięć lat temu przejęli od policji.
W województwie opolskim działa łącznie 11 punktów pomiaru prędkości, z czego w 5 lokalizacjach stanęły zaawansowane radary Mesta Fusion RN, które do tej pory nie były znane polskim kierowcom.
Co potrafią nowe radary Mesta Fusion RN?
To smukłe urządzenia, montowane na wysokich słupach, które mierzą jednocześnie prędkość nawet 32 pojazdów, rozróżniając czy przepisy łamane są przez kierowcę osobówki, czy też ciężarówki. Sprzęt wykryje jednocześnie niebezpieczne manewry np. wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu lub skręt z niewłaściwego pasa ruchu.
Co ważne pomiar odbywa się na odcinku aż 200 metrów, co oznacza, że samochody mogą znajdować się w zasięgu urządzenia, już za samym znakiem D-51 „kontrola prędkości”.
Fotoradary Mesta Fusion RN nie są skonfigurowane do wykrywania niezapiętych pasów lub rozmów przez telefon bez zestawu głośnomówiącego. Ale jeśli kierowca przekroczy prędkość, to tego typu wykroczenie będzie widoczne na zdjęciu, bo Mesta Fusion RN robi zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (widać na nich dokładnie twarz kierowcy). Fotoradar sam odczytuje tablice rejestracyjne i wysyła wszystkie dane w czasie rzeczywistym do GITD.
Na Opolszczyźnie fotoradary Mesta Fusion RN stanęły w następujących lokalizacjach:
- Strzelce Opolskie (DK nr 94, przy ul. Opolskiej)
- Walidrogi (DK 94 w gminie Tarnów Opolski)
- Sosnówka (DK nr 46 niedaleko Niemodlina)
- Skorogoszcz (skrzyżowanie DK 94 z trasą wojewódzką 458)
- Mokre-Kolonia (DK nr 48 niedaleko Głubczyc)
Pełną listę fotoradarów możesz zobaczyć w galerii.
Więcej punktów pomiaru prędkości
Ponadto w dwóch lokalizacjach na Opolszczyźnie będą działać urządzenia Multiradar CD. Mają one porównywalną funkcjonalność z możliwością jednoczesnego śledzenia 6 pojazdów.
W całym kraju wymienionych będzie ponad 200 fotoradarów.
- Zwiększy się wykrywalność naruszeń przepisów drogowych, a co za tym idzie wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach - tłumaczy Monika Niżniak, rzecznik GITD.
W ramach inwestycji GITD uruchomi ponadto nowe odcinkowe pomiary prędkości (łącznie ich liczba wzrośnie z 39 do 70). Jeden z nich został na A4 na odcinku pomiędzy Opolem a Wrocławiem.
Ponadto inspekcja planuje wyposażenie 5 przejazdów kolejowych w urządzenia pomiarowe - będzie to eksperymentalne działanie przeprowadzone we współpracy z koleją.
Montaż jednego fotoradaru nowej generacji kosztuje ok. 240 tys. zł.
Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?