Pisarz miał chorobę Parkinsona, ostatnio miał problemy z ciśnieniem.
Żona Jerzego Pilcha, Kinga, powiedziała "Gazecie Wyborczej", że do ostatnich chwil życia był on świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie - powiedziała.
Jerzy Pilch to jeden z najsłynniejszych polskich pisarzy i felietonistów. Był siedem razy nominowany do literackiej nagrody Nike. Otrzymał ją za powieść "Pod mocnym Aniołem" w 2001 roku. Wcześniej, bo w 1998 roku otrzymał Paszport „Polityki” (1998) za powieść "Bezpowrotnie utracona leworęczność".
W grudniu ubiegłego roku Jerzy Pilch przeprowadził się do Kielc. Pracował tam nad nową książką, chciał z żoną otworzyć wydawnictwo.
Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Do 1999 był członkiem zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”, potem publikował felietony na łamach „Hustlera”, „Polityki”, „Dziennika” i Przekroju”. Od lipca 2012 roku ponownie był felietonistą "Tygodnika Powszechnego".
W 1994 roku jego powieść "Spis cudzołożnic. Proza podróżna" została przeniesiona na duży ekran. Reżyserem, autorem scenariusza oraz odtwórcą głównej roli w filmie jest Jerzy Stuhr. Pilch pojawił się również na ekranie w epizodycznej roli.
Napisał też scenariusze dwóch filmów z cyklu Święta polskie: "Żółtego szalika" oraz "Miłości w przejściu podziemnym". Jego sztuki były adaptowane dla potrzeb Teatru Telewizji. Pisarz jest również autorem scenariusza dwóch odcinków serialu telewizyjnego "Bar Atlantic".
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?