Targi nto - nowe

Jerzy Beski podwójnie uhonorowany. Opolski artysta, mimo 90 lat, nie zamierza zwalniać tempa!

Miłosz Bogdanowicz
- To dla mnie bardzo duże wyróżnienie, nie spodziewałem się - mówi Jerzy Beski.
- To dla mnie bardzo duże wyróżnienie, nie spodziewałem się - mówi Jerzy Beski. UM Opole
Jerzy Beski, opolski malarz, rzeźbiarz i pisarz, został uhonorowany w 90. urodziny i w 65. rocznicę pracy artystycznej. Tytuł "Zasłużonego Obywatela Miasta Opola" odebrał w środę w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

W trakcie uroczystości Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opole, wręczył Beskiemu tytuł "Zasłużonego Obywatela Miasta Opola", który radni przyznali artyście 27 lutego.

Zwyczajowo taki tytuł jest przyznawany podczas uroczystej sesji rady miasta, jednak ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem, ratusz zrezygnował z organizacji tego wydarzenia.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski natomiast przekazał na ręce artysty nagrodę miasta Opola w dziedzinie kultury za wieloletnią działalność twórczą, nierozerwalnie związaną z miastem.

Cieszę się, że możemy doceniać artystów takich artystów, jak pan Jerzy. Wcześniej łapałem się za głowę zastanawiając się, jak to możliwe, że nie został uhonorowany wcześniej? Dobrze, że radni przychylili się do mojego wniosku - komentuje prezydent Wiśniewski.

Anna Potocka, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej, dodaje, że Beski jest nie tylko artystą. - To bardzo zaangażowany społecznik! Bardzo interesuje go otoczenie, całe miasto. Dowodem tego jest między innymi pomysł powołania komisji do spraw estetyki - słyszymy.

Sam nagrodzony był całą uroczystością nieco speszony. - Nie sądziłem, że jeszcze będę uhonorowany w taki sposób i to z tytułu tego, że jakimś cudem przeżyłem tyle lat - przyznaje skromnie. Artysta przyznaje jednak, że nie zamierza zwalniać tempa. - Cały czas próbuję coś robić, nawet kontrowersyjnego! - podsumowuje Beski.

Biogram

Jerzy Beski urodził się 2 stycznia 1930 r. w Trembowli (woj. tarnopolskie). W 1947 r. ukończył gimnazjum w Koźlu, a następnie podjął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1949 r. został przyjęty do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył w pracowni T. Łakomskiego. W 1954 r. osiedlił się w Opolu i rozpoczął pracę w Państwowym Ognisku Kultury Plastycznej. Jednocześnie, wraz z Władysławem Początkiem, Marianem Szczerbą i Adamem Zbiegieni współtworzył Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu, w którym aktywnie pracował aż do 2002 r., pełniąc różne funkcje w Zarządzie.

Beski swoje życie związał z Opolem. Od ponad 60 lat nieprzerwanie aktywnie uczestniczy w lokalnym życiu artystycznym. Znany i lubiany. Uprawia malarstwo realistyczne i abstrakcyjne. Zajmuje się również tworzeniem wielkoformatowych sztandarów, konserwacją obrazów oraz rzeźbą. Autor licznych fresków i mozaik. Wśród ważniejszych realizacji należy wymienić: Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach, freski w „Sali pod Pawiem” w Zamku w Mosznej, projekt i realizację mozaiki w opolskiej kawiarni „Teatralna” i restauracji „Festiwalowa” oraz przygotowywanie scenografii do Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z Mandaryną !

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska